Контакт

Забава

„Блу ројал“ може да стане најскапиот продаден скапоцен камен во светот

Објавено пред

Совршен син дијамант, наречен „Блу ројал“, може да стане најскапиот продаден скапоцен камен во светот кога ќе биде понуден на аукцијата на „Кристи“ во Женева во вторник. „Блу ројал“ е најскапиот предмет од колекцијата што ќе се најде на аукцијата на Женевското Езеро овој месец.

dobivaj vesti na viber

Колекцијата вклучува и многубројни предмети од светот на филмската историја, п, така, во понудата ќе ги има и бисерниот ѓердан што го носеше актерката Одри Хепберн во филмот „Празник во Рим“ и часовникот на Марлон Брандо од филмот „Апокалипса денес“.

Синиот дијамант од 17,61 карати е најголемиот интензивно син скапоцен камен понуден на аукција, а бил поставен во прстен и бил дел од приватна колекција 50 години. На аукцијата на Christie’s Magnificent Jewels се очекува „Блу ројал“ да достигне цена од 32 до 46 милиони евра.

Живописните сини дијаманти со повеќе од 10 карати се исклучително ретки. Од своето основање во 1766 година „Кристи“ продаде само три такви дијаманти, сите во последните 13 години.

„Булгари блу“ беше продаден за 14,7 милиони евра во 2010 година, „Винстон блу“ за 22,2 милиона евра во 2014 година и „Опенхајмер блу“ за 53,6 милиони долари во 2016 година. Часовникот „ролекс ГМТ-мастер“ од 1972 година на задниот дел има изгравирано „М Брандо“, со „Оскар“ крунисаниот актер.

Брандо тој часовник ѝ го подари на својата ќерка Петра во 1995 година, која потоа му го подари на сопругот во 2003 година, а потоа тој подарок беше продаден на аукција во 2019 година за 1,8 милион евра и се очекува да достигне цена во Женева од повеќе од два милиона евра.

Забава

Деми Мур позира во градник; Обожавателите: Мило ни е што го покажуваш своето вистинско лице

Објавено пред

Деми Мур (61) била на забавата за 33. роденден на ќерка си Скаут Вилис.

dobivaj vesti na viber

На една од фотографиите се гледа и Деми Мур во бел костим за капење држејќи ѝ ги рацете на внуката Луета, ќерка на Румер Вилис и Дерек Томас. Изгледот на актерката веднаш беше пофален.

„Како може некој да има баба како Деми Мур? Јас би умрела“, „Ти си убава, но отсекогаш сум ја обожавала мајка ти“, „Имам многу почит за тебе, Деми. Сите зборуваат за пластичната операција, а ти овде покажуваш како навистина изгледаш“, се дел од коментарите.

Деми неодамна се најде на удар на критики поради тоа што објави фотографија на која е со деколте до папокот. „Баба се обидува да изгледа како девојче со помош на пластична хирургија“, „Изгледаш старо“, „Овој изглед не ти одговара на годините. Треба да ја скратиш косата, да си ги покриеш градите“, беа некои од коментарите.

Деми јавно ѝ го честита роденденот на својата ќерка. „На мојот сладок ангел… Најсреќен роденден! Почестена сум што сум твоја мајка и благодарна што го споделувам ова животно патување со тебе! Најдоброто допрва доаѓа и многу сум возбудена што ја гледам магијата што те следи. Те сакам“, напиша Деми.

Мур ги има Скаут, Талула и Румер во бракот со својот поранешен сопруг Брус Вилис.

Прикажи повеќе...

