Контакт

Забава

Илон Маск се соочува со бурни реакции поради ажурирањето на политиката за содржина на X за возрасни

Објавено пред

Икс на Илон Маск, поранешен „Твитер“, ја ажурираше својата политика за да дозволи, како што ја нарекува, „консензуално произведена и дистрибуирана“ содржина за возрасни на платформата, потег што предизвика критики на социјалните мрежи дека ќе му наштети на корисничкото искуство, пишуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

На X платформата стои „ние веруваме дека корисниците треба да можат да создаваат, дистрибуираат и консумираат материјал поврзан со сексуални теми сè додека е консензуално произведен и дистрибуиран“.

„Веруваме во автономијата на возрасните да се вклучат и да создаваат содржини што ги одразуваат нивните сопствени верувања, желби и искуства, вклучително и оние поврзани со сексуалноста. Ја балансираме оваа слобода со ограничување на изложеноста на содржини за возрасни за децата или возрасни корисници кои одлучуваат да не ја гледаат та содржина“.

Овој потег предизвика некои критики за платформата, вклучително и за самиот X.

„Мразам да го кажам тоа, но тој некако ја уништи оваа платформа. Ја претвора во ‘само фанови’. Дури се нарекува и X“, објави Касандра Мекдоналд, мислејќи на Маск, на платформата.

„Само фанови“ е платформа базирана на претплата каде што корисниците можат да објавуваат содржини за возрасни што ги споделуваат со претплатниците.

Платформата истакна дека ќе ја ограничи содржината за возрасни со предупредување пред корисниците да можат да пристапат до неа. Тоа ќе бара оние кои објавуваат на платформата да ги променат своите поставки за да дозволат такви предупредувања.

Забава

Хороскопски знаци што знаат сѐ за вас и пред вас: од нив ништо не можете да скриете

Објавено пред

Некои луѓе едноставно ја имаат оваа потреба да дознаат сè за некого дури и пред да слушнат информации од тоа лице. Ова се хороскопските знаци кои знаат сè за вас уште пред да зборуваат со вас.

dobivaj vesti na viber

Можеби е грубо да се каже дека демнат но не е погрешно да се каже дека тие само сакаат да знаат сè за вас. И верувајте, ќе им биде многу полесно отколку што мислите. Тие ќе дојдат до информации што и вас ќе ве изненади како е можно тоа воопшто да стигнало до нив.

Хороскопски знаци кои знаат сè за вас

Од моментот кога ќе ве запознаат, ќе се потрудат да дознаат што е можно повеќе. Понекогаш разговорите со вашите пријатели се доволни за да го постигнете тоа. Понекогаш, сепак, преземаат подрастични мерки и ги следат социјалните мрежи и деталите за вашето однесување.

Девица
Девиците кои се почитуваат себеси, се организирани, внимателни и аналитички. На некој начин, истражувањето им е вродено, па можно е да пребаруваат и собираат информации за личност од интерес, па потоа да ги подредат. Ако не се задоволат со наученото од информациите, ќе се откажат.

Близнаци
Близнаците се љубопитни за многу работи, не само кога станува збор за предметот на нивната љубовна желба. Тие едноставно сакаат да знаат сè, па многу е веројатно дека ќе ве следат на социјалните мрежи за да ги следат вашите навики и што е тоа што ве исполнува и што сакате.

Шкорпија
Претставниците на овој знак имаат „жичка“ за истражување. Освен тоа, не сакаат изненадувања, па не гледаат ништо лошо во собирањето информации што ќе ги спасат од срам. Тие ќе соберат информации за да организираат план за да ве освојат. Запомнете, тие не оставаат ништо на случајноста.

Јарец
Јарците се нешто помеѓу Девица и Шкорпија. Истражуваат затоа што какви и да се нивните чувства, нема да паднат на некој што не е вистинскиот за нив. Јарците сакаат да ги знаат работите за да ги проценат и да не губат време непотребно. Освен тоа, сакаат да бидат подготвени во се за да ја организираат тактиката што ќе ја следат за да ја постигнат својата цел.

Прикажи повеќе...

