Контакт

Забава

Осум најскапи градови за живеење во светот

Објавено пред

Запознајте ги 8-те најскапи градови во светот и дознајте кои се причините зошто цените во овие градови достигнаа највисоко ниво.

dobivaj vesti na viber

Процесот на селекција не е едноставен и вклучува многу фактори кои се меѓусебно зависни, истражувањето опфаќа 173 градови на пет континенти, споредувајќи ги дневните трошоци за живот, вклучувајќи ги цените за сместување, храна и пијалоци, превоз, рекреација и цени на алкохол. Истражувањето е спроведено од страна на сајтот Статиста, кој што се занимава со собирање квантитативни податоци и анализа.

Ова се топ 8-те најскапи градови во светот, како што пренесува порталот Каматика.

8. Сингапур

Земја: Сингапур

Трошоци за живот: 3.604 долари / месец

Население: 5,6 милиони

Додека многу градови во Азија горе-долу беа на листата на најскапи градови во светот низ годините, Сингапур сега го зазема едно од првите места. Сингапур е суверена град-држава на остров во Југоисточна Азија. Поради својата позната чистота и употреба на зелена енергија, Сингапур се рангира меѓу најскапите градови во светот. Цените на храната, автомобилите и патувањата се превисоки во Сингапур.

7. Хонг Конг

Земја: Кина

Трошоци за живот: 3.879 долари / месец

Население: 7,4 милиони

Хонг Конг е посебен административен регион. Неговиот статус како центар со локална власт и домување му ги дава сите карактеристики на град. Хонг Конг е една од најгусто населените области во светот со високи цени за домување. Живеењето во Хонг Конг е уникатно искуство, бидејќи домувањето е скапо и ретко.

6. Париз

Земја: Франција

Трошоци за живот: 3.910 долари / месец

Население: 2,1 милиони

На листата се наоѓа и секогаш препознатливиот луксуз на Париз. Не само што е дом на Лувр, најпрестижниот музеј во светот, и Ајфеловата кула, туку и култните Елисејски полиња, неверојатните ресторани и бескрајните други атракции го прават светски главен град на романтична дестинација за одмор. Ова исто така го прави едно од најскапите места за живеење со полно работно време. Киријата навистина не е најголемиот трошок на градот – Њујорк е многу поскап, верувале или не.

5. Осака

Земја: Јапонија

Трошоци за живот: 4.157 долари / месец

Население: 2,69 милиони

Осака во регионот Хоншу во Јапонија е најнаселен град во нејзината префектура (трет најнаселен во Јапонија, со речиси 2,7 милиони жители). Иако не е преполн како Токио, Осака го надоместува тоа со многу високи трошоци за живот, делумно благодарение на долгата историја на Осака како централен јапонски економски центар. Поради навистина високите цени на храната во градот и цената за кирија. Осака е еден од најскапите градови во светот, за кој се проценува дека просечно четиричлено семејство го чини околу 480.000 јени месечно (околу 4.157 долари).

4. Копенхаген

Земја: Данска

Трошоци за живот: 4.234 долари / месец

Население: 799 илјади

Копенхаген, главниот град на Данска, е град со над 799.000 жители. Тој е понаселен и поурбан од кој било друг град во земјата. Трошоците за живот во Копенхаген значат дека едно четиричлено семејство ќе мора да плаќа околу 4.234 долари месечно (над 37.000 круни). И тоа, во трошоците не се вметнати ниту оние за кирија, кои се за 84 отсто повисоки од остатокот на светот, како и исклучително високите цени на храната. Данска е веќе позната како една од најскапите и најлуксузните земји во светот, а ова е и најскапиот град што го има.

3. Тел Авив

Земја: Израел

Трошоци за живот: 4.360 долари / месец

Население: 435 илјади

Тел Авив во Израел постојано се искачува на рангирањето на најскапите градови во светот, најмногу поради растечката вредност на израелската валута шекел во споредба со американскиот долар. Неговите трошоци за живот за четиричлено семејство без кирија се проценуваат на околу 4.361 долар месечно. На крајот на минатата година Тел Авив го зазеде сувереното прво место на оваа листа. Цените на храната и транспортот се двата главни фактори кои придонесоа за растот на трошоците за живот во Тел Авив.

2. Њујорк

Земја: Соединетите Американски Држави

Трошоци за живот: 5.006 долари / месец

Население: 8,41 милиони

Сосема очекувано, најскапиот град во САД е и најпознат. „Големото јаболко“ е град кој носи богатство и гламур. Но, во реалноста, тоа е прометна метропола со над 8,4 милиони луѓе, од кои сите живеат во многу различни економски услови. Градот има висока стапка на невработеност од над 9% и просечни цени на куќите над 650.000 долари, често блиску до 1 милион долари. Не само домувањето, туку и забавата, храната и школувањето ги зголемуваат цените во Њујорк. Дури и комуналиите и превозот чинат 1,5 пати, до 1,8 пати повеќе од националниот просек.

1. Женева

Земја: Швајцарија

Трошоци за живот: 5.381 долари / месец

Население: 198 илјади

Најскапиот град во светот е Женева. Швајцарија е позната по својот луксуз, по своите часовници, по куќите на замрзнатите езера кои изгледаат прекрасно. Даноците во Женева се релативно ниски, додека расположливите приходи на луѓето што живеат тука се генерално многу високи. Сепак, тоа не ги спречува да трошат за да ги платат сите смешно високи сметки во Женева, како што се просечните цени за изнајмување кои се двојно повисоки од оние во Амстердам.

Проценките сугерираат дека на просечно семејство му требаат 5.381 долари за да преживее во Женева, но има проценки и дека се потребни дури 7.000 долари.

Најскапите градови во светот имаат екстремно високи цени за кирија, покрај основните трошоци за живот за работи како што се: храна, лекови, забава, превоз, облека и многу повеќе. По правило, во најголем број случаи, а поради новите околности и животни навики предизвикани од пандемијата и војната во Украина, пазарот на недвижности, по малото стабилизирање на почетокот на оваа година, повторно влезе во турбулентен период.

Забава

„Топ Ган: Маверик“ ја надмина заработката од една милијарда долари во светската каса

Објавено пред

„Топ Ган: Маверик“ на Том Круз постигна уште еден импресивен резултат на киноблагајните овој викенд бидејќи ја премина границата од 1 милијарда долари.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа, стана најуспешниот филм на сите времиња на 59-годишниот актер.

Со таа продажба на билети филмот го собори суперхеројскиот филм на „Марвел“ – Doctor Strange in the Multiverse of Madness (943 милиони долари) како филм со најголема заработка на годината на коноблагајните, пишува „Дејли мејл“.

Spider-Man: No Way Home, кој заработи повеќе од 1,89 милијарда долари, е единствениот друг филм што достигна 1 милијарда долари за време на пандемијата на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Забава

Додека барал злато, откопал мумифициран мамут

Објавено пред

Рудар во северна Канада копал во потрага по злато, но нашол нешто неверојатно – мумифициран мамут.

dobivaj vesti na viber

Локалните палеонтолози пронајдокот го опишаа како „неверојатно животно од ледената доба“ за кој се смета дека е постар од 35.000 години.

„Мамутот е совршен, има сурла, мали уши. Се работи за најважното палеонтолошко откритие во Северна Америка“, вели Грант Зазула, палеонтолог.

Мамутот на поголемиот дел од телото ги има зачувано кожата и влакната. Познавачите велат дека тој имал околу еден месец кога пцовисал. Долг е околу 140 сантиметри, пишува „Гардијан“.

Геолозите пронашле и парче трева во стомакот на мамутот, што укажува на тоа дека ова младенче последните моменти од животот ги поминало на пасиште.

Неговото тело е добро зачувано затоа што, најверојатно, малиот мамут останал заробен во мочуриште пред да смрзне.

Прикажи повеќе...

Забава

Шерон Стоун: Имав девет спонтани абортуси пред да ги посвојам синовите

Објавено пред

Глумицата Шерон Стоун преку социјалните мрежи првпат откри дека имала девет спонтани абортуси. Таа вели дека решила да ги посвои кога сфатила дека нема да може самата да роди дете.

dobivaj vesti na viber

„Ние како жени немаме форум за да разговараме за длабочината на оваа загуба. Изгубив девет деца поради спонтан абортус. Тоа не е мала работа, ниту физички ниту емотивно. Сепак, прават да се чувствуваме како тоа да е нешто што треба да го поднесеме сами и тајно со некакво чувство на неуспех наместо да ги добиеме толку потребните сочувство, емпатија и исцелување што ни требаат“, напиша глумицата.

Стоун (64) има три посвоени сина, Роан, Лирд и Квин, за кои често знае да каже дека се нејзиното најголемо богатство.

Признанието на глумицата дојде откога американската танчарка Пети Мургатројд објави дека го загубила бебето кога нејзиниот сопруг бил во Украина.

„Не знаев дека сум бремена. Крвавев два дена. Мислев дека имам менструација“, рече тогаш Мургатројд во интервју за магазинот „Пипл“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Политика5 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ физички се пресметува со пратеници

Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ необразовано физички се пресметува со колеги пратеници, демонстрира насилие, реагираат од опозицискиот...

Македонија6 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа7 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија7 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа8 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа8 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија11 час

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија11 час

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија12 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија12 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ12 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија13 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион14 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ15 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет15 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет16 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет16 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион1 ден

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет1 ден

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...