Контакт

Бизарно

(Видео) Русин си забил нож во глава за да може подобро да дише

Објавено пред

Руската полиција неодамна во поле во близина на градот Ростов, пронашла човек по име Јуриј Жоков, кој во темето на главата имал забиено огромен кујнски нож.

Покрај стравотната глетка, полицајците уште повеќе биле шокирани од објаснувањето кое тој им го дал откако го прашале како ножот завршил во неговата глава.

Жоков мирно седел во полето, како ништо да не се случило, воопшто не обрнувајќи внимание на крвта која течела по неговата глава. Тој им објаснил на полицајците дека низ нос не можел да дише како што треба, па со ножот сакал да направи уште еден отвор за да може убаво да заме воздух. Сепак, ножот се заглавил, па потоа не можел да го извлече.

„Не допирај, не допирај! Седи мирно, не се движи, и не ја поместувај главата“, му рекол еден од полицајците на Жоков, кој итно бил префрлен во болница.

Со својата бизарна постапка, Русинот го шокирал и болничкиот персонал.

„Беше ужасно. Дури и нашите најискусни медицински сестри, кои виделе многу бизарни повреди, сигурно нема да го заборават овој случај. Направивме рентгентски снимки кои покажаа дека ножот е забиен токму на средината, меѓу двете половини на мозокот. Нашата болница ја повика регионалната и побара да ги испрати своите специјалисти да помогнат“, соопштиле од локалната болница.

Жоков бил итно опериран, а како што е соопштено, неговата состојба сега е стабилна и тој добро закрепува.

Бизарно

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

Објавено пред

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус), кои и покрај високата цена на продажба од 3.000 долари, се распродадоа за рекордно време.

Станува збор за преработена верзија на патиките Најк Air Max 97s со христијански симболи – крст и света вода. Тие имаат света вода од реката Јордан и се осветени од свештеник, пишуваат медиумите. Крстот, пак, е ставен врвките на десната патика.

Патиките имаат и мирис на темјан, еден од подароците што тројцата свети кралеви му ги донеле на Исус кога се родил.

Прикажи повеќе...

Бизарно

(Видео) Огромен питон тргна агресивно кон туристи во Јужна Африка

Објавено пред

Туристи кои како дел од својата тура патувале кон одморалиштето Балито во Јужна Африка биле изненадени кога на нивниот пат се појавила џиновска змија.

Медиумите јавија дека огромен јужноафрикански питон запрел неколку автомобили што се движеле кон Мозамбик.

Веднаш штом возилата запреле, змијата се сoкрила под чамец кој бил нa еден од автомобилите.

Кога туристите се обиделе да ја повлечат змијата од под чамецот со лесно влечење за опашката, таа се качила на џип во кој имало луѓе, по што настанала општа паника, а ситуацијата е регистрирана и на видеозапис.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Зебра избега од циркус, ја застрелале на автопат оти предизвикала сообраќајна незгода

Објавено пред

Зебрата што избега од циркус во Германија е застрелана на автопат кога предизвикала сообраќајни незгоди и материјална штета, потврди полицијата во средата.

Два зебри избегале од циркусот во близина на североисточниот град Тесин во средата наутро. Едната била безбедно фатена, но другата побегнала и по неа се трагало неколку часа. Таа била забележана на автопат околу 8 часот изутрината предизвикувајќи сообраќајна незгода меѓу два автомобила што се движеле еден до друг.

Никој – вклучувајќи ја и зебрата – не бил повреден во несреќата, но автопатот бил привремено затворен, соопшти полицијата. Бегството на зебрата ја кренало полицијата на нозе.

Полицијата твитна предупредување до возачите дека има зебра на автопатот и да внимаат при возењето.

Тие се обиделе да ја фатат зебрата, но таа почнала да бега, при што оштетила едно возило кога се качила на хаубата. Оштетено било и патролно возило на полицијата, а еден полицаец е полесно повреден.

Зебрата била бркана до околната ледина, бил повикан и нејзиниот тренер од зоолошката градина за да ја фати, но безуспешно. На крајот била повикана Единицата за итни случаи за спасување животни по што зебрата била застрелана.

Неколкумина го коментираа твитот на полицијата прашувајќи зошто зебрата не била успиена наместо да биде убиена.

„Точните околности за пукањето сè уште се испитуваат“, се вели во соопштението за полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет1 час

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ2 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ3 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија3 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија4 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа5 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа5 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт15 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија19 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ21 час

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион22 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура22 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Досие