Контакт

Забава

(Видео) Научници го пронајдоа и уништија првото гнездо на џиновски стршни во САД

Објавено пред

Американски научници успешно гo уништија првото гнездо на гигантски азиски стршни откриени во американската држава Вашингтон благодарение на уред за следење поставен на некои примероци. Гнездото на стршните со помош на вакуум било извчечено од стебло на дрво.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за опасен инвазивен вид инсекти, кој важи за најголемиот вид стршни во светот, со дијаметар на крилјата од 7,6 сантиметри, пишува Би-би-си.

Само неколку од овие опасни инсекти можае да уништат легло на пчели за неколку часа и да убијат стотици пчели пред да го заземат нивното живеалиште.

Телото им е долго 5 сантиметри, а освен што ги уништуваат пчелите, тие се опасни и за луѓето, кои ги напаѓаат во одбрана. Повеќе убоди може да бидат фатални, дури и за луѓе што не се алергични.

Нивниот отровен убод може да навлезе и преку заштитна облека, но на глобално ниво бројот на луѓе што ги убиваат секоја година е релативно низок. Според вашингтонскиот музеј „Смитсонијан“, секоја година во Азија како последица од нивниот убод умираат меѓу 30 и 50 лица. Нивното природно живеалиште е на подрачјето на Азија – од Кина до Јапонија.

Стршните убијци првпат беа забележани во Канада во август 2019 година, а неколку месеци подоцна, во декември 2019 година, овие инсекти се појавија и во американската држава Вашингтон.

Ентомолозите, научници што проучуваат инсекти, пронајдоа гнездо со речиси 200 опасни инсекти во градот Блејн во близина на границата со Канада.

Во саботата тим ентомолози во заштитни костими, со помош на специјален апарат, успеаја да го вшмукаат гнездото на инсектите од дрвото, кое потоа беше исечено за да спречи создавање нови гнезда.

Забава

Само Брус Вилис има права на лицето на Брус Вилис: Актерот негира дека го продал своето лице

Објавено пред

Агентот на Брус Вилис ги демантираше медиумските извештаи дека ги продал правата на своето лице, односно, дека дозволил негов дигитален близнак да се користи за филмови или телевизија.

dobivaj vesti na viber

Минатата недела беше објавено дека Вилис, во првата зделка од ваков вид, го продал своето лице на компанијата „Дипкејк“.

Меѓутоа, портпаролот на холивудската ѕвезда изјави за „Би-би-си“ дека Вилис нема склучено никаков договор или партнерство со компанијата.

И претставник на Дипкејк рече дека само Вилис ги има правата на неговото лице.

Вилис го најави своето повлекување од актерството во март, откако му беше дијагностицирана афазија, нарушување кое влијае на говорот.

Генерално, т.н. дипфејк-технологија користи вештачка интелигенција (AI) за да создаде реални симулации и реални видеа на познати личности или политичари. За актерите кои повеќе не можат да глумат, технологијата има потенцијал да ја промени играта.

На 27 септември, „Дејли мејл“ објави дека е постигнат договор помеѓу Вилис и руската компанија „Дипкејк“.

„Двократниот добитник на ‘Еми’, Брус Вилис, сè уште може да се појавува во филмови откако ги продаде правата на неговото лице на  Deepcake“ објави „Дејли мејл“.

Приказната ја презеде „Телеграф“ и низа други медиуми. „Брус Вилис стана првата холивудска ѕвезда што ги продаде своите права за да дозволи свој дигитален близнак да биде создаден за користење на екранот,“ објави „Телеграф“.

Но, се чини дека тоа не е случај, тврди „Би-би-си“.

Она што е точно е дека минатата година бил користен дипфејк на Брус Вилис за да се создаде реклама за „Мегафон“, руска телеком компанија.

Прикажи повеќе...

Забава

Кристијан Бејл сака да глуми во „Војна на ѕвездите“ дури и во позадинска улога

Објавено пред

Кристијан Бејл би бил среќен да има улога во позадина во филмската сага „Војна на ѕвездите“.

dobivaj vesti na viber

48-годишниот актер очајно сака да се појави во серијалот веќе неколку години, па дури и би бил среќен само да глуми маскиран јуришник без реплики, па би се чувствувал неверојатно среќен ако му понудат каква било улога.

Во интервју за „Холивуд репортер, тој вели: „Се што сакав во ‘Војна на ѕвездите’ беше да бидам во облека на „Војна на ѕвездите“ и да ја удирам главата во врата или нешто слично додека поминувам.“

„Луѓето кои многу пати го гледале овој серијал знаат за онаа сцена каде што Стормтрупер удира со главата во вратата додека влегува. Сакав да бидам тој човек. Тоа беше тоа.“

Прикажи повеќе...

Забава

Ратајковски: Филмот „Русокоса“ ја фетишизира женската болка

Објавено пред

Супермоделот Емили Ратајковски го коментираше новиот филм за животот на холивудската актерка Мерлин Монро, „Русокоса“ (Blonde).

dobivaj vesti na viber

Во видеото објавено на „Тик-ток“, манекенката и актерка вели дека не е изненадена што објавен е уште еден филм кој прави фетиш од болката на жените, дури и кога тие се мртви.

„Општеството е опседнато со жени како Ејми Вајнхаус, Бритни Спирс и принцезата Дијана,“ вели таа, како што пренесува „Пејџ сикс“.

„Сите ние всушност правиме фетиш од женската болка. Опседнати сме со мртви девојки и сериски убијци. Можам слободно да кажам дека научив да ја глорифицирам болката во мојот живот.“

Инаку, новиот филм за легендарната Монро, кој почна да се емитува на „Нетфликс“ пред неколку дена, не ја воодушеви публиката. Имено, филмот не ја прикажува вистинската Мерлин и не се работи за нејзината вистинска биографија, туку за роман фикција на писателката Џојс Керол Оутс.

Авторката на книгата го опиша филмот како феминистички проект кој има за цел да поттикне дискусија меѓу современата публика.

Начинот на кој Кенеди се однесувал со Мерлин Монро не е различен од начинот на кој многу моќни мажи, особено во Вашингтон, ги третираат сите жени освен нивните сопруги“, изјави Оутс за „Венити фер Франс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Си-Ен-Ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија31 минута

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се започнати

Жители на Карпош 1,2,3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а од ЕВН...

Свет2 часа

Бројот на загинати од ураганот Ијан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Иан во САД се искачи на повеќе од 80, бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет2 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет2 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност откако половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа2 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора да дејствуваме самите, и затоа Австрија прави се за да се...

Свет3 часа

Поранешниот шеф на ЦИА Дејвид Петреус испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опрема во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет3 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостаток на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити, откако болеста ненадејно се врати поради недостаток на гориво и чиста вода...

Регион12 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ14 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет17 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија19 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија22 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија23 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија24 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион1 ден

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет1 ден

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет2 дена

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион2 дена

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...