Контакт

Актуелно

Свет29 минути

Абас ги повика САД да ја спречат израелската агресија

Претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абас ги повика САД да интервенираат и да ја запрат ескалацијата на конфликтот на Западниот...

Свет35 минути

Прага со одговор на рускиот список: Чекор понатаму кон ескалација, не станува збор само за Чешка

Одлуката на Русија да ја стави Чешка на списокот на „непријателски“ земји заедно со САД претставува чекор понатаму во ескалацијата...

Македонија8 часа

Димитров – Вархељи: Невозможно е да се одржува европска перспектива ако ЕУ не си ги исполнува ветувањата

Во рамките на дводневната работна посета на Атина, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, имаше обраќање на...

Регион9 часа

Пахор: За мир на Западен Балкан, забрзајте им го влезот на тие земји во ЕУ

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, изјави дека треба да се забрза проширувањето на Европската Унија кон земјите од Западен Балкан...

Македонија10 часа

Заев – Ципрас: Придобивките од договорот од Преспа препознаени и од оние што имаа сомнежи

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерите за европски и за економски прашања, Никола Димитров и Фатмир Битиќи, остварија средба со поранешниот...