Контакт

Забава

(Видео) Студент починал кога изел тестенини стари пет дена

Објавено пред

Каналот Chubbyem на „Јутјуб“ објави видеоснимка за смртта на млад студент, кој починал кога изел порција тестенини стари пет дена. Случајот е од 2008 година, но сега стана актуелен кога американскиот „Весник за клиничка микробилогија“ наишол на таа приказна.

Дваесетгодишното момче порцијата шпагети ја приготвил пред пет дена, а потоа ги оставил во кујната да стојат два дена. Неговиот цимер потоа ги преместил тестенините во ладилник, каде што стоеле уште три дена, се опишува во снимките што досега ги прегледале повеќе од еден милион луѓе.

Студентот пет дена подоцна ги подгреал тестенините во микропечка, а не бил свесен дека тоа е истата храна од пред неколку дена. Набргу почнал да се чувствува лошо, почувствувал мачнина, главоболка и болка во стомакот. По неколку часа, почнал да повраќа.

Заклучил дека се работи за труење, па испил многу вода, зел лек за желудник и си легнал да спие, се наведува во снимката. Се разбудил испотен и повторно почнал да повраќа по што неговиот цимер повикал брза помош. Пред да дојде брзата помош, момчето се онесвестило, а во болница починало.

Посмртно е откриено дека неговата смрт ја предизвикала бактеријата Bacillus cereus, а откриено е и дека лекот што го зел го оштетил црниот дроб, кој веќе откажувал поради бактеријата што се развила во организмот.

Докторот што се појавува во видеото тврди дека такви случаи се ногу ретки.

„Важно е да се напомене дека ова не е типичен случај на труење од храна. Многу луѓе јадат тестенини стари ден или два и не им е ништо. Но, бидете внимателни со храната што била надвор од ладилникот повеќе од неколку часа. Ако храната мириса чудно, секогаш е подобро да бидете внимателни отколку да зажалите“, заклучува докторот.

Забава

Југo на списокот со најлоши имиња на бебиња во Велика Британија за 2019 година

Објавено пред

Порталот „Парентс“ состави список со најлоши имиња за момчиња и девојчиња и изрази надеж дека тие нема да се најдат на списокот со најпопуларни имиња в година за доброто на општеството и на самото дете.

На неславниот список со имиња на момчиња, покрај Аксис, Менсон (кое секогаш се поврзува со бруталниот сериски убиец) или Клитус (што секогаш асоцира на ликот од Симпсонови), се најде и името Југо.

Интернет-порталот објаснува дека името Југо е создадено според легендарниот лош автомобил направен од откачен производител.

„Дали сакате вашето сакано бебе да се вика така?“, ги прашува порталот потенцијалните родители.

Другите машки имиња на оваа листа се кралот Месија, Данџер (опасност) и Пинчиз.

Што се однесува до имињата на девојчињата, во списокот нема ниедно што асоцира на стара Југославија, но и тие се доволно бизарни.

На списокот со најлоши женски имиња се најдоа Шеј (срамежлив), Мател (по примерот на производителот на барби-играчки), Вегас и многу други.

Прикажи повеќе...

Забава

Никол Кидман вистинска дама дури и во незамисливи модни комбинации

Објавено пред

Актерката Никол Кидман (52), поранешната сопруга на Том Круз, на доделувањето на наградите Country Music Awards се појави во смела креација и успеа да ги засени другите дами.

Никол пристигна на црвениот килим со сопругот Кит Урбан, кој за разлика од неа, беше целосно облечен во црно. Актерката, која навлезе во шестата деценија од животот, носеше фустан од „Версаче“ во црвено-портокалова боја што ја следи линијата на телото.

Никол никогаш не прави модни грешки, таа уште еднаш потврди дека умее да ги носи дури и дречливите и незамисливи модни комбинации.

Прикажи повеќе...

Забава

Tрамп го гледал „Џокер“ во Белата куќа и кажал што мисли за филмот

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп го гледал филмот „Џокер“ во салата за проекции во Белата куќа и по прикажувањето рекол дека уживал додека го гледал.

Филмот доживеа голем успех и во комерцијална смисла и кај критичарите. На филмскиот фестивал во Венеција оваа драма во која глуми Хоакин Феникс освои „Златен лав“.

Киноблагајните низ целиот свет објавија дека „Џокер“ заработил над една милијарда долари.

„Јаху њуз“ го потврди твитот од новинарот на Си-ен-ен, Шимон Прокупец, дека Трамп го гледал филмот и исто така ја пренесе изјава на висок функционер на Белата куќа, кој кажа дека на претседателот му се допаднал филмот и уживал во него.

Британски „Индипендент“ пишува дека не е целосно јасно дали тоа се должи на фактот дека ликот на Роберт де Ниро, еден од најжестоките критичари на Трамп, завршува трагично во филмот.

Жителите на Белата куќа можат да ги гледаат филмовите во салата за проекции, тие имаат привилегија да уживаат во филмовите пред да бидат официјално прикажани во киносалите.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија6 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија6 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија7 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија7 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет9 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет9 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија10 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија11 час

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија21 час

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет21 час

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа23 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет1 ден

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија1 ден

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа1 ден

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија1 ден

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Досие