Забава

Хороскопски знаци што се најдобри љубовни партнери за Лавовите

Објавено пред

Лавовите се познати по својата харизма, самодоверба и огнена природа. Како кралеви и кралици на зодијакот, Лавовите бараат партнери кои можат да ги придружуваат во нивната авантура низ животот. Иако многу хороскопски знаци ги привлекува нивната магнетна личност, некои се издвојуваат како најдобри љубовни партнери за овој страстен знак.

dobivaj vesti na viber

Овен
Кога ќе се сретнат Лавот и Овенот, страстите експлодираат на сите страни. Овенот, како и Лавот, припаѓа на огнените знаци, што значи дека и двајцата делат интензивна енергија и желба за возбуда. Овенот сака предизвици и натпревар, што одлично се вклопува со потребата на Лавот за внимание и восхит. Заедно тие создаваат динамичен пар кој меѓусебно се охрабрува и инспирира. Нивната меѓусебна љубов кон авантурите и новите искуства ја прави нивната врска возбудлива и жива.

Стрелец
Стрелецот е уште еден огнен знак кој одлично оди со Лавот. Стрелците се познати по својот оптимизам и љубов кон слободата, што совршено се совпаѓа со дарежливиот и ентузијастички дух на Лавот. И двајцата ја ценат искреноста и отвореноста, што ја прави нивната врска транспарентна и полна со доверба. Стрелецот сака да истражува и учи нови работи, а Лавот со задоволство ќе го придружува на секој чекор од патот. Нивната заедничка страст за животот и желбата за откривање нови хоризонти го прави овој пар неверојатно компатибилен.

Близнаци
Близнаците внесуваат разиграност и интелектуална стимулација во животот на Лав. Како воздушен знак, Близнаците лесно се прилагодуваат на огнената енергија на Лавот, создавајќи динамична и комуникативна врска. Близнаците се познати по својата дружељубивост и способност да водат интересни разговори, кои Лавот ги обожава. Нивната меѓусебна љубов кон општествените настани и желбата за постојани промени ја прави нивната врска секогаш свежа и возбудлива. Близнаците се исто така одлични во смирувањето на доминантната природа на Лавот со нивниот духовит пристап и шарм.

Вага
Вагата, воздушен знак, внесува хармонија и рамнотежа во животот на Лавот. Вагите се познати по својата убавина и елеганција, што Лавот навистина ги цени. Нивниот дипломатски пристап и способност да ги измазнуваат несогласувањата ги прават идеални партнери за Лавовите, кои понекогаш знаат да бидат премногу горди и тврдоглави. Вагите сакаат да бидат во центарот на вниманието, но на суптилен начин кој совршено ја надополнува потребата на Лавот за блескав рефлектор. Заедно тие создаваат естетски пријатна и емотивно избалансирана врска.

Риба
Иако на прв поглед може да изгледа дека Лавот и Рибите не се компатибилни, нивната врска може да биде исклучително успешна поради нивната способност да се надополнуваат. Рибите внесуваат емоционална длабочина и интуитивност во животот на Лавот, помагајќи му да се поврзе на подлабоко ниво. Рибите се многу сочувствителни и ја разбираат потребата на Лавот за љубов и восхит, обезбедувајќи му поддршка и нежност. Лавот, пак, може да им помогне на Рибите да излезат од својата школка и да се соочат со надворешниот свет со поголема самодоверба.

Рак
Ракот, како воден знак, внесува нежност и емоционална сигурност во животот на Лавот. Раковите се познати по нивната грижлива природа и способност да создадат топла, пријатна атмосфера. Лавот ја цени способноста на Ракот да обезбеди стабилност и поддршка, додека Ракот ја обожава заштитничката и лојална страна на Лавот. Нивната врска може да биде полна со љубов и разбирање, каде и двајцата партнери се чувствуваат ценети и сакани. Раковите се исто така многу интуитивни и можат да ги почувствуваат потребите на Лавот пред тој самиот да стане свесен за нив.

Прикажи повеќе...

Забава

Ким Катрал одговори на шпекулациите дека ќе биде во новите епизоди на „Сексот и градот“

Објавено пред

Ким Катрал, најпозната по улогата на Саманта Џонс во легендарната серија „Сексот и градот“, одговори на шпекулациите дека ќе се појави во новата сезона на спинофот Just Like That.

dobivaj vesti na viber

Таа имаше мала улога во втората сезона од серијата, па многу фанови се надеваа дека ќе видат повеќе од Саманта во третата. Магазинот Life&Style на 10 јули објави дека Катрал се согласила да глуми во третата сезона. Но, таа сега јасно стави до знаење дека тоа не е вистина.

