Контакт

Бизарно

Мајмун израдувал случајни минувачи во Индија – фрлал пари качен на дрво

Објавено пред

За време на викендот пари почнале да паѓаат од гранките на дрвјата во град во индиската држава Мадја Прадеш, а сето тоа се случило откако мајмун од еден човек украл сноп од банкноти во вредност од околу илјада евра.

dobivaj vesti na viber

Мајмунот украл пари од човекот кој се возел во рикша со уште две лица.

Патниците се нашле во сообраќаен метеж и излегле од возилото со три тркала за да видат што го предизвикува доцнењето.

Дивиот мајмун притоа видел можност да го земе снопчето со банкноти завиткани во крпа, а откако го сторил тоа, побегнал пред некој да го забележи и спречи.

Потоа се качил на дрво и го затресол крпчето, по што на патот започнале да паѓаат банкноти, кои локалните жители побрзале да ги соберат.

И покрај очајните обиди на сопствениците да си ги соберат парите, речиси половина од износот бил подигнат од други.

Според полицијата, тие не биле во можност да ги идентификуваат луѓето што ги зеле парите, бидејќи во таа област не се поставени безбедносни камери.

Исто така, се наведува дека не може да се поднесе официјална жалба бидејќи единствениот идентификуван крадец бил мајмунот.

Вакви инциденти со мајмуни не се невообичаени во Индија, а мајмуните често доаѓаат во таа област бидејќи локалните жители постојано им нудат храна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

(Видео) Бритни Спирс доживеала нервен слом среде полн ресторан, сопругот побегнал

Објавено пред

Пејачката Бритни Спирс, доживеала нервен слом во ресторан во Лос Анџелес во петокот вечерта, поради што дури и нејзиниот сопруг Сем Асгари го напуштил ресторанот.

dobivaj vesti na viber

Спирс била забележана во ресторан во Лос Анџелес каде вечерала со сопругот Сем Асгари. Ресторанот бил полн со посетители, кои веднаш ја препознале пејачката и почнале да ја снимаат. Штом забележала дека сите ја снимаат со телефоните, таа доживеала нервен слом.

Почнала да вика и зборува глупости, како што тврдат другите гости во ресторанот, не на друг јазик, туку со непрепознатлив говор. Нејзиниот сопруг поради тоа се изнервирал и истрчал од ресторанот. Набргу потоа телохранителот на пејачката ја извадил Бритни од ресторанот и се вратил да ја плати сметката.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Змија направи хаос во авион: патниците врескаа

Објавено пред

Патниците на авионскиот лет од Тампа до Њујорк при слетувањето сфатиле дека во авионот има непоканет гостин.

dobivaj vesti na viber

Еден од патниците во леталото забележал змија под неговите нозе во моментот кога авионот слетувал на аеродромот „Newark Liberty“.

Како што пишува Си-ен-ен, полицијата и вработените на аеродромот веднаш реагирале и ја отстраниле змијата, а никој не бил каснат.

Патниците од бизнис-класата почнале да врескаат и да ги креваат нозете во паника, сведочел еден од патниците.

„United Airlines“ соопшти дека членовите на екипажот побарале помош од службениците на аеродромот откако патниците ги предупредиле за змијата.

Според Здружението за диви животни во Северна Каролина се работи за змија која не била отровна.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Лавови убиле човек кој ја прескокнал оградата на Зоолошка градина

Објавено пред

Во главниот град на Гана, Акра, лавови убиле човек кој прескокнал преку ограда во зоолошка градина.

dobivaj vesti na viber

Мажот бил забележан во заграден простор во кој имало лав, лавица и две младенчиња, неколку моменти пред лавовите да го нападнат и убијат, јавува „Би-Би-Си“.

Полицијата го истражува мотивот на човекот, а според локалната веб-страница Majjojonline, мажот наводно се обидувал да украде младенче лав.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи дека надворешната политика останува фокусирана во...

Економија1 час

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција,...

Европа2 часа

Борис Џонсон: Путин го отвори патот за членство на Украина во НАТО

Со децении користевме дипломатска реторика со две сечила на тема НАТО и Украина и тоа резултира со целосна катастрофа, пишува...

Македонија3 часа

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија3 часа

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија4 часа

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа5 часа

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија5 часа

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа ‘Скопје’ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет6 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец 15 кита заринкаа на источниот брег на САД, а 7,6-метарски грбав кит заринка на бреговите на американската...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија7 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет7 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија7 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија19 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа19 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа22 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ23 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија1 ден

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија1 ден

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија1 ден

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...