Контакт

Забава

Кралската ковачница му оддаде почит на Џорџ Мајкл со колекционерска монета

Објавено пред

На починатиот британски пејач и текстописец Џорџ Мајкл му се оддаде почит со издавање персонализирана колекционерска монета.

dobivaj vesti na viber

Британската кралска ковачница објави дека новата монета, на која пејачот е во своите препознатливи очила за сонце, му оддава почит на хит-соло синглот на британската музичка ѕвезда – Faith, објавен во 1987 година.

Монетата е дизајнирана од уметникот и скулптор Сандра Дејана.

„Од неговото деби со дуото WHAM!, Џорџ Мајкл стана еден од најпродаваните соло музичари на сите времиња. Тој е глобална суперѕвезда, која инспирира и влијаеше на генерации со својата работа, музика и уникатен стил. Со задоволство ви ја претставуваме официјалната британска монета, која ги слави животот и наследството на Мајкл“, рече Ребека Морган, директорка на колекционери на монети во Кралската ковачница.

Џорџ Мајкл почина на Божиќ 2016 година на 53-годишна возраст.

Монетата е најновата во серијата „Легенди на музиката“ на Кралската монетарница, која претходно им оддаде почит на Дејвид Боуви, Елтон Џон и на „Квин“, а ќе биде достапна за купување на почетокот на оваа недела.

Забава

Утре, концерт за три света по повод 50 години музичка кариера на Џафер

Објавено пред

В сабота вечер, на 13 април, во „Јавна соба“ ќе се одржи концерт за душа, за уво и за јубилеј.

dobivaj vesti na viber

Концерт за паметење по повод 50 години музичка кариера на Мики Јовановски-Џафер. На концертот се најавени голем број гости музичари и се очекува да биде вечер на обединување на генерациите во Скопје со времеплов од 90-тите до денес.

Мики Јовановски-Џафер, македонски рок-музичар, брилијантен вокал, неуморен перфекционист, човек што слуша и креира музика, кој остави траен белег на македонската музичка сцена. Во текот на петдецениската кариера соработувал со многу музичари, а бил член на многу бендови: „Солзи“, „Бангла Деш“, „Мост“, „Република 903“, „Разбој“, „Леб и сол“, „Автограм“, „Бодигардс“, „Тоа е тоа“ и др. Незаборавен е како интерпретатор на љубовната „Сонце за три света“, која беше прогласена за песна на деведесеттите и влезе во историја на македонската музика. Изведбата на „Сонце за три света“ на „Макфест“ во 1993 освои награда за најдобар текст, а Мики Јовановски-Џафер награда за интерпретација.

Добитник е на наградата „Златна бубамара на популарноста“ за трајни вредности. Оваа престижна награда е, всушност, потврда за музичкиот траен печат што Мики Јовановски-Џафер го остави во срцата на сите љубители на поп и на рок-музиката. „Лага и измама“, „Под Пелистер“, „Одам на југ“, „Мики мој“, „Џоле бре гол“ и незаборавната „Сонце за три света “. Билетите може да се набават онлајн на: https://drugastrana.mk/event/miki-jovanovski-djafer/

Прикажи повеќе...

Забава

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Објавено пред

Хороскопските знаци кои не се љубоморни едноставно не знаат како да бидат. Тие го немаат ова чувство развиено само затоа што се сигурни во себе или не сакаат да се измачуваат себеси.

dobivaj vesti na viber

Навистина има луѓе кои не се љубоморни, или барем ретко ќе го покажат тоа. Причината за тоа е што се помириле со себе и со својот избор, имаат мала несигурност или животот им е исполнет со разни интереси и луѓе кои ги сакаат и се грижат за нив. Едноставно не сакаат да се замараат со оние прашања за тоа каде оди нивниот партнер, а особено со кого е и што прави. Освен тоа, зошто би го трошеле времето останувајќи во врска со некој што не е заљубен во нив?

Јарец
Јарците имаат толку многу на ум што тешко дека ќе се грижат дали партнерот им е верен или не. Исто така, знаат дека имањето пријатели од спротивниот пол не значи веднаш изневерување или нешто лошо. Според нив, љубомората претставува несигурност и ако не можете да бидете сигурни во себе и во партнерот, тогаш тоа е ваш проблем. Меѓутоа, ако се случи нешто страшно или работите тргнат наопаку, тие ќе си заминат достоинствено.

Стрелец
Од моментот кога ќе се разбудат до моментот кога ќе заспијат, Стрелците уживаат во животот. Љубомората им претставува проблем кога треба да се извлечат од моментот во кој уживаат и да се препуштат на мисли кои само ќе им ја изедат душата, а секако не сакаат да го прават тоа. Би било чудно да се остане во врска кога негативните емоции ќе ја заменат љубовта, возбудата и позитивната енергија. Овој знак не е роден за да страда.

Водолија
Водолиите се независни и едноставни. Познато е дека имаат многу пријатели, меѓу кои и неговите поранешни, па воопшто не се љубоморни. Нема да контролираат никого и веруваат во се што ќе им каже партнерот бидејќи и тој е искрен. На крајот на краиштата, за нив нема логично објаснување за мачење некого и создавање сценарио во главата. Со нив се е едноставно: Дали сакаме да бидеме заедно? Да! Не сакаме? Секој нека си оди по својот пат.

Прикажи повеќе...

Забава

„Лајка“ организира пролетен маскенбал за домашни миленичиња и сопственици

Објавено пред

Јавното претпријатие „Лајка“ повика на добра забава со маски за крзнените пријатели.

dobivaj vesti na viber

„Облечете го вашето домашно милениче во неговиот најатрактивен костим, не заборавајте да се маскирате и вие и дојдете на маскенбалот на ЈП ‘Лајка’ на Школка во Градскиот парк на 14 април во 12 часот. Ќе избираме најдобро маскирано куче и најдобро маскирани сопственик и куче, а за најдобрите и најинвентивни учесници нашите спонзори обезбедија возбудливи и вредни награди“, велат од „Лајка“.

Како и на сите настани, „Лајка“ и овој пат има цел да го насочи вниманието на важноста на посвојувањето бездомно куче.

Без разлика дали сте искусен сопственик на домашно милениче или размислувате да додадете миленик во вашето семејство, овој настан е за вас, велат од „Лајка“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Универзалната сала не изгоре, изгоре тоа што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија1 час

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија2 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија3 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ4 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион5 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет6 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет6 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион6 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија6 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија21 час

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија23 часа

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...