Контакт

Забава

Кевин Спејси ќе мора да плати милионска отштета поради недолично однесување на сет

Објавено пред

Кевин Спејси и неговите продукциски куќи мора да му платат на студиото што ја направи серијата „Куќа од карти“ повеќе од 30 милиони долари поради загубите предизвикани од неговото отпуштање што следуваа по наводите за сексуално вознемирување и недолично однесување, според арбитражната одлука донесена во понеделникот.

Во документот поднесен во судот во Лос Анџелес, а со кој се бара одобрување на пресудата, наведено е дека арбитрите откриле оти Спејси го прекршил договорот за професионално однесување. Имено, тој недолично се однесувал кон неколку членови на екипата во секоја од петте сезони на „Куќа од карти“, во кои тој глумеше и беше извршен продуцент.

MRC, студиото зад House of Cards, мораше да го отпушти Спејси, да ја запре продукцијата на шестата сезона на серијата, да ја преработи за да го отстрани централниот лик на Спејси и да ја скрати од 13 на осум епизоди за да ги исполни роковите, што резултире со десетици милиони загуба“, се наведува во документот.

„Безбедноста на нашите вработени, сетовите и работната средина е од огромно значење за MRC и причина да се залагаме за одговорност“, се вели во соопштението на студиото МРЦ.

Aдвокатите на студиото поднесоа судска претставка за потврда на обесштетувањето како резултат на обвинувањата изнесени против него.

Спејси (62) се соочи со неколку обвинувања за сексуален напад од 2017 година. Тој ги негира ваквите наводи.

Актерот ја загуби својата главна улога како политичар во „Куќа од карти“ по обвинувањето за создавање токсична работна средина на сетот со наводни груби коментари и допирање млади вработени без нивна согласност.

Забава

Член на семејството Гучи го критикува кастингот на House of Gucci

Објавено пред

Внуката на Алдо Гучи  го критикуваше изборот на актери за крими драмата “Куќата Гучи“, односно како што рече „ужасниот кастинг“ на филмот на Ридли Скот бидејќи актерите воопшто не личат на нејзините роднини.

Патриција Гучи, втора братучетка на покојниот Маурицио, тврди дека е навредена од начинот на кој нејзиното семејство е претставено во филмот и остро го критикува „дебелиот и грд“ приказ на нејзиниот дедо Алдо од страна на актерот Ал Пачино.

Медиумите пренесоа нејзина поранешна изјава откако наследниците на модната династија навестија дека ќе преземат правно дејствие поради искривување на вистината за нивните предци.

Во едно интервју за „Асошиетед прес“, Патриција изјави дека е запрепастена од тоа како е претставен Алдо, кого во филмот го глуми Ал Пачино.

„Мојот дедо беше многу убав човек, како и сите Гучи, и многу висок, со сини очи и многу елегантен. Него го глуми Ал Пачино, кој не е многу висок, а на сите фотографии е дебел, низок, со бакенбарди, навистина грд. Срамота, бидејќи тој воопшто не личи на него“.

Филмот, во кој главните улоги ги толкуваат Лејди Гага и Адам Драјвер и е заснован на вистинита сторија – убиството на Маурицио и судењето на неговата поранешна сопруга – опишано во книгата „Гучи: Сензационална приказна за убиство, лудило, гламур и алчност“. Патриција Реџани, ликот кој го толкува Лејди Гага, е во центарот на експлозивната приказна. Таа одлежа 16 години затвор поради организирање на убиството.

Но, братучетката на Маурицио е загрижена дека филмот оди подалеку од вистинската крими приказна која ги полнеше насловните страници и дека влегува во нивниот приватен живот.

„Навистина сме разочарани. Зборувам во име на семејството,“ рече таа.

„Го крадат идентитетот на едно семејство за да заработат, за да го зголемат приходот на холивудскиот систем… Нашето семејство има идентитет, приватност. Можеме да зборуваме за се. Но, постои граница што не може да се помине.“

Прикажи повеќе...

