Контакт

Забава

(Видео) „Таче подобро да не го запознавме, Мицкоски врти на турбината во МНТ, Бисера се слика за сајто“, аплаузи и смеење на Златна Бубамара

Објавено пред

Шегите и наградите доминираа и на овогодинешната Златна бубамара на популарноста. Се започна со песната „Еден бакнеж“ од Нина Спирова, продолжи со Тино и Атанас кои ја имаа улогата на водители, а на сцената не се појави актерот Сашко Коцев. Се доделија десетици награди за најпопуларни музичари и најдобри концерти, а почестени беа и доктори, актери, текстописци. Публиката беше најгласна кога ги слушаше шегите на Тино и Атанас, чиј таргет беа политичарите – премиерот Димитар Ковачевски, опозицискиот лидер Христијан Мицковски, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, скопската градоначалничка Данела Арсовска, ексградоначалникот Коце Трајановски, директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.

dobivaj vesti na viber

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Makfax (@makfax.mk)

Секој посетител доби гратис перниче од организаторот Ранко Петровиќ, а Тино и Атанас порачаа: „По десет години, на отворање на Универзална сала, донесете ги перничињата..“, по што додадоа: „Минатата година се жалеа задникот ги болел, затоа ви ставивме перничиња“.

Бидејќи во изминатата година поскапе струјата, а дел од Скопје беше и без улични светилки, од сцената се побара добитниците да имаат помали говори, додека пак, публиката да дава пократок аплауз.

“Кога ќе излегувате на сцена, кажете здрaво, фала за сите што ургираа за наградата и толку”, рекоа Тино и Атанас.

На тапет се најде премиерот Ковачевски, за кого беше обзнането дека во 100 дена потрошил 26 илјади евра на реклами на социјални мрежи.

“Лани не знаевме кој е Таче, а оваа година дознавме. 26 илјади евра даде да го дознаеме. Подобро да не дознаевме”, рече Тино.

Се осврнаа и на кавгата ВМРО-ДПМНЕ – Данела Арсовска.

“Ја запознавме и мама Данела.. ама брзо се скара со фамилијата.. ама овие брцаа, брцаа, брцаа во медот… и се скараа”, рече Атанас.

Громогласен аплауз доби фудбалската легенда Горан Пандев, на кого Игор Џамбазов и Гуру Харе му испеаја и песна, направена специјално за него.

Меѓу многуте, награди добија Ефто Пупиновски и Блага Петреска, Лара, Панчо и Андреј од ДНК, Некст Тајм, Меморија, Мирослав Илиќ, Џибони, Венко Андоновски…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Makfax (@makfax.mk)

Настапи имаа и Џамбо Агушев, Наум Петрески, групата „Меморија“…

Кога дојдоа наградите за театар и филм, следеа и нови шеги. Овој пат на сметка на министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Преку шегите беше претставена лошата состојба во театрите и актерската фела. Глумците беа револтирани поради распоредот на парични средства од годишната програма за култура, лошите услови во театрите, како и нерегуларниот статус на голем дел од нив.

„МНТ е пренаменет во аквапарк“, рекоа Атанас и Тино алудирајќи на прокиснувањето на кровот на театарот и водата од Вардар која го прокиснува театарот.

За Костадиновска-Стојчевска имаше шеги во кои Атанас и Тино опишуваа како министерката кога ги видела вреќите пред МНТ кои спречуваат поплави, барала од нејзиниот тим да ја фотографира.

„Ај сликај ме тука и клај ја на веб-сајтон“, рекоа Атанас и Тино смеејќи се на сметка на министерката. Потоа опишуваа како министерката би изреагирала кога ќе влезе во поплавениот МНТ со штикли, поминувајќи ги баракадите: „Леле дај чизмите од Коце, оние жолтине“.

Тие смислија и нови имиња на претставите кои се играат во МНТ, па така две од нив ги именуваа како „Барајќи го Немо“, и „20.000 милји под морето“. Улогата на Аквамен, пак, му ја дадоа на Игор Џамбазов.

