Контакт

Забава

(Видео) Само 24 пилоти имаат дозвола да слетаат на аеродромот во Бутан

Објавено пред

Аеродромот Паро во Бутан ја носи титулата еден од најопасните во светот, а колку е предизвик покажува фактот што само 24 пилоти имаат дозвола да слетаат таму, пишува LadBible.

dobivaj vesti na viber

Не само што има повеќе од 100 опасности што пилотите мора да ги земат предвид, туку поради неговата околина, технологијата што пилотите вообичаено ја користат не може да се користи при слетување.

Вообичаено, кога пилотот се приближува до аеродромот, постојат два уреди кои им ја пренесуваат на пилотите хоризонталната положба на авионот во однос на пистата и испраќаат информации за тоа колку далеку е авионот над пистата.аеродромот Никола

Пилотите мора да го управуваат авионот во цик-цак движења околу планините, а потоа да се потпираат само на видот користејќи однапред одредени знаменитости на земјата. Покрај тоа, пистата е исто така многу кратка, што го отежнува слетувањето, пренесува Б92.

Поради сето ова, авионот мора да лета со одредена брзина и висина на секоја од точките на приближување за да обезбеди безбедно слетување.

Но тоа не е се. Последното вртење на пристапот се прави само 30 секунди пред тркалата да удрат на пистата.

Снимката од слетувањето ги покажува свиоците што треба да ги направи авионот додека се приближува до пистата.

Слетувањето е толку тешко што дури и пилотите кои поминале низ тежок процес на обука можат да се обидат само во совршени услови. Нема слетување ноќе, при слаба видливост, па дури ни при турбуленции.

За да им биде дозволено на пилотите да слетаат на Паро, тие мора да поминат ригорозни тестови кои вклучуваат симулации, како и успешно извршување на повеќе полетувања и слетувања.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Четири намирници кои се најголемиот непријател на долговечноста

Објавено пред

Истражувачот Ден Бутнер поминал повеќе од 20 години проучувајќи ги навиките на луѓето кои живеат до 100 или повеќе години, особено нивните навики во исхраната. Така, во еден оддалечен дел во Костарика, една од сините зони, го нашол најздравиот појадок на светот.

dobivaj vesti na viber

Во неодамнешната објава на „Инстаграм“, Бутнер сподели четири намирници кои се најголемиот непријател на долговечноста.

Слатки напитоци

Иако технички не е храна, засладените пијалоци се на врвот на листата.

„Засладените пијалоци се најголемиот извор на рафиниран шеќер“, рече тој.

Големите количини шеќер придонесуваат за зголемување на телесната тежина, предизвикуваат воспаление и го зголемуваат ризикот од дијабетес и висок крвен притисок. Сето ова е поврзано со зголемен ризик од срцев и мозочен удар.

Сланина и колбаси

Преработеното месо, она што се создава со сушење, солење, пушење или конзервирање, се исто така на листата на Буетнер. Тука спаѓаат сланина, колбаси, но и шунки и салама.

„Овие видови месо се канцерогени“, посочи тој.

Бутнер не е единствениот што предупредува на ова. Студиите открија врска помеѓу консумирањето преработено месо и ризикот од рак на дебелото црево. Исто така, една студија на Универзитетот во Берген во Норвешка покажа дека откажувањето од преработеното месо и газираните пијалоци може да го зголеми нашиот животен век.

Слатки

Трети на листата на Ден се слатките полни со масти и шеќер. Извештаите ја поврзуваат ултра-обработената храна со зголемен ризик од болести, вклучувајќи дебелина, срцев удар, мозочен удар, рак, дијабетес тип 2 и деменција.

Чипс и солени грицки

„Солените грицки се на последно место. Тие најмногу се поврзуваат со дебелината“, продолжи Бутнер.

Истражувањата покажаа дека високите дози на сол во вашата исхрана може да го зголемат ризикот од дијабетес тип 2 и висок крвен притисок.

Ако сакате да грицкате како стогодишник, јаткастите плодови се вистинскиот начин. Изберете микс од бадеми, кикиритки, индиски ореви и ореви и придржувајте се до два мали грстчиња на ден.

Прикажи повеќе...

