Контакт

Забава

Сопругата на Брус Вилис пишува книга за животот по неговата дијагноза

Објавено пред

По дијагнозата за деменција на Вилис, Ема Хеминг Вилис објавува книга за грижата за својот сопруг, пишува „Пипл“. Во неа таа ќе пишува за нејзината улога на негувателка.

dobivaj vesti na viber

Книгата ќе ја објави издавачката куќа „Отворено поле“ под раководство на Марија Шрајвер.

„Возбудена сум што ја објавувам книгата на Ема. Таа и јас се знаеме долго време и многу сум горда на начинот на кој таа го користи својот глас за да им помогне на другите“, вели Шрајвер.

Со својата нова книга, Хеминг Вилис сака да ги сподели информациите што ги научила додека се грижела за својот сопруг, како и ресурсите, за да им помогне на другите што се наоѓаат во слични ситуации.

„За мене, знаењето е моќ, а градењето заедница за поддршка беше од витално значење. Тоа донесе стабилност и одредена количина контрола, која беше целосно уништена кога дијагнозата за фронтотемпорална деменција првпат дојде во нашето семејство“, рече Ема.

Наменета е за луѓе што имаат блиски што се борат со деменција, книгата ќе вклучува интервјуа, стручни совети и лични приказни од животот на Ема и Брус.

„Вистинските образовни ресурси ми овозможија да напредувам на најпозитивен можен начин за да бидам најдобрата мајка, сопруга, ќерка, пријателка и негувателка што можам да бидам. Сакам да го споделам тоа со другите што  се наоѓаат во слична ситуација“, рече таа.

На актерот првин му беше дијагностицирана афазија, јазично нарушување, поради што се повлече од актерството во март 2022 година. Потоа семејството на Вилис потврди дека болеста напредувала во фронтотемпорална деменција.

Забава

Месечен хороскоп за март 2024 година

Објавено пред

Пролетта е веднаш зад аголот, а тоа ќе влијае на секој од нас давајќи ни шанси за нови почетоци. Што предвидува месечниот хороскоп за март 2024 година?

dobivaj vesti na viber

Овен
Драг Овен, март носи промени и предизвици, но и можности за позитивни трансформации во вашиот живот. Покажете флексибилност, креативност и подготвеност да се прилагодите на новите ситуации. Немојте да бидете изненадени од неочекувани финансиски потреси, но не грижете се. Ослободете се од старите идеи и проекти кои ве кочат и бидете отворени за нови можности. Ве очекуваат поволни можности во социјалните и професионалните односи. Меркур ќе ја подобри вашата способност за комуникација и преговарање во деловно опкружување. Затемнувањето на 25 март го става фокусот на врските и партнерствата, затоа внимателно размислете и приспособете ги блиските односи доколку е потребно. Овој месец ќе ја тестира вашата способност да пронајдете рамнотежа помеѓу личните желби и професионалните обврски. Прифатете ги предизвиците како можности и нека март биде пресвртница кон остварување на вашите најголеми соништа и цели.

Бик
Драг Бик, се чини дека ви претстои возбудлив месец полн со промени, особено кога станува збор за работата, парите и личниот развој. Со предизвиците доаѓаат и големи можности за напредување. Затемнувањето сигнализира дека е време за трансформации на деловен план, а транзитот на Венера во знакот Риби носи можност за напредување и зголемен престиж. Марс ве охрабрува да преземете чекори за напредување во кариерата, додека Меркур ја нагласува важноста на интуицијата и внатрешниот увид. Исто така, ве очекуваат поволни можности за патување и образование. Затемнувањето на 25 март ја истакнува важноста на деловните договори, здравјето и можноста за промена на просторот за живеење. Март ви носи ненадејни придобивки и на професионален план, па сега е вистинското време да си поставите цели за да ги реализирате вашите планови. Останете отворени, прилагодливи и ангажирани, бидејќи со правилен став и посветеност, овој месец може да биде пресвртница кон остварување на вашите соништа.

Близнаци
Драги Близнаци, очекувајте многу изненадувања и можности во различни аспекти од животот во март. Ќе се отворат нови можности поврзани со работата, љубовта и патувањата, кои ќе донесат позитивни случувања кои ќе го поддржат вашиот личен развој и успех. Подгответе се за нови романтични можности и уживајте во возбудливите промени кои ќе ви донесат обновена енергија и инспирација. На работа, фокусирајте се на професионален развој и долгорочно планирање за да поставите цврсти темели за иднината и да ги постигнете своите цели. Марс ќе донесе страст и храброст, како во деловниот, така и во љубовниот живот. Бидете подготвени за нови деловни можности и страсни врски кои ќе го збогатат вашиот живот на различни начини. Март ќе биде месец на промени и напредок. Бидете подготвени да се соочите со новите предизвици и искористете го својот потенцијал максимално. Останете фