Контакт

Свет

Тимот на Трамп даде три милиони долари за повторно броење на гласовите во Висконсин

Објавено пред

Изборниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп даде три милиони долари за пребројување на гласовите во две области во сојузната држава Висконсин, каде што тој тврди дека се забележани „најлошите неправилности иако тамошните власти велат дека немаат докази за тоа.

Трамп плати за пребројување на гласовите во Милвоки и Дејн и планира да ја достави потребната документација денес за да почне постапката за броење. Во тие две изборни единици, противникот на Трамп, демократот Џозеф Бајден, доби повеќе гласови.

Според податоците доставени од локалните власти, Бајден освоил 577.455 гласа во тие две области, а Трамп 213.157. Бајден инаку победи во целата држава Висконсин. Пребројувањето може да почне утре доколку се одобри постапката.

Иако Трамп и другите републиканци тврдат дека имало неправилности, изборната комисија во Висконсин и локалните власти тврдат дека нема извештаи за некои поголеми проблеми или прекршувања.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден повика на внимателност за време на празниците

Објавено пред

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден апелираше до Американците да бидат внимателни за време на празниците.

Бајден одржа говор во кој изјави дека граѓаните се уморни од ограничувањата што ги носи епидемијата на коронавирус, но тој сепак побара да бидат претпазливи затоа што бројот на новозаболени од ден на ден се зголемува, објави Ројтерс.

Тој исто така ги повика своите сонародници да се откажат од големите семејни собири што традиционално се организираат за Денот на благодарноста и вети дека веднаш ќе се справи со пандемијата веднаш штом ќе ја преземе функцијата на 20 јануари.

Бајден го обвини Трамп дека подлегнал на паника за време на кризата со американското јавно здравство.

Тој се осврна и на помилувањето на Трамп на поранешниот советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, кој двапати ја призна својата вина за давање лажни искази на ФБИ и затоа беше осуден на затворска казна.

Тој оцени дека помилувањето на Трамп е „дело на тешка корупција и дрска злоупотреба на моќта“.

Прикажи повеќе...

Свет

Меркел: Задолжителни маски и на отворено

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и во јануари.

Таа рече дека Германците ќе мора да носат маски на отворено, во пешачките зони и градските центри, пренесува Ројтерс.

Меркел изјави дека се договорила со лидерите на 16 германски сојузни држави дека мерките против ширење на коронавирусот ќе останат на сила до 20 декември, додавајќи дека е многу веројатно мерките да останат на сила до јануари.

Сепак, како што рече, тие ќе бидат олеснети за време на Божиќните празници.

„Бројот на новозаразени е сè уште премногу висок“, изјави Меркел пред новинарите.

Таа нагласи дека обврската за носење маски на отворено ќе се воведе во Германија, каде има голема фреквенција на луѓе, пренесува Ројтерс.

„Сè уште сме далеку од 50 заразени на 100.000 жители за седум дена. Сепак треба да се стремиме кон таа цел”, рече канцеларката.

Британската агенција потсетува дека на 2 ноември Германија воведе нова блокада со цел да се избори против вториот бран на вирусот кој се прошири низ цела Европа.

Според договорените мерки во Германија, на најмногу пет лица, не сметајќи ги децата, ќе им биде дозволено да присуствуваат на приватни собири, додека на најмногу 10 лица ќе им биде дозволено да се соберат за време на Божиќните празници, додава Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп одобри помилување на неговиот поранешен советник за национална безбедност

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри помилувањето на неговиот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го толкуваат како негов последен потег во претседателскиот мандат.

„Голема чест е да објавам дека на генералот Мајкл Т. Флин му се гарантира целосно помилување. Честитки за генералот Флин и неговото прекрасно семејство“, напиша Трамп на својот Твитер профил и им посака среќни празници.

Флин е вториот соработник на Трамп на кого претседателот му даде помилување откако беше осуден во процесот за руско влијание на претседателските избори во 2016 година, пренесува АП.

Претходно, американскиот претседател го помилува Роџер Стоун, неговиот долгогодишен близок соработник, само неколку дена пред Стоун да се јави за издржување на затворската казна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитува и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Свет1 час

Меркел: Задолжителни маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет1 час

Трамп одобри помилување на неговиот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри помилувањето на неговиот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија12 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија13 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија14 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет15 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен16 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија19 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија21 час

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија21 час

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура22 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа23 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет23 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија23 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион23 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа24 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет24 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет1 ден

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Досие