„Толку сте мили, но јас не се враќам“, рече таа.

Патем, извор изјави за Life&Style рекоа: „Бидејќи ѝ го отворија патот на Саманта да се врати, се претпоставува дека склучиле договор со Ким и само го чекаат вистинското време да го објават тоа. Шпекулациите велат дека ќе може да ги снима сите свои сцени во Лондон. Ќе се обидат да ѝ платат многу, а сѐ да биде под нејзини услови“.

Ким се појави во последната епизода од втората сезона, во која Саманта е на телефон со Кери Бредшо, која ја игра Сара Џесика Паркер. Таа наводно имала два услова.

„Ким имаше два услова, да не дејствува со ниеден од нејзините поранешни колеги и да не се гледа со Мајкл Патрик Кинг“, изјави извор за „Пејџ сикс“.

Пред две години Сара Џесика Паркер зборуваше во поткастот на „Холивид рипортер“ за релацијата со актерката Ким Катрал.

„Многу е тешко да се зборува за ситуацијата со Ким бидејќи многу внимавам да не кажам нешто непријатно затоа што не сакам да зборувам за толку комплицирани теми. Снимањето на третиот филм пропадна поради нејзините договорни барања. Имено, не ни беше удобно да се сретнеме онаму каде што таа сакаше, па се откажавме од филмот бидејќи не сакавме да го снимаме без неа“, изјави Сара.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија1 час

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија3 часа

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија4 часа

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија6 часа

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет6 часа

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет7 часа

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија8 часа

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија8 часа

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет8 часа

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...

Свет8 часа

Трамп: Утре, расипаниот Џо Бајден ќе се разбуди и ќе заборави дека се откажа од трката

Во телефонски разговор со Си-ен-ен неколку минути откако претседателот Џо Бајден го објави своето излегување од трката во 2024 година,...

Свет17 часа

Камала Харис во првата изјава по повлекувањето на Бајден вели дека „ќе ја заработи и ќе ја освои“ демократската номинација

Потпретседателката Камала Харис вети дека ќе ги обедини демократите откога Џо Бајден се повлече и ја одобри да биде стандарден...

Македонија18 часа

(Видео) ЦУК објави видео од пустошот од пожарот над Криволак: Економската штета е ниска, еколошката е голема, вели Ангелов

Повеќе од 10 пожари остануваат активни и вечерва, но ниту едно населено место не е загрозено, извести директорот на Центарот...

Свет20 часа

Бајден се повлече од трката за претседател на САД

Американскиот претседател Џо Бајден се откажува од изборната трка. Бајден (81) во функцијата на платормата „Х“ рече дека ќе остане...

Македонија21 час

Приведено лице од велешко поради предизвикување пожар, палел седишта од автомобил на депонија

Како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, денеска, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат...

Економија21 час

Николоски договара нови нискобуџетни летови од следната година: Ќе разговараме со неколку светски компании

Иако е неработен ден, министерот за транспорт и врски Александар Николоски се пофали дека работел и договорил формирање работа група...

Економија22 часа

Левица: Отпуштени неколку директори на „Кромберг и Шуберт“, ги проневериле парите за бонуси на работниците

Неколку дена во фабриката ,,Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми, јави денес...

Топ23 часа

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје синоќа во 21.40 часот добил пријава дека во мотел на подрачјето на Чаир бил...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска обвини за луксуз со народни пари: И премиерот и министрите во Вашингтон патувале со бизнис класа, еден билет е 4-5.000 евра

Со обвинување дека влегол во улога на султан па парите на граѓаните ги троши за сопствени луксузирања, Богданка Кузеска, портпаролка...