Шега имаше и на сметка на опозиционерот Христијан Мицкоски. Тино и Атанас посочуваа што се има во т.н. мала сцена (често поплавена) во МНТ.

„Пливала Бисера во длабокото и ја видела турбината, до неа човек. Отишла од блиску, кога видела Христијан Мицковски ја вртел турбината за да си произведе сам струја“, кажаа тие.

Награда за трајни музички вредности доби Јаков Дренковски, а наградата за животно дело ја добија браќата Миле и Георги Барбаровски, кои напишаа некои од најубавите песни во антологијата на македонската народна музика.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) „Џон Вик: Поглавје 4“ доби најдобри рецензии во серијалот

Објавено пред

Џон Вик се врати, а поранешниот убиец, кој го глуми Кијану Ривс, се чини дека се подобрува со годините, со неговото враќање во четвртиот дел, кој во сагата акциони трилери заработи најдобрите рецензии досега.

dobivaj vesti na viber

„Ротен томатос“, кој доделува оценки врз основа на ставовите на филмските критичари, му додели на „Поглавје 4“ прилично високи 95 %.

Вториот и третиот филм освоија 89 %, а оригиналот од 2014 година доби 86 %.

„Холивуд репортер“ објави дека „Поглавје 4“ ги надминува своите одлични претходници во речиси секој поглед.

Во филмот, кој излегува денес (24 март), Вик го гони глобалната криминална организација ‘Висока маса’.

Џеси Хасенџер од НМЕ го нарече „сеакционен блокбастер што навистина дава сè од себе“, а Шарлот О’Саливан од „Ивнинг стандард“ го опиша како неверојатно пријатен.

„’Џон Вик 4′ ќе биде огромен и, според мене, тој е најдобриот од сите во серијалот“, додаде таа.

Дејвид Фир од „Ролинг стоун“ напиша: „Никој не можеше да предвиди во 2014 година дека Вик ќе ги револуционизира американските акциони филмови нарекувајќи ја филмската сага неверојатно задоволство.

„Се етаблира како најдобар филмски серијал од оваа страна на Невозможна мисија,“ додаде тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Семејна драма кај Трампови поради аферата „Порноѕвезда“ – Иванка нема да го брани татка си

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговиот тим се задоволни од медиумското внимание што тој го доби поради можното апсење и поведување обвинение, но неговото семејство не е возбудено, особено неговата сопруга Меланија.

dobivaj vesti na viber

Според таблоидот „Пејџ сикс“, Меланија сака да биде подалеку од тоа и да го заштити својот син Барон, пишува „Њујорк пост“.

„Таа се однесува како сè да е нормално“, рекол изворот. Се додава и дека ќерката на Трамп, Иванка, и нејзиниот сопруг Џаред Кушнер исто така се воздржани по ова прашање.

„Тие стојат настрана. Мислам дека нема да видите како го бранат, нема да има коментари. Иванка изгуби многу пријатели и бројот на покани за социјални настани ѝ се намали додека Трамп беше претседател“, изјави неименуваниот извор.

Потенцијалното апсење и поведување обвинение на Трамп произлегуваат од тековната истрага на окружниот обвинител на Менхетн, Алвин Брег, за наводните замолчени пари исплатени на порноѕвездата Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година.

Извор рече дека Трамп ужива да биде повторно во вестите и во центарот на вниманието и верува дека нашминканото обвинение ќе му помогне во неговата кампања.

Прикажи повеќе...

Забава

Колин Фарел и Кели повеќе не се заедно

Објавено пред

Колин Фарел наводно се разделил од својата девојка Кели Мекнамара, со која беше повеќе од пет години.

dobivaj vesti na viber

Актерот од „Духовите на островот“ (46) е во врска со Кели – лична асистентка на Д’Еџ, гитаристот на ирскиот рок-бенд U2 – од 2017 година, но парот веќе некое време не е виден заедно.

Во изјава за весникот „Сан“ извор близок до актерот открива дека работните распореди и презафатеноста создале клин меѓу нив: „Колин е човек на моментот во светот на филмот благодарение на својата улога во „Духовите на островот“ (The Banshees of Inisherin).

