Контакт

Забава

Дошла на преглед поради постојан замор, а докторите ѝ рекле дека ќе умре за 72 часа

Објавено пред

Кога Дијана Хигман се обратила кај докторите поради постојан замор, се шокирала кога ѝ рекле дека ѝ преостануваат уште 72 часа живот. Оваа самохрана мајка мислела дека е заморна од работата и стресот, но се покажало дека има автоимон хепатитис и дека итно ѝ е потребен нов црн дроб, зошто нејзиниот почнал да се смалува со голема брзина.

Денеска таа има 56 години, а за дијагнозата која ја добила пред 11 години, проговори денеска по повод одбележувањето на неделата посветена на донирање органи.

„Тоа беше пред 11 години. Учев за медицинска сестра, а пред тоа почина татко ми. Постојано бев уморна, но тоа го препишував на стресот. Ми додадоа само 72 часа живот и ме ставија на долга листа на луѓе на кои итно им е потребна трансплатација“ рекла Дијана, пренесе „Сан“.

Набрзо ѝ пронашле нов црн дроб, но веднаш откако ѝ биле направени дополнителни тестови на црниот дроб, се покажало дека е преголема за него.

„Тоа беше страшно за мене, бидејќи ми рекоа дека мојот црн дроб ќе издржи уште само неколку дена“ раскажува Дијана.

Нов орган ѝ нашле веќе следниот ден, но сето тоа психички многу тешко го поднела.

„Не бев оптимист, зошто сфатив дека некој треба да умре за да би можела јас да живеам“ се потсетува таа.

По операцијата на Дијана ѝ било потребно повеќе од една година за да се опорави. Во првите денови не можела да оди, да станува без помош па дури ни да отвори шише млеко.

Со оглед дека пред операцијата била спортски активна, Дијана стравувала дека тие денови се зад неа, но тогаш открила дека постојат Спортски игри на трансплатирани, на кои таа редовно учествува. Освоила седум златни, три сребрени и една бронзена медаља.

Иако новиот црн дроб добро функционира, Дијана и денеска мора да пие лекови и на секои шест месеци оди на прегледи. Таа порача дека засекогаш ќе му биде благодарна на својот донор. „Ми даде најмалку 11 одини живот“ заклучува таа.

Забава

Фотопортрет на разголена Џенифер Анистон на аукција за добротворни цели

Објавено пред

Холивудската актерка Џенифер Анистон повторно се враќа на еден од своите најсексапилни фотомоменти пред објективот на Марк Селиџер во проект за добротворни цели.

Ѕвездата од хит-серијата „Пријатели“ се здружи со познатиот фотограф за аукција на фотографија од 1995 година, на која таа позира гола. Целта на проектот е да се соберат пари за помош во битката против Ковид-19.

Црно-белиот портрет од 1995 година е една од највпечатливите фотографии на Анистон, на кој таа елегантно позира за да ги скрие своите интимни делови.

Нема сомнение дека фотопортретот е направен во 90-тите, а на него е и потписот на Џенифер – „фризура на Рејчел“. Придружното видео го покажува Селиџер како работи во темна просторија.

Анистон пишува за обидот за прибирање финансиски средства, а објавата носи наслов „Утринско шоу“: Мојот драг пријател Марк Селиџер соработува со „Радвокаси“ и „Кристи-Синк“ за аукција на 25 негови фотопортрети, вклучително и мојот, за помош во справувањето со Ковид-19.

Целиот приход од продажбата на овој портрет ќе оди за „Нафклиникс“, организација која обезбедува бесплатно тестирање на коронавирусот и нега на национално ниво, напиша Џенифер на својот „Инстаграм“.

На продажба се и портрети на sвездите Леонардо ди Каприо, Били Ајлиш, Д-р Дре и Снуп Дог.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Џесика Симпсон ја врати својата вита линија без диети и програми за вежбање

Објавено пред

Џесика Симпсон за време на бременоста имаше дури 110 килограми, но набргу  ја врати својата вита линија, а тоа го покажа на социјалната мрежа „Инстаграм“ каде што објави фотографија на која е облечена во тесна кратка маичка и шорц.

Со тој потег актерката освои бројни пофалби од фановите ширум светот.

Нејзиниот тренер им откри на странските медиуми дека тој и славната русокоса направиле план како да водат грижа за своето тело, но и за здравјето.

„Не направивме екстремни диети или програми за вежбање. Се согласивме дека ќе прави 12.000 чекори на ден, секој ден пред спиење. Потребни и се 7 часа спиење и најмалку 1 час на ден без технологија“, објасни тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Федерер на врвот на листата на „Форбс“ на најбогати спортисти

Објавено пред

Магазинот „Форбс“ објави листа на активни спортисти кои заработиле најмногу во изминативе 12 месеци, а на прво место е швајцарскиот тенисер Роџер Федерер, кој ги претрка фудбалерите Лајонел Меси и Кристијано Роналдо.

Федерер (38) се искачи четири места откако заработи 86,2 милиони фунти (106,3 милиони долари) во изминатата година, од кои приближно 81 милиони фунти се спонзорства, пренесува британски Би-би-си.

Следуваат Роналдо (85 милиони фунти), Меси (84 милиони фунти) и Нејмар (77,5 милиони фунти), додека американскиот кошаркар Леброн Џејмс (71,5 милиони фунти) ги комплетира првите пет.

Светскот шапмион во „Формула 1“ Луис Хамилтон е 13. со заработка од 43.7 милиони фунти.

„Бизнис-инсајдер“ неодамна објави дека дваесеткратниот гренд-слем шампион Роџер Федерер пред крајот на 2020 ќе влезе во клубот милијардери спортисти во кој се Мајкл Џордан, Тајгер Вудс и Флојд Мејведер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија7 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија8 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија9 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија9 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион11 час

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија11 час

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија11 час

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија12 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија13 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија13 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија13 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет14 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет14 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет1 ден

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија1 ден

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија1 ден

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие