Контакт

Забава

Добитник на лото стана побогат и од најбогатите славни личности во Британија

Објавено пред

Сопственик на лото-ливче од Велика Британија го освои џекпотот на „Евромилион“, со што стана најбогат Британец добитник на лото. Како што пренесуваат британските медиуми, ако се работи за една личност, тогаш тој ќе стане побогат и од најбогатите славни личности во Велика Британија. Меѓу нив се споменуваат сер Том Џонс, младиот пејач Ед Шеран, Адел и други.

Операторот на националната лотарија изјави дека добитникот освоил џекпот од 170.221.000 фунти. Добитникот допрва треба да биде менуван и не е познато дали се работи за личност, семејство или синдикат.

Добитните броеви биле 7,10,15, 44, 49, со 3 и 12 избрани за среќни броеви.

Ако победникот е поединец, неговото ново пронајдено богатство ќе му заработи место на листата на 1.000 најбогати луѓе на „Сандеј тајмс“ кои живеат во Велика Британија или имаат британски бизнис-врски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Нова алатка за уредување ДНК може да поправи 89 отсто од генетските дефекти

Објавено пред

Новиот начин на уредување на кодексот на живот би можел да исправи 89 отсто од грешките во ДНК, кои предизвикуваат болест, велат американските научници.

Технологијата, наречена главно уредување, е опишана како генетски процесор на зборови, е во состојба точно да го препише генетскиот код. Таа е користена за да се поправат штетните мутации во лабораторијата, вклучително и оние што предизвикуваат анемија на српестите клетки.

Тимот од Институтот „Броад“ вели дека е многу разновиден и прецизен, но дека истражувањето тукушто почнало. Главното уредување е најновиот напредок во областа на уредувањето на гените, кој се развива со неверојатно темпо. Нашата ДНК е упатство за градење и водење на нашето тело. Тоа е речиси во секоја од нашите ќелии.

Можноста да се ​​уреди ДНК преку уредување на гените веќе ги трансформира научните истражувања ветувајќи дека ќе ја револуционизира медицината и ќе постави длабоки морални и етички прашања по создавањето бебиња чии гени им се уредени да имаат заштита од ХИВ.

Експертите велат дека она што ветува во истражувањето за главното уредување е прецизноста.

Прикажи повеќе...

Забава

Меган Маркл признава дека ѝ е тешка првата година од бракот

Објавено пред

Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, рече дека првата година од бракот со принцот Хари ѝ е тешка поради британските таблоиди, пренесува АП.

Маркл, поранешна актерка, изјави за ИТВ дека нејзините пријатели во Велика Британија ја предупредувале да не се мажи за принцот „затоа што британските таблоиди ќе ѝ го уништат животот“.

Таа истакна дека „наивно“ ги отфрлила овие предупредувања затоа што како Американка не разбирала како функционира британскиот печат.

Војвотката го тужеше таблоидот „Мејл“ претходно овој месец, тврдејќи дека тие незаконски го објавиле писмото што му го пратила на својот татко.

Принцот Хари изјави за ИТВ дека голем дел од она што го објавуваат британските таблоиди не е точно, додавајќи дека тој нема да биде вовлечен во „играта што ја уби неговата мајка“.

Прикажи повеќе...

Забава

Северина демантира дека го користела синот за да ја промовира својата концертна турнеја

Објавено пред

Пред неколку дена, пејачката Северина Којиќ (47)  упати тешки обвиненија на сметка на училиштето во коe oди нејзиниот син  и обвини дел од вработените за злоупотреба на нејзиниот син. Откако директорката  на училиштето даде изјава, пејачката напиша отворено писмо во кое ги наведува своите ставови за тврдењата дека го запоставила својот син.

„Никогаш не сум го запоставила ниту ќе го запоставам своето дете, ниту пак го користев, според татко му, за да ја промовирам мојата турнеја, туку изложена на постојани напади и подметнување од таткото со помош на дел од системот, кое со години се одвива систематски и континуирано, го изнесов проблемот пред јавноста со цел вакви работи никогаш повеќе да не се случуваат на ниту едно дете или мајка во иста или слична ситуација.

Меѓу другото таа напиша дека на инцидентот во врска со нејзиното дете не се осврнала ниедна од надлежните државни институции, ниту пак изреагирала во согласност со законот, а дека тоа бил класичен пример на психичко и емотивно малтретирање на малолетно дете во наставно-образовна установа од страна на наставничките, бидејќи предметниот чин не дејствувал во корист на детето, туку се однесувал на постапување во корист на зачувување на личните позиции, интереси и моќ на одредени лица во одредени надлежни институции, по наредба на таткото.

„Одговорот е на вас, драги сограѓани … и запрашајте се како би реагирале ако се случи ова на вашето дете од 7 години … И од кого всушност училиштето го ‘штитело’ моето дете?“, го завршува своето писмо Северина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион9 часа

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет10 часа

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија12 часа

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ13 часа

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија15 часа

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија16 часа

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Македонија16 часа

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот твитер-профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев...

Топ17 часа

Возило удри во две девојки – возачот прво побегнал, па потоа сам се пријавил во полиција

Две девојки се повредени во Скопје, кога возило удрило во нив на булеварот Кочо Рацин во Скопје. Возачот најпрво побегнал,...

Македонија18 часа

(Видео) Татко му на Боки 13: Не сум Сталоне па да тепам луѓе за една минута

Поради отсуство на скопската обвинителка Имран Османи, утрово во кривичниот суд беше одложено судењето за татко му на Боки 13,...

Свет19 часа

Студенти во Индија носат кутии на главите за време на испит за да нема измами

Индиските студенти носат кутии на главите за време на испитот за да спречат измама. Вакви фотографии се појавија во јавноста...

Европа19 часа

Aко планот на Џонсон не помине, ЕУ ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година

Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година, ако британскиот премиер Борис Џонсон не добие поддршка за неговиот...

Македонија20 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во западните делови од нашата земја

Земјотрес со јачина од 3,1 степен синоќа ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван во западните делови на нашата земја,...

Свет20 часа

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1.462 демонстранти

По итен состанок доцна во неделата претседателот на Чиле, Себастијан Пињера, ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и...

Свет21 час

(Видео) Ескалираше бранот насилство во Чиле, петмина загинаа во запалена фабрика

Пет лица загинаа откако фабрика за облека беше запалена од ограбувачи во близина на главниот град на Чиле, Сантијаго, среде...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: По 3 јануари имаме техничка влада и нова реалност

Имаме нова реалност. На 3 јануари имаме нов технички премиер, а по изборите и нова влада, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран...

Македонија1 ден

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Република Северна Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската...

Топ1 ден

Стружанец пијан паднал од балкон и починал

Педесет и осумгодишен стружанец доцна синоќа починал по пад од незаграден балкон во неговиот дом. МВР соопшти дека мажот бил...

Досие