Контакт

Забава

Свршеникот на Бритни ја прослави веста за суспендирањето на татко ѝ

Објавено пред

Свршеникот на Бритни Спирс, Сем Асгари, беше меѓу првите што ја прославија веста за суспендирање на нејзиниот татко од конзерваторскиот надзор.

Судијката Бренда Пени од Вишиот суд во Лос Анџелес донесе одлука во средата дека таткото на Бритни, Џејми (69), повеќе нема да биде на чело на нејзиниот имот бидејќи таквата опција е неодржлива. Потоа му нареди да ги предаде соодветните документи на Џон Зебл, овластен јавен сметководител, кој сега привремено ќе има надзор над имотот на 39-годишната поп-пејачка вреден 60 милиони долари.

Одлуката означува огромна пресвртница во напорите на Бритни за укинување на правниот аранжман кој постои од 2008 година.

Судијката закажа ново рочиште на 12 ноември кога ќе треба да се одлучува дали конзерваторскиот надзор над Бритни ќе биде трајно прекинат.

По вестите во средата, членовите и симпатизерите на движењето FreeBritney се собраа пред судот воодушевени од одлуката на судијката.

И на социјалните медиуми фановите на поп-ѕвездата го искажаа своето задовoлство.

27-годишниот свршеник на Бритни, Сем Асгари, веднаш ја прослави веста со објава на социјалните мрежи.

Актерот сподели инстаграм-стори со кратка порака. „#Фри Бритни! Честитки!!!!!“

А на профилот сподели црно-бела фотографија на лавица со наслов: „Моќта на лавицата“. Фановите веднаш коментираа со честитки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Аманда Сејфрид се справува со постпородилна депресија во новиот филм

Објавено пред

Холивудската актерка Аманда Сејфрид даде сè од себе нејзиниот нов филм за постпородилната депресија да се појави во кината.

Заснован на истоимената книга од Ејми Копелман (2003), која пишува за сопственото искуство, филмот A Mouthful of Air се реализираше откако Копелман слушна жена како зборува на радио дека ја има оваа состојба.

Писателката стапила во контакт со актерката Сејфрид за да види дали можат да снимат филм за да ја расветлат оваа појава.

Сејфрид и Копелман успеаја да обезбедат финансиски средства за филмот, но кога тој тргна во продукција, Сејфрид сфати дека треба да надмине уште една пречка.

„Морав да ѝ погледнам на сопствената ментална болест во очи. Страдам од OCD и напади на паника“, рече таа. „Морав да го прикажам тоа на екранот и тоа беше незгодно. Но, чувствував дека сум безбедна со Ејми да го направам тоа“.

Според студија на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, една од осум жени претрпеле депресивни симптоми во текот на постпородилниот период.

Прикажи повеќе...

Забава

Сопругата на Вил Смит проговори за нивниот сексуален живот

Објавено пред

Џејда Пинкет Смит вели дека е тешко да се одржи добар сексуален живот со нејзиниот сопруг Вил Смит, бидејќи тие се одлучни да комуницираат за своите потреби.

50-годишната актерка е со Вил речиси три децении и рече дека двајцата многу веруваат во преземањето „одговорност и комуникација, наместо да очекуваат еден од друг да си ги читаат мислите“.

Џејда нагласува дека и таа и Вил сакаат да бидат искрени кога станува збор за сексот, иако на двајцата им е тешко да ги кажат своите желби и потреби во спалната соба без да се чувствуваат непријатно.

Во своето Фејсбук шоу Red Table Talk, интимна серија разговори на црвената маса, каде што ѝ се придружи нејзината мајка, Адриен Банфилд-Норис и гостинската ѕвезда, Гвинет Палтроу, таа рече: „Тешко е. Ние почнавме со ова на многу млада возраст, 22 години.“

Коментарите на Џеда доаѓаат откако Вил (53) неодамна изјави дека тој и неговата сопруга си даваат доверба и слобода во бракот.

Инаку, двајцата и претходно јавно дискутираа за својот брак во т.н. „Разговор на црвената маса“.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Хари и Меган не сакале нивниот син Арчи да ја добие титулата гроф од Дамбартон

Објавено пред

Кога Меган го роди Арчи, сите беа убедени дека тој ќе ја добие титулата според обичајот на кралското семејство, но тоа не се случи. Тогаш почнаа разни шпекулации, а сега се знае вистинската причина.

Медиумите често пишуваат за децата на принцот Хари (37) и Меган Маркл (40), особено за нивните титули. Од раѓањето на Арчи се дебатира дали тој ќе добие кралска титула, а таа тема сега се отвора и за сестра му Лилибет, која се роди оваа година.

Кога Меган го роди Арчи во мај 2018 година, сите мислеа дека тој ќе ја добие титулата според обичаите на кралското семејство, но тоа не се случи. Во тоа време во странските медиуми се расправаше за можните причини, а една од теориите беше дека дворот така одлучил поради неговата боја на кожата.

„Од палатата велат дека нема врска со бојата на кожата. Според кралскиот протокол што го воведе кралот Џорџ Петти, титулата принц или принцеза може да ја добијат само оние што се во директна линија на наследство“, изјави тогаш близок извор на монархијата.

Имено, Арчи би можел да ја добие титулата Earl of Dumbarton (гроф или ерл од Дамбартон), но сè уште ја нема токму поради одлука на Хари и Меган, а сега е откриена и причината зошто.

Кралскиот експерт и биограф Ендрју Мортон во интервју за „Ју-ес викли“ зборуваше за причината. Тој објасни дека парот се откажал од титулата затоа што мислеле дека би можеле да го задеваат на училиште бидејќи неговата титула Earl of Dumbarton го содржела зборот dumb (што на англиски значи глуп).

„Хари и Меган беа против таа титула, мислеа дека ќе се исмеваат со Арчи“, изјави авторот на книгата „Меган и разоткривањето на монархијата: холивудска принцеза“.

„Тие не сакаа нивниот син да го задеваат во училиште, а јасно му го кажаа тоа и на семејството, па одлуката за преземање на титулата ќе му ја препуштат на синот кога ќе порасне“, вели биографот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет50 минути

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион1 час

Во Србија се поголем број на деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа2 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен „Медикен“ го...

Свет13 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија17 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет20 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија22 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија22 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија22 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет24 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија1 ден

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија1 ден

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија2 дена

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет2 дена

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија2 дена

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Досие