Забава

Хороскопски знаци што немаат гризење на совеста: нема да добиете извинување од нив

Објавено пред

Наречете го тоа непромисленост или инает, но ова се хороскопски знаци кои немаат каење, без разлика дали згрешиле или не.

dobivaj vesti na viber

Нема шанса да признаат дека едноставно згрешиле и да се извинат. Подобро да ги свртите наопаку наместо да ги принудувате да ја признаат својата грешка. Погледнете за кои четири хороскопски знаци станува збор.

Хороскопски знаци кои немаат каење: Нема да добиете извинување од нив

Лав
Лавот е пријатна личност, но во себе има доза на грубост што лесно ќе ве исфрли од колосек. Нивната ароганција и себичност често ќе ги натера да не го прифатат различното мислење на другите и да не се извинуваат затоа што едноставно не можат да згрешат. Тие се секогаш во право, беспрекорни, единствени и неповторливи! Единствениот начин да се извинат е да ја кажат класичната реплика „Жал ми е што се чувствуваш така, но…“, прикажувајќи го тоа како ти да не си во право!

Бик
Навистина е полесно Сонцето да изгрее од запад отколку Бикот да се предомисли и да ја признае својата грешка. Таман работа! Ќе истрае во инаетот, нема ни да се сврти и ќе го продолжи патот до последен момент. Ако ви се случи да се соочите, подгответе се за борба бидејќи нема да добиете извинување. Тоа го прикажува како цврстина според него, но факт е дека тешко ја гледа другата страна. Камо ли да признае дека згрешил и да се извини.

Шкорпија
Или сте глупави или премногу храбри за да ѝ кажете на Шкорпијата дека греши. Па, ако очекувате извинување, тоа навистина нема да оди онака како што сте замислиле. Евентуално кога пеколот ќе замрзне над него, можеби тогаш… Пред тоа, заборавете! Зборуваме за апсолутно, упорно, лукаво и стратешко суштество кое ако дознае дека направил грешка или нешто што не треба, ќе се врати во ќош и на крајот вие ќе бидете виновникот и тој што треба да се извини. Во одреден момент во многу далечна иднина, тие може да признаат дека сте биле во право…

Водолија
Ако Водолијата згрешила или ви згрешила ќе ја побарате… Искрено, Водолијата ќе исчезне од лицето на земјата. Таа знае дека ви должи извинување, но никогаш нема да го слушнете тоа од нејзините усни. Што и да и прикажете како аргумент, како и да и покажете дека е погрешно, таа ќе го аргументира спротивното, одбивајќи да ја види вашата страна.

Прикажи повеќе...

Забава

Џони Деп е во врска со 33 години помлада Русинка

Објавено пред

Холивудскиот актер Џони Деп (61) повеќе не е сингл. Тој е во врска со руската манекенка и сопственичка на центар за убавина Јулија Власова, која е 33 години помлада од него.

dobivaj vesti na viber

Тие неодамна беа забележани на хелиодром во Лондон. Одеа еден до друг, а тој во раката ја имаше својата акустична гитара. Се виде дека се обидуваат што побрзо да поминат низ хелиодромот, но британските фотографи беа побрзи.

Внимание привлече и фактот дека Јулија е само три години постара од ќерката на Деп, 25-годишната Лили-Роуз Деп.

Џони Деп и Јулија се запознаа во 2021 година на меѓународниот филмски фестивал во Карлови Вари. Блиски луѓе на Деп тврдат дека врската е лежерна и дека парот се гледа веќе две години. Познато е дека манекенката и Џони Деп се дружеа во јули 2022 година, на концертот на неговиот покоен пријател и музичар Џеф Бек во Прага, каде што манекенката го отвори својот салон за убавина.

На почетокот на оваа година, Јулија беше запрашана од следбениците на социјалните мрежи за нејзината врска со познатиот актер, а таа потоа кратко одговори: „Џ.Д. Тој е човек кој е неверојатно талентиран и инспиративен“. Во последно време Јулија често престојува во Велика Британија, каде Деп работи на нови филмски проекти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ2 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија4 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија6 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура7 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет7 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа7 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион7 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет8 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија18 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија22 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија22 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија22 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија23 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...