Контакт

Забава

Нова алатка за уредување ДНК може да поправи 89 отсто од генетските дефекти

Објавено пред

Новиот начин на уредување на кодексот на живот би можел да исправи 89 отсто од грешките во ДНК, кои предизвикуваат болест, велат американските научници.

Технологијата, наречена главно уредување, е опишана како генетски процесор на зборови, е во состојба точно да го препише генетскиот код. Таа е користена за да се поправат штетните мутации во лабораторијата, вклучително и оние што предизвикуваат анемија на српестите клетки.

Тимот од Институтот „Броад“ вели дека е многу разновиден и прецизен, но дека истражувањето тукушто почнало. Главното уредување е најновиот напредок во областа на уредувањето на гените, кој се развива со неверојатно темпо. Нашата ДНК е упатство за градење и водење на нашето тело. Тоа е речиси во секоја од нашите ќелии.

Можноста да се ​​уреди ДНК преку уредување на гените веќе ги трансформира научните истражувања ветувајќи дека ќе ја револуционизира медицината и ќе постави длабоки морални и етички прашања по создавањето бебиња чии гени им се уредени да имаат заштита од ХИВ.

Експертите велат дека она што ветува во истражувањето за главното уредување е прецизноста.

Забава

Холивуд размислува за постпандемската иднина на киносалите

Објавено пред

Додека Холивуд се подготвува да ги прослави „Оскарите“ во недела (25 април), киносалите се обидуваат да ја намамат публиката која повеќе од една година гледа филмови дома со стриминг.

Некои кина трајно се затворија, додека други се обидуваат да се опорават и се надеваат дека низа одложени блокбастери ќе создадат враќање на кино-посетителите.

„Ројтерс“ праша неколку актери, режисери, писателите и продуцентите што гледаат за иднината на киносалите.

„Мислам дека она што ќе го видиме кога ќе се вратиме во кино е дека филмовите ја слават таа посебна форма на уметност на седење во темна просторија со многу странци и гледање во големо платно со гласен звучен систем, и сето тоа ќе стане пофокусирана и ритуализирана работа,“ вели режисерот Џејмс Камерон.

„Тоа е единственото место каде што доминира уметноста. Кога гледате нешто на стриминг, другите луѓе во собата со вас можат да интервенираат – да паузираат, да одат во тоалет, да испраќаат пораки, да прават други работи.“

А режисерката Клои Жао потенцира: „За 300 луѓе да се смеат и да плачат истовремено, странци, не само вашето семејство во вашата куќа, тоа е многу моќна работа од која мислам дека никогаш нема да се откажеме.“

„Прашањето е, дали кината навистина ќе бидат таму? Јас всушност повеќе се грижам за оригиналните кина, за оние мали мали кина во малите градови. Тие се толку убави и се толку важни за заедницата.“

Актерката Гал Гадот има оптимистички став. “Не мислам дека кината исчезнуваат. Мислам дека, исто како и со концертите во живо на кои сите сакаме да одиме, киносалите ни даваат многу поинакво искуство,“ вели таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Шер изненади фан со Алцхајмерова болест

Објавено пред

Шер изненади една 60-годишна жена која е во рана фаза на Алцхајмерова болест со повик преку „Фејс тајм“.

Музичката легенда споделила посебен момент со мајката на Ерика Штајнер, Робин, која има мозочна состојба предизвикана од деменција, и разговарала со неа речиси осум минути.

Покрај клипот на Тик-ток, Ерика напиша на Твитер: Мајка ми има Алцхајмерова болест и е најголемиот обожавател на Шер. Па денес Шер ја изненади со повик. Какво изненадување!“

Видеото го покажува моментот кога нејзината мајка сфаќа дека Шер е на линија.

Видно потресена од ова изненадување, мајката вели: „Те сакам … Не можам да го правам ова. Премногу е”.

Ерика, која е во врска со аналитичарот на FOX Sports WWE, Рајан Сатен, подоцна откри дека 74-годишната поп-икона имала долг разговор со Робин и веќе размислува за начини како да ѝ приреди ново изненадување.

Прикажи повеќе...