„Тој помина неколку месеци работејќи на овој филм заедно со последниот блокбастер ‘Бетмен’, каде што го глуми Пингвин.

„Распоредот на Колин влијаеше на врската со Кели и тие тивко ја прекинаа“. додава изворот.

„Нема лошо чувство меѓу нив, но, едноставно, тешко е да одржувате романтична врска кога вашиот работен распоред е толку напорен“.

Кога гостуваше во шоуто на Елен Деџенерис во 2017 година, холивудскиот актер рече дека нивните работни места ги оддалечуваат него и Кели: „Мојата девојка исто така многу патува поради работата, па често сме како два брода што се разминуваат во ноќта. Но, ние секогаш успеваме да најдеме пристаниште, во кое можеме да се сретнеме и да бидеме заедно“.

Инаку, некои од поранешните девојки на Колин се Линдзи Лохан, Анџелина Џоли, Кармен Електра и Бритни Спирс, а дамата Ајлин Аткинс славно откри дека Фарел ја побарал за жена во 2004 година кога имала 69 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Затруениот битолчанец може да има последици, се проверува дали во кафулето испил детергент за садови наместо кисела вода

Во стабилна состојба е битолчанецот кој во кафуле побарал кисела вода, а се сомнева дека му донеле и испил детергент...

Македонија1 час

Заврши инспекцискиот надзор во битолската болница: Петгодишната Јана примала глукоза, нема констатирани пропусти во лекувањето

Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола, каде почина петгодишната...

Македонија5 часа

Апелација одлучи за „Плацови на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да издржи девет години

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по предметот познат како „Плацови на Водно“, по одржана јавна седница и разгледување на списите во...

Топ6 часа

(Видео) Запленети четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Полицијата спречила транспорт на речиси 35 килограми дрога, а во врска со настанот уапсени се две лица од скопско Арачиново....

Македонија6 часа

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец заврши со труење на Токсикологија

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба. Пациентот, според првичните информации, тврдел...

Македонија7 часа

Мицкоски: Нема да се поместам ниту милиметар, ќе ги истрпам сите притисоци, овој парламент нема мандат да го менува Уставот

„Ќе продолжат, притисоците нема да престанат. Ако мислите дека ќе се откажат, нема да се откажат. Затоа што овие од...

Македонија10 часа

Задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“, велат од „Транспаренси интернешнл“

Од „Транспаренси интернешнл“ гледаат задоцнета и селективна правда во случајот со „Маѓар телеком“. „Транспаренси интернешнл – Македонија“ од 2012 година...

Свет10 часа

Медведев: „Ќе одиме до Киев“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека ништо не може да се исклучи и дека, доколку...

Европа10 часа

Хил: Бомбардирањето на НАТО на Србија е дипломатски неуспех, граѓаните на Србија никогаш не треба да го заборават

Американскиот амбасадор Кристофер Хил го оцени бомбардирањето на НАТО на Србија како дипломатски неуспех, изрази сочувство до сите семејства на...

Свет11 часа

(Видео) Запалено градското собрание во Бордо на протестите против пензинската реформа во Франција

Градското собрание во францускиот град Бордо беше запалено на протестите што се одржуваат во целата земја против подигање на старосната...

Регион11 часа

На денешен ден почна бомбардирањето на Југославија од НАТО

Сирените се слушаа 78 дена, а вкупниот број на жртвите никогаш не е утврден. Се проценува дека во текот на...

Топ12 часа

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината...

Свет12 часа

(Видео) Пожар во Русија: има опасност пламенот да се прошири на складиште со запалива течност

Пожар избувна во зградата на истражувачко-производствениот комплекс во градот Арамил, Русија, соопшти прес-службата на регионалната главна управа на Министерството за...

Свет12 часа

Турската парламентарна комисија го одобри влезот на Финска во НАТО

Комисијата за надворешни работи при турскиот парламент го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега претстои предлог-законот да...

Спорт22 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија22 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион1 ден

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ1 ден

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија1 ден

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија1 ден

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...