Забава

Скриени фетиши на секој од хороскопските знаци

Објавено пред

Според астролозите, ѕвездите го одредуваат и однесувањето во креветот.

dobivaj vesti na viber

Кои се најголемите фетиши на секој од хороскопските знаци.

Овен

Овните најмногу ги возбудува ненадеен утрински секс и кога некој силно ќе ги повлече за коса за време на сексуалниот однос.

Бик

Биковите обожуваат бакнежи по вратот и чоколадо. Бидете креативни и искомбинирајте ги двете.

Близнаци

Секс на брзинка и орален секс е она во кое најмногу уживаат Близнаците. Фетиш им се и сексуалните играчки.

Рак

Раковите најмногу сакаат допири по стомакот и градите.

Лав

Лавот сака груб секс и комплименти. Никогаш немојте да заборавите да го пофалите сексуалното знаење на Лавот – тоа е неговиот најголем фетиш!

Девица

Девицата го крие својот најинтимен фетиш, а тоа е врзувањето и лисиците.

Вага

Ништо не ја возбудува Вагата како страсни допири по задникот.

Шкорпија

Фетиш на овој хороскопски знак е секс во вода и на јавно место.

Стрелец

Предложете му каква било сексуална авантура и возбуда, и веднаш ќе го откриете неговиот сексуален фетиш.

Јарец

Јарците обожуваат секс на големи височини. Омилено место за секс би бил пикник во планина.

Водолија

Фетиш на Водолијата во кревет е групен и телефонски секс. Ако се впуштите во страстен секс со Водолијата, слободно употребете сексуални играчки – сигурно нема да погрешите.

Риби

Хороскопскиот знак Риби сака да се снима за време на сексуалните игри, а најмногу уживаат кога некој им ги допира стапалата.

Прикажи повеќе...

Забава

Доли Партон верува дека флертувањето со други мажи е здраво за бракот: „Не сме љубоморни и никогаш не сме се изневериле сексуално“

Објавено пред

Пејачката Доли Партон има зачинет отворен брак со сопругот Карл Томас Дин (56). Таа имала само 18 години кога го запознала 21-годишниот Карл, а парот набрзо се венчал во 1966 година.

dobivaj vesti na viber

Иако никогаш не добиле деца, таа помогнала во одгледувањето на неколку нејзини помали браќа и сестри, како и внуки и внуци.

А тајната за толку долг, среќен брак? Очигледно флертувањето со други луѓе било дозволено. Кралицата на кантри музиката Доли признава дека мажите се нејзината слабост, но вели дека Карл знае дека е лудо вљубена во него. Пишувајќи во своите мемоари од 2017 година таа призна:

„Тој не е љубоморен и не сум му љубоморна. Тој знае дека флертувам. И тој флертува. Да, тоа е отворена врска, но не и сексуална и би го убила ако воопшто мисли да го направи тоа. И тој мене. На крајот на денот, лудо се сакаме“.

Доли сака да изгледа што е можно подобро за својот маж. Зборувајќи за „Е!“, таа објасни:

„Секој ден се шминкам и ја поправам косата затоа што си мислам: ‘Па, цел свет има можност да ме види цела дотерана, а јас не сакам да му изгледам лошо кога сум тука дома. Важно ми е да изгледам најдобро’. Мислам дека тој став помага нештата да останат зачинети“, рече таа.

Во една прилика за „Дејли Мејл“ го призна следново:

„Мажите ми се слабост. Низок, дебел, ќелав или слаб – се заљубувам во многу необични мажи, но Карл знае дека секогаш ќе се вратам дома и нема да сум интимна со овие луѓе – само флертувам и се забавувам“.

Иако никогаш физички не го изневерувала својот маж, Доли признала дека се впуштила во катастрофална емоционална афера. Таа сфатила дека има чувства кон маж чиј идентитет никогаш не го открила, што отишло предалеку.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното па убиено 14-годишно девојче споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома, за...

Македонија20 минути

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија43 минути

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија1 час

(Во живо) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил...

Македонија2 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија2 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија3 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија3 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија11 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија11 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија13 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија14 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија22 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет23 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ24 часа

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија2 дена

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...