Забава

Колку траат хороскопските знаци во врска: Бикот сака до крај, на лавот брзо му здосадува

Објавено пред

Овен
Луѓето родени во знакот овен се многу страствени, брзо се за вљубуваат и сакаат со целото свое срце. Сепак, тие заминуваат веднаш штом страста исчезне во врската. Инаку, врската со овен е страсна и динамична, но и полна со кавги, расправии и непромисленост. Тие често знаат како да западнат во „маѓепсаниот круг“ на мирење и расправии и да останат во такви односи долго време.

Бик
Луѓето родени во знакот на бик се олицетворение на лојалност и не сакаат да оставаат. Тие не се вљубуваат лесно, но кога некој ќе влезе во нивното срце,  ќе го негуваат и ќе го сакаат до крајот на животот. Сензуалноста е исклучително важна во нивната врска.

Близнаци
Не се склони да остават партнер, почесто партнерот ги остава нив. Имаат тенденција да флертуваат со други и на некој начин уживаат кога ќе предизвикаат љубомора. Длабоко во себе се многу лојални.

Рак
Луѓето родени во овој знак сакаат мирни, стабилни и долги врски, по можност до крајот на животот. Уморни се од сомнителни луѓе и чувство на несигурност во врската. Тие често го поминуваат својот живот со својата прва љубов. Не се склони кон прељуба.

Лав
Луѓето родени во знакот лав се малку претпазливи кога станува збор за влегување во врска. Тие нема да се вљубат веднаш, но кога тоа ќе се случи, влегуваат во врска речиси сонувачки. Се препуштаат на емоциите, страстите, целосно се предаваат на партнерот. Но, брзо им здосадува, па врските не траат подолго од една или две години.

Девица
Девиците уживаат најмногу на самиот почеток на врската, се додворуваат и освојуваат партнер. Подоцна тие многу го ценат чувството на сигурност во долгите врски.Тие не се склони кон флерт и прељуба затоа што не се физички типови, туку се духовни.

Вага
За припадниците на овој знак, љубовните врски се засноваат на пријателство и тие ќе влезат во долга, сериозна врска само доколку се задоволни од физичкиот изглед на нивниот партнер и неговата склоност кон дружење и доаѓање на социјални настани. Имено, вагите се вистински естети. Ценат фини, убави и луксузни работи.

Скорпија
Иако се многу страствени и водени од физичка енергија, скорпиите се многу лојални партнери. Тие се харизматични и привлечни за другите, така што врската со нив не е лесна, може да биде исполнета со чувства на љубомора и несигурност. Ова е токму причината зошто многу од нивните врски завршуваат со распад. Совршен партнер за припадниците на овој знак е некој сигурен во себе, некој на кој може да се потпрат.

Стрелец
Тие се многу неодлучни кога станува збор за избор на партнер. Имаат тенденција да анализираат, размислуваат, измерат… во сè и во љубовните врски. Кога ќе започнат врска со некого, често не се сигурни дали таа личност е вистинскиот избор. Имаат проблеми со поврзување, понекогаш се нестабилни во љубовта, а животот ќе го поминат со некој што ќе им даде слобода и пред сè е нивен пријател.

Јарец
Тие се многу неодлучни кога станува збор за избор на партнер. Имаат тенденција да анализираат, да размислуваат и мерат во љубовта. Кога ќе започнат врска со некого, често не се сигурни дали таа личност е вистинскиот избор. Имаат проблеми со врската, понекогаш се нестабилни во љубовта и ќе го поминат животот со некој што ќе им даде слобода.

Водолија
За да трае нивната љубовна врска, мора да имаат покрај себе партнер кој им е исклучително интересен и предизвикувачки, во никој случај досаден. Потребен им е некој поради кој нема да мора многу да се менуваат или прилагодуваат. Водолиите сакаат различност и се плашат од монотон брачен живот.

Риба
Припадниците на овој знак се најверните партнери на Зодијакот. Тие се олицетворение на лојалност и сонуваат да го поминат животот со еден партнер. Многу романтични и упорни. Тие можат да акумулираат фрустрации подолго време, но кога ќе достигне една граница, тогаш ги земаат работите и заминуваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет55 минути

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија17 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија17 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија19 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија19 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија21 час

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ21 час

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија22 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија23 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија24 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ1 ден

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет1 ден

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет1 ден

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ2 дена

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија2 дена

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија2 дена

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт2 дена

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија2 дена

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија2 дена

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие