Контакт

Бизарно

(Видео) Приказна за „најосамениот човек во светот”

Објавено пред

Снимката, која одвај е подолга од една минута, е редок доказ за постоењето на овој човек.

Се појави исклучително ретка видеоснимка на припадникот на едно племе наречен „најосамениот човек во светот”.

Станува збор за човек во педесеттите години, кој живее сам во бразилскиот дел од Амазон веќе 22 години, откако последните членови на племето беа убиени.

Снимката е направена од далечина и беше објавена од Агенцијата за домородните народи на бразилската влада, „Фунаи“. На матната снимка се гледа мускулест човек кој сече дрво со секира.

Од 1996 година „Фунаи“ го надгледува овој човек од далечина, и неопходно е да се докаже дека тој е сѐ уште жив, со цел да се продолжи важењето на наредбата со која се забранува влез на земјиштето во кое се движи, во северозападната федерална држава Рондонија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Жената што исчезна пред шест години пронајдена во замрзнувач на мртов станар

Објавено пред

Жена од Флорида која исчезна пред шест години беше пронајдена мртва во замрзнувачот откриен во стан на починат човек.

Хедер Лејси, мајка на две деца, имаше 29 години кога исчезна.

Таа беше пронајдена на 15 март од Лилијан Аргует, која управува со големо складиште на метален отпад, каде што по смртта на Џонатан Ескарзаге бил донесен замрзнувачот од станот во кој живеел. Рацете на жената биле кренати како да се обидува да ја отвори вратата на замрзнувачот.

Рандел Лејси рече дека неговата ќерка имала биполарно нарушување и дека живеела на улица. Нејзиното исчезнување е пријавено во декември 2013 година.

Хедер Лејси почнала да пие лекови против болка по царскиот рез, а потоа станала зависна од кокаин и други наркотици. Неколкупати била уапсена за поседување дрога и проституција. Таа беше една година во затвор поради кражба на идентитет и фалсификат.

Џонатан Ескарзага беше пронајден мртов во февруари оваа година. Сопственикот на станот одлучил да го замени мебелот и апаратите и го испратил замрзнувачот во отпадот. Замрзнувачот не бил заклучен, а сопственикот тврдел дека не знаел дека внатре имало мртво тело. Тој вели дека не знае дали Ескарзага бил во каква било врска со Лејси, според „Дејли мејл“.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Човекот пајак има 150 тетоважи, црни белки на очите, нема папок

Објавено пред

Итан Брамбл има 22 години, има 150 тетоважи и 40 модификации на телото, вклучувајќи импланти под кожата. Го нарекуваат човек Спајдермен.

Тој се нарекува себеси „најмодифицирано момче во светот”, а неговата трансформација започнала кога имал само 11 години.

Овој татко на едно дете, од Нов Јужен Велс, има развлечени реси на ушите, го отстрани папокот, а неговиот јазик е пресечен на половина.

Сега Итан, кој се шегува дека со својот изглед ќе ги избрка додворувачите на неговата ќерка, вгради мали „пајак” силикони под кожата на рацете.

„Јас секогаш уживав во тоа како изгледам. Ќе бидам кул дедо. Никој нема да се зафркава со мојата ќерка“, рече тој во австралиското шоу „Студио 10“.

Тој призна дека има околу 40 промени на неговото тело, вклучувајќи го и тетовирањето на очите така што сега белките му се црни. Само тоа тетовирање носи голем ризик, Итан можеше да ослепи.

Кога имал 17 години, тој имал зафат што го поделил неговиот јазик на половина. Тој призна дека бил малку исплашен бидејќи морал да спие исправено пет дена поради количината на плунка што ја лачел.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Руска телевизија предмет на потсмев откако објави интервју со почината музичка ѕвезда

Објавено пред

Телевизискиот канал на руското Министерство за одбрана „Ѕвезда“, стана предмет на исмејување откако објави интервју со оперска пејачка која е почината веќе неколку години.

На веб-страницата на телевизијата се тврди дека разговарале со Елена Образцова на денот на погребот на контроверзниот новинар Сергеј Доренко, за време на викендот, објавија независни руски медиуми.

Доренко, кој некогаш беше поддржувач, а потоа и критичар на претседателот Путин, загина минатата недела кога паднал од мотоцикл во Москва.

„Ѕвезда“ во тој текст ја цитира пејачката Образцова, која наводно вели дека тој бил бескомпромисен новинар, кој или ја зборувал вистината или воопшто не зборувал.

Но, како што многу корисници на „Твитер“ брзо сфатија и реагираа, оперската дива е почината уште во 2015 година.

Поради ова, „Ѕвезда“ најпрво ја смени приказната така што цитатите ги претвори во изјава на нејзината ќерка, но потоа статијата беше целосно отстранета од интернет, пренесуваат руските медиуми.

Статијата исто така исчезнала и од кеш-меморијата на „Гугл“, но многу луѓе претходно ја зачувале.

Во текстот се тврди дека интервјуто било направено на гробишта во Москва, каде што Доренко бил погребан на 12 мај.

Подоцна, медиумите објавија дека погребот бил одложен бидејќи ќерката на починатиот новинар побарала дополнителни информации за телото на нејзиниот татко.

„Ѕвезда“ и претходно имаше репутација на продуцент на лажни вести, а скандалот со погребот само даде нова можност за критичарите да ги исмеваат на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 часа

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени...

Македонија8 часа

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за...

Економија9 часа

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во...

Топ11 час

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово во утринските часови на 18 мај...

Македонија12 часа

(Видео) Заев во Србија на отворањето на Коридор 10: Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи

Премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26...

Естрада21 час

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа1 ден

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Европа1 ден

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе...

Европа1 ден

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка...

Македонија1 ден

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот,...

Македонија1 ден

Медиумите и социјалните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на „Макфакс“

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки...

Топ1 ден

Се запали возило во дворот на МВР

Денес околу 10 часот во кругот на Министерството за внатрешни работи се запалило службено возило. Возилото е од марката „пинц...

Забава2 дена

Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма во евровизиското финале

Македонската претставничка, Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма по ред во финалето на годинешниот Евросонг, во Тел Авив, Израел. Тамара ќе...

Македонија2 дена

СДСМ: Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги кочеше Иванов

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и...

Македонија2 дена

Џафери: Нема правен основ за наркотест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би...

Македонија2 дена

(Видео) Рауфи: Учесниците во Диво Насеље не се терористи туку борци за права

Адвокатот Насер Рауфи, бранител на дел од осудениците од Диво Насеље, по денешното излагање на јавната седница на Апелацискиот суд...

Естрада2 дена

Мадона пристигна во Израел со 30 тони опрема

Со товарен авион со 30 тони опрема, 70 скали и лифт за настапот, Мадона пристигна во израелскиот град Тел Авив,...

Македонија2 дена

Три месеци условна казна затвор за Тони Михајловски за заканата кон Тричковски

Актерот Тони Михајловски, против кого скопското обвинителство поднесе обвинение за закани кон новинарот Бранко Тричковски, на денешното рочиште призна вина...

Македонија2 дена

Адвокатка на обвинети во „Диво Насеље“: Обвинителството нема цврсти докази

На денешната јавна седница за настаните од Диво Насеље каде одбраната ги изведува жалбените наводи пред петчлениот судечки совет на...

Македонија2 дена

Независната пратеничка група бара лекари во понеделник да ги тестираат пратениците за дрога

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ најави дека денеска ќе поднесе иницијатива до Собранието сите пратеници доброволно да направат тест...

Досие