Контакт

Забава

Брат ми ми беше втор татко, чував добиток и одев на училиште: Миле Китиќ со детали за тешкото детство

Објавено пред

Миле Китиќ потекнува од село во Босна, каде што и покрај скромното детство, успеал да ги стави пред себе музичките соништа и да стане голема ѕвезда.

dobivaj vesti na viber

Во својата изјава за „Гранд“ тој откри непознати детали од растењето и животната борба.

„Роден сум во село во БиХ, во земјоделско семејство, бевме петмина. Не кријам дека му помагав на семејството, се грижев за стоката, сето тоа го правев покрај одењето на училиште, но тоа беше нормално“, изјави тој.

Среќните денови во неговото село биле прекинати со заминувањето на неговите родители на друг континент кога тој го напуштил родното место и на четиринаесет години заминал во Сараево.

„Кога бев осмо одделение, моите родители заминаа во Америка, а најстариот брат ми беше како втор татко, живееше во Сараево. Имаше жена и дете и сите живеевме во една барака, една соба. Отидов кај него и завршив средно училиште“, открива Китиќ и додава:

„Тешко е да се дојде од провинција во голем град и да се почне со музика, особено Сараево тогаш беше музичка метропола. Имаше неколку пејачи кои беа сериозни ѕвезди. Почнав да пеам во центрите за култура и ме забележаа, имаше некои момци што го основаа бендот ‘Принцови’ и почнав да свирам со нив бас-гитара, па покрај обврските кон училиштето, почнав и да потпевнувам и да одам на некои аматерски натпревари“, се присетува пејачот на своите почетоци.

Покрај пеењето, Китиќ сакал и спорт и имал амбиција да се запише на факултет.

„Сакав да бидам професор по физичко. Отидов на приемот на ДИФ и таму запознав колеги кои се занимаваа со музика, а тој ден имаа тезга во градината. Отидов со нив да пеам наместо на приемниот и така почна сѐ… Не се запишав на факултет!“, вели Китиќ.

Забава

Три хороскопски знаци чиј љубовен живот ќе се преврти пред крајот на мај

Објавено пред

Мај дефинитивно е месец на промени. Дали знаете кои се хороскопските знаци чиј љубовен живот ќе се промени до крајот на мај?

dobivaj vesti na viber

Мај 2024 ни носи толку многу среќа во љубовта што повеќето од нас ќе си поминат одлично овој месец. Ние сме заљубени и посветени. Знаеме што сакаме и конечно ја најдовме вистинската личност со која ќе го направиме сето тоа заедно.

Три знаци ќе доживеат и нов вид на љубов, бидејќи овој месец ветува задоволство, авантура и испробување нови работи. Тоа може да имплицира нова љубов или нови искуства во веќе воспоставена врска. Ако вие двајцата не сте пробале нешто што отсекогаш сте го сакале затоа што сте се плашеле или сте воздржувале, тогаш мај 2024 година е месецот да го направите тоа.

Хороскопски знаци чиј љубовен живот ќе се промени до крајот на мај

Бик
Во овој момент, сфаќате дека вие и вашиот партнер можеби нема да се согласувате за сè, но се согласувате за најважните работи. Сфаќате дека тој ќе биде на ваша страна, без страв, дури и ако некои луѓе околу вас имаат поинакво мислење.

Што се однесува до љубовта, вие сте упорни, не се менувате лесно. Знаете дека овој живот не е лесен, но доколку се појават тешкотии, ќе знаете дека покрај себе имате силен партнер. Тоа ќе ви даде поголема самодоверба.

Љубовта ја гледате како цел во вашиот живот, а голем дел од таа љубов е самољубието. Во текот на мај ’24. ќе ве интересира и вашето здравје. Самодовербата што ја чувствувате и стабилноста во вашата врска ја поттикнуваат вашата енергија, затоа внимавајте на вашата физичка и психичка состојба. Во секој случај, чувствувате дека нешто многу убаво се случува.

Девица
Вие и вашиот романтичен партнер сте поминале многу. Она што ќе го видите да се случи во мај 2024 година е дека искуството што го споделивте вдахнало нов живот во вашата врска. Добрата работа во врска со тоа е што никогаш не сте очекувале дека такво нешто ќе биде возможно.

Се разбира, ве поддржуваат многу транзити на позитивна енергија и чувствувате дека универзумот заговарал да ве направи среќни. Иако сте навикнати да се сомневате во повеќето работи, со задоволство ќе се откажете од тоа чувство за да го замените со доверба и прифаќање. Не мислевте дека некогаш ќе се чувствувате толку добро за вашата врска, но ете сте.