Забава

Семејството Гучи со остра осуда за нивното портретирање во филмот на Ридли Скот

Објавено пред

Наследниците на Алдо Гучи, кој беше претседател на модната куќа „Гучи“ од 1953 до 1986 година, издадоа официјална изјава во која се вели дека се збунети поради, како што тврдат, нивниот неточен приказ во филмот „Куќата Гучи“ во режија на Ридли Скот.

„Продукцијата на филмот не се потруди да се консултира со наследниците пред да ги опише Алдо Гучи – претседател на компанијата 30 години (го глуми Ал Пачино во филмот) – и другите членови на семејството Гучи како насилници, неуки, и нечувствителни кон светот околу нив“, се вели во соопштението.

Се наведува дека крими-драмата им припишува „тон и став што никогаш не им припаѓале на протагонистите на добро познатите настани“.

„Ова е крајно болно од човечка гледна точка и навреда за наследството на кое денес е изграден брендот“, стои во изјавата.

Заедничката изјава, која првично ја објави италијанската новинска агенција АНСА, а чиј примерок има „Вараети“, нагласува дека Патриција Реџани (ја глуми Лејди Гага во филмот), која беше осудена во 1998 година за помагање на убиството на Маврицио Гучи (го глуми Адам Драјвер) „е прикажана, не само во филмот туку и во изјавите на актерската екипа, како жртва што се обидува да преживее во машка шовинистичка корпоративна култура“.

„Ова не може да биде подалеку од вистината бидејќи во текот на 70-тите години, кога компанијата ‘Гучи’ беше семеен бизнис, таа беше инклузивна компанија“, се наведува во изјавата.

„Гучи е семејство што живее почитувајќи го делото на своите предци, чие сеќавање не заслужува да биде нарушено за да се приреди спектакл што е невистинит и неправеден кон своите протагонисти“.

„Членовите на семејството Гучи го задржуваат правото да преземат акција за заштита на името, имиџот и достоинството на себе и на своите најблиски“.

Прикажи повеќе...

Забава

Ким Кардашјан и Пит Дејвидсон се фотографираа со турист за време на појадок во хотел

Објавено пред

Утринско застанување за топла напивка во Лос Анџелес се покажа како случајна средба со Ким Кардашјан Вест и Пит Дејвидсон за еден среќен турист.

Холандскиот музички новинар Пол Баревијк, кој бил на кус одмор во Лос Анџелес викендот по Денот на благодарноста, разгледувал вили и луксузни продавници на Беверли Хилс кога случајно налетал на парот и ја искористил шансата да направи неколку фотографии со нив.

Баревијк раскажува за „Пипл“ дека налетал на парот во хотелот „Беверли Хилс“ во саботата утрото. Тој пиел утрински чај и разговарал на телефон со мајка му во барот на хотелот. Првин го забележал Дејвидсон, комичарот на Saturday Night Live (28).

„Разговарав со мајка ми на мојот мобилен и сфатив дека Пит седи десно од мене. Потоа се запрашав: со кого зборува? Затоа што, запознаен сум со најновите шпекулации, тогаш ја видов и Ким“, рече Пол.

„Изгледаа среќни и седеа еден до друг. Решив да го скршам мразот, ѝ покажав неколку селфиња што ги направив пред нејзината продавница ‘Скимс’ и потоа тројцата се фотографиравме заедно, а првата беше со неа“, вели Холанѓанецот.

Фотографиите ги објави на својот инстаграм-профил и доби спомени од патувањето што сигурно долго ќе го памети.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа51 минута

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон варијантата на коронавирусот за три...

Европа57 минути

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Европа2 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија4 часа

Бугарските власти ќе ги презентираат резултатите од инспекцијата на автопатот по трагичната несреќа на „Струма“

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова, нареди увид на патната делница меѓу Драгичево и Горна Дикања по констатираните...

Македонија16 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија18 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија19 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија22 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија23 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија23 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија3 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Досие