Контакт

Забава

Почина актерката Луиза Флечер

Објавено пред

Американската актерка Луиза Флечер почина на 88-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Родена е на 22 јули 1934 година во Бирмингем, (Алабама, САД). Меѓународната слава ја стекна со филмот на Милош Форман, „Лет над кукавичјото гнездо“, каде играше заедно со Џек Николсон, а таа улога и донесе Оскар.

Флечер почина во сон опкружена со семејството во нејзиниот дом во Мондуро, Франција, изјави нејзиниот агент Дејвид Шол за Асошиетед прес. Не е наведена причината.

Откако ја стави својата кариера во мирување со години за да ги воспитува своите деца, Флечер беше во раните 40-ти и малку беше позната кога ѝ беше доделена улогата заедно со Џек Николсон во филмот од 1975 година во режија на Милош Форман, кој се восхитуваше на нејзината работа една година претходно во филмот на Роберт Алтман „Крадци како нас“.

Во тоа време не знаеше дека многу други истакнати ѕвезди, вклучувајќи ги Ен Банкрофт, Елен Барстин и Анџела Лансбери, го одбиле.

Забава

(Видео) „Нетфликс“ сподели трејлер од документарецот за принцот Хари и Меган

Објавено пред

„Кога влогот е толку голем, нели има повеќе смисла да ја чуете приказната од нас?“, вели Меган, војвотката од Сасекс, во трејлерот за документарната серија на „Нетфликс“ за британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл.

dobivaj vesti na viber

Првиот клип од документарната серија беше објавен на „Твитер“ во четвртокот, една недела пред планираното стримување.

Откако Хари и Меган се откажаа од кралските должности пред две години и се преселија во Калифорнија, тие упатија остри критики за британската монархија, вклучително и наводи за расизам, што доведе до несогласување со остатокот од семејството, особено со таткото на Хари, кралот Чарлс, и постариот брат, принцот Вилијам.

Последниот пат кога Хари и Меган се отворија за нивниот однос со другите членови на монархијата во интервју за Опра Винфри во март 2021 година, ја втурнаа институцијата во најголемата криза во последно време, а кралското семејство ќе се плаши од нови осудувачки откритија.

Периодот на објавувањето на видеото и на документарецот се чини дека е добар за „Нетфликс“, со тоа што Вилијам и неговата сопруга Кејт моментно се во Бостон, а Бакингемската палата се занимава со расистички спор, во кој е вмешана кумата на Вилијам.

„Хари и Меган. Глобален настан на ‘Нетфликс’“, објави стриминг-платформата на „Твитер“. Придружниот трејлер содржи досега невидени црно-бели фотографии од кралската двојка, а исто така и една од нив на официјален настан со Вилијам и Кејт, каде што сите четворица се со мрачно лице.

„Никој не гледа што се случува зад затворени врати“, се слуша како вели Хари во трејлерот. Подоцна тој вели: „Морав да направам сè што можам за да го заштитам моето семејство“.

Прикажи повеќе...

Забава

„Твитер“ повторно го суспендира профилот на Канје поради кршење на правилата

Објавено пред

„Твитер инк“ повторно го избриша профилот на Канје Вест, само два месеци откако беше реактивиран, а сега неговиот сопственик Илон Маск тврди дека раперот ги прекршил правилата на платформата кои забрануваат поттикнување насилство.

dobivaj vesti na viber

Маск, кој себеси се нарекува апсолутист на слободата на говорот, во октомври го поздрави враќањето на раперот на платформата.

„Дадов сè од себе. Меѓутоа, тој повторно го прекрши нашето правило против поттикнување насилство. Профилот ќе биде суспендиран“, твитна Маск доцна во четвртокот.

Профилот на Вест, кој има над 30 милиони следачи, го снема еден час по објавата на Маск, која дојде како реакција на корисник на Твитер кој напиша „Елон, те молам реши го Канје“. „Твитер“ не одговори веднаш на барањето за коментар.

Илон Маск заврши со преземањето на „Твитер“, вредно 44 милијарди долари, и ден потоа профилот на Вест на таа социјална мрежа беше повторно активиран.
Маск подоцна појасни дека немал никаква улога во враќањето на Је на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Забава

Режисерот на Love Actually жали за изборот на актери: Се чувствувам непријатно

Објавено пред

Режисерот на „Всушност, љубов“, Ричард Картис, призна дека се чувствува глупаво што во неговиот филм нема диверзитет.

dobivaj vesti na viber

Култниот божиќен класик беше на удар на критики во последниве години поради недостатокот на различност. Заплетот на филмот се врти околу осум парови кои сите се лабаво поврзани  и речиси сите се бели. Зборувајќи со Дајан Соер за специјалната програма на Еј-би-си во пресрет на 20-годишнината од филмот, Картис рече дека ова е нешто за што длабоко жали.

„Има работи што би ги променил, но фала богу општеството се менува. Мојот филм во некои моменти се чини застарен. Недостатокот на диверзитет ме прави да се чувствувам непријатно и малку глупаво. Има таква неверојатна љубов што се случува секоја минута на толку многу начини, низ целиот свет, и ме тера да посакувам мојот филм да биде подобар“, рече тој.

Режисерот подоцна додаде дека кога филмовите се добро направени, тие „служат како потсетник за тоа колку нештата можат да бидат убави и како постојат различни работи покрај кои можеме да поминеме, а кои всушност се најдобрите моменти од нашите животи“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет25 минути

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...

Регион46 минути

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар даде целосна поддршка на евроатлантските интеграции на...

Економија2 часа

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното оданочување

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ3 часа

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници, наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија3 часа

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот „Илинден“. Директорот...

Свет3 часа

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...

Свет3 часа

Бајден: Не планирам да разговарам со Путин во скоро време

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не планира наскоро да разговара со рускиот колега Владимир Путин, но е подготвен да...

Свет3 часа

Столтенберг: НАТО нема да биде вовлечен во војната на Путин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантската алијанса нема да биде вовлечена во војната на Путин. “Руската...

Македонија20 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија21 час

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија21 час

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија21 час

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија22 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа23 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија24 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет1 ден

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет1 ден

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет1 ден

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет1 ден

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...