Стрелец
Мај за вас носи наплив на љубов, а интересно е што едвај го дочекавте. Сега почнувате да разбирате дека партнерот ве гледа како многу важна личност и сфаќате дека го сакате и сакате токму она што го добивате од партнерот. Ова е емотивна промена која ќе ве натера повеќе да го сакате партнерот и себеси.

Ќе бидете среќни и кога знаете дека мај носи многу љубов. Кога некој ве сака, како и сега, не можете а да не се чувствувате среќни. Импресивната работа овде е што направивте огромни внатрешни промени за да го приспособите ова. Тука сте затоа што го најдовте клучот за отворање на срцето и уживање во љубовта.

Прикажи повеќе...

Забава

Венера во Близнаци 2024: дали носи двојна среќа во љубовта

Објавено пред

Венера во Близнаци 2024 година ќе престојува во овој знак од 23 мај до 17 јуни. Што очекува вашиот знак кога љубовта и забавата ќе се спојат?

dobivaj vesti na viber

Ова е транзит кој е забавен, безгрижен и многу флертувачки. Претставува најдобро време за создавање спомени, запознавање нови пријатели и интересни разговори до зори. За време на овој транзит, вистинската авантура за сите знаци ќе биде меѓусебно запознавање.

Што ни носи Венера во Близнаци 2024 година?
За време на овој транзит, запознавањето ќе биде главниот фокус. Ако сте слободни во овој период, ќе уживате во неочекуваната природа на состаноци на слепо, но веројатно ќе најдете и пријателство кое наеднаш ќе се претвори во романса.

Сепак, енергијата на Близнаците може да биде прилично непостојана, па не очекувајте оваа нова привлечност да трае долго. На овој транзит му е потребна разновидност и спонтаност, па штом ќе пристигне нова љубов, таа би можела да избледи за да се отвори пат за следната. Оние кои се долго време заедно ќе имаат можност повторно да откријат нешта еден за друг.

Венера е исто така планета која е задолжена за финансиите, нашите материјални вредности и ресурси. Кога Венера транзитира низ овој знак, постои став кон парите кој лесно доаѓа и оди со акцент на движењето. Ова секако не е идеално време за штедење и буџетирање.

Овен
Размислете за играта со зборови. Духовитоста и шармот на Близнаците одлично се вклопуваат со вашиот силен темперамент, па погледнете зошто ова може да биде многу корисен транзит за вас. Освен тоа, не очекувајте многу слободно време. Погрижете се да спиете доволно бидејќи може да се појави несоница за време на овој транзит.

Бик
Овој транзит ќе ја активира финансиската зона во Бик. Бидете креативни со начините на кои генерирате приход. Можеби не е лоша идеја да заработите дополнителни пари од пишување или предавање. Ова е добро време да добиете возбудлив подарок за вашиот партнер, но внимавајте на необична серија на импулси што може да доведе до претерано трошење.

Близнаци
Кога Венера ќе се движи низ вашиот знак, целото ваше битие ќе биде подготвено за забава. Ова е период на интензивно дружење за вас и пријателството всушност ќе биде поважно од љубовта за време на овој астролошки транзит. Ако сте слободни, фокусирајте се на запознавање нови луѓе кои ги делат вашите интереси. Љубовта може да следи или не, но барем ќе го проширите кругот на познаници.

Рак
Овој транзит на Венера ја активира најдуховната зона, но овие енергии не се страшно интроспективни. Наместо тоа, добро време е да се придружите на група со слични интереси. Дружете се со луѓе кои ги споделуваат вашите ставови и верувања или од кои можете да научите. Осаменоста може да биде корисна за време на овој транзит.

Лав
Социјалните елементи на овој транзит ви изгледаат најавтентични на вас Лавови. Идеално време е да ја оставите вашата дива природа да си игра, а доколку се забавувате, можете да создадете настан кој долго ќе остане во сеќавањето на сите. Запознавањето е забавно и ќе сакате да оставите добар прв впечаток, но избегнувајте да се обидувате да придобиете некого со раскошно трошење.

Девица
Венера ќе ги покаже вашите кариерни таленти. Ова е многу добро време да ги истакнете вашите комуникациски вештини и неверојатното внимание на деталите. Пријавете се за унапредување или побарајте нова работа каде вашите таленти ќе бидат повеќе ценети. Сепак, внимавајте на површноста со овој транзит. Немојте да бидете во искушение да прифатите позиција само затоа што се исплати.

Вага
Овој транзит ќе ја активира вашата зона на патување – ова е совршено време за одмор. Ова поле се занимава и со етиката и моралот, па немојте да се изненадите ако треба да направите тежок избор кој вклучува прашање на принцип. Вие сте добар говорник, но дали сте подготвени за акција?

Шкорпија
Енергијата на Близнаците е обично доста емотивно одвоена и лесна, а овој транзит ја активира вашата зона на љубомора, што може да предизвика проблеми во љубовниот живот. Обидете се да ја видите разликата помеѓу безопасното флертување и вистинската закана за вашето партнерство. Ако не можете да бидете на иста страница со вашиот партнер, можеби не сте совршениот пар што мислите дека сте.

Стрелец
Овој транзит на Венера ја активира вашата љубовна зона и треба да обезбеди среќни неколку недели за вашата најблиска врска или можеби нова интересна средба доколку сте моментално сингл. Сепак, бидете подготвени за минливоста на потенцијалната врска. Живејте во моментот и не размислувајте премногу.

Јарец
Овој транзит ќе донесе поттик за вашата физичка енергија и може да откриете дека навистина не ви треба толку многу сон. Ова за возврат ќе ви помогне да завршите повеќе работи во текот на денот, па затоа треба да биде задоволувачко време и за работата и за семејниот живот. Сепак, внимателно следете ги деталите бидејќи брзањето да ги започнете работите може да ги отежни работите.

Водолија
Овој транзит ќе ја поттикне вашата креативност, а ќе го задоволи и вашиот љубовен живот. Ако сте сингл, ова е совршено време за состанок, особено ако можете да бидете отворени за типот на личност што сакате да ја запознаете. Ова е одлично време за пишување, поезија, музика, уметност, филм и театар. Уживајте во се што ја разгорува вашата фантазија.

Риби
Искористете го овој транзит за да го разубавите вашиот дом, но и да го зајакнете чувството за самопочит и сигурност. Можете да го направите ова со повеќе дружење, дури и ако навистина не ви се допаѓа. Ќе откриете колку другите ве ценат, што треба да ви помогне да се цените себеси.

Прикажи повеќе...

Забава

Полицијата ја истражува смртта на Метју Пери, се обидуваат да откријат кој му го дал кетаминот

Објавено пред

Актерот Метју Пери почина во октомври минатата година, а неговата смрт е под истрага. Портпаролот на судскиот вештак во Лос Анџелес изјави дека Пери починал од земање кетамин и давење.

dobivaj vesti na viber

Полициската управа во Лос Анџелес и Управата за борба против дрога ја истражуваат смртта бидејќи сè уште е отворено прашањето – кој му дал на Метју кетамин.

Истрагата трае со месеци, а клучните личности од Холивуд се сослушани, изјави извор за ТМЗ.

Тие рекоа дека на оние на кои им пристапиле инспекторите биле „познати дека имале историја на употреба или злоупотреба на дрога“.

Изворот рече дека интервјуираните „не се нужно вистинските доставувачи на кетамин“, но се верува дека имаат информации што би можеле да доведат до изворот или до лицето што му дало на актерот кетамин.

Засега никој не е уапсен.

Неговата поранешна девојка Кајти Едвардс пред два месеца побарала полицијата повторно да ја отвори истрагата бидејќи верува дека медицински персонал му давал лекови. Таа вели дека во екот на неговата зависност актерот имал медицинска сестра, која му носела лекови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија2 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет2 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија2 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет3 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет3 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија13 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија17 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија19 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија20 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет22 часа

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија23 часа

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија23 часа

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија1 ден

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...

Македонија1 ден

Граѓаните на Куманово да не ја користат водата за пиење од Водоводот, алармира ЦУК

Денеска, до Центарот за управување со кризи до Секторот за операции и координација е побарана координација помеѓу институциите заради надминување...

Европа1 ден

Норвешка ја призна палестинската држава

Владата на Норвешка денеска соопшти дека нордиската земја признава независна палестинска држава. Норвешкиот премиер Јонас Гар Стор денеска изјави дека...

Македонија1 ден

„Георгиев и Мемети се само дел од криминално судскиот октопод“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„СДС и ДУИ се причината поради која денеска правосудството е корумпирано. Наке Георгиев и Иџет Мемети се остатоците од криминалната...

Свет1 ден

Првиот случај на птичји грип откриен на фарма во Австралија, не е истиот вид како во САД

Птичјиот грип е откриен на живинарска фарма во близина на Мелбурн, Австралија, а првите резултати од тестовите покажуваат дека не...