Контакт

Естрада

(Видео) Нова песна на групата Fiction – ,,Некој друг”

Објавено пред

Fiction е бенд оформен во јуни 2016 година од страна на Петар Ѓуревски (вокал), Виктор Захариев (гитара, придружни вокали) и Филип Андонов (гитара).

Во почетоците функционираат како кавер-бенд за подоцна да почнат да создаваат своја авторска музика.

Песната „Некој друг“ е нивното најново музичко парче. Музиката и текстот се на Виктор Захариев, а зад аранжманот стои целиот бенд. На изданието учествуваат и Дарко Цакиќ на тапани и Симеон Ангеловски на бас-гитара.

Инаку, Fiction токму со оваа песна настапуваше на годинешниот „Рокфест“ во МКЦ, каде што имаше одличен настап, а Виктор Захариев ја зема наградата за најдобар гитарист на фестивалот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Естрада

(Видео) Објавена нова песна на Оливер Драгојевиќ

Објавено пред

Новата песна на Оливер Драгојевиќ со наслов „За твоје добро”, за која текстот го напиша неговиот пријател и колега Златан Стипишиќ – Џибони, е достапна на „Јутјуб“, а фановите на легендарниот пејач се одушевени од оваа нумера, која за кратко време доби еден куп позитивни коментари.

„Џибони е гениј. Најдобра можна комбинација се неговите стихови и гласот на Оливер”, „Прекрасен човек, и уште попрекрасна песна”, „Ова е дар од небото”, „Недостигаш капетане, никогаш никој како тебе, нека те чуваат ангелите”, „Колку недостасуваш”,„Без зборови сум”, се само некои од коментарите под песната објавена на „Јутјуб“.

Пејачот почина на 29 јули годинава, на возраст од 71 година, по битката со ракот на белите дробови, но тој остави зад себе голем број хитови по кои публиката засекогаш ќе го помни.

Прикажи повеќе...

Естрада

Рајан Рејнолдс ќе прави филм според хорор-приказна што корисник на „Редит“ ја раскажал на интернет

Објавено пред

Приказна првично поставена на платформата „Редит“ ќе пристигне во кино-салите, а идејата за целиот проект се реализира од страна на актерот Рајан Рејнолдс.

Главната ѕвезда на филмот „Дедпул“ наводно ќе направи филмска адаптација на приказната насловена како „Пациентот кој ќе ме натераше да се повлечам од медицината“.

Во оваа приказна амбициозен млад лекар се обидува да се грижи за мистериозен пациент во психијатриски оддел, но подоцна открива повеќе тајни кои претставуваат закана по неговиот здрав разум.

Ова дело за првпат беше објавено како дел од популарната серија на објави од писателот Џаспер де Вит на платформата „Редит“ .

Студиото 20th Century Fox ќе управува со проектот, а засега во истиот не е вклулчен ниту еден друг актер или режисер.

Де Вит е еден од многуте писатели кои започнаа успешна кариера, прикачувајќи хорор-приказни на познатиот форум на „Редит“ наречен r/nosleep. Ренолдс, пак, публиката наскоро ќе може да го види во филмот „Детектив Пикачу“.

Прикажи повеќе...

Естрада

Кит Ричардс го најави пензионирањето на „ролингстоунсите“

Објавено пред

„Во последно време сите сериозно размислуваме дека треба да престанеме и да одиме во заслужена пензија. Имавме доволно енергија за секој настап, повеќе бевме на сцената отколку дома“, рече гитаристот Кит Ричардс (74).

Тој најави дека турнејата „Ноу филтер“, најверојатно, ќе биде последна по 57 години колку што постои легендарната рокенрол-група „Ролинг стоунс“. Оваа турнеја можеби е последна шанса да се видат рок-хероите во живо.

„Не сакаме да ги разочараме нашите обожаватели, па затоа подготвуваме изненадување за нив“, рече Кит и откри дека се работи за нови песни што треба да бидат објавени во декември.

Информациите за крајот на една ера ги растажи љубителите на британскиот бенд.

Членовите на рок-бендот заедно израснаа во Дартфорд, Кент. Но, кога семејството на Кит Ричардс се пресели во 1954 година, момчињата се разделија. Отидоа во разни средни училишта и престанаа да се гледаат. Но, иако растеа одвоено, Мик Џегер (75) и Кит развија љубов кон рокенролот во исто време. Кога бил прва година во средно училиште, Џегер го основал бендот со кој настапувал секаде каде што можел и кога можел.

Кит и Мик се преселиле во сосема спротивни општествени кругови. Ричардс ја посетувал Школата за уметност, каде што се вљубил во гитарата, а Џегер, со намера да стане политичар или новинар, бил запишан во Лондонската школа за економија. Но, нивните животни патишта повторно се споиле на 17 октомври 1961 година.

„Во град како што е Дартфорд, сите кога-тогаш ќе се сретнат на станицата на патот кон Лондон“, рече Ричардс.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски53 минути

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 часа

Села: Претседателите на партиите кои не присуствуваа на 27 април се најверојатно и организаторите

,,Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток3 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток4 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток5 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија6 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија7 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток7 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија8 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија9 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа9 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет11 час

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија11 час

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа22 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ1 ден

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток1 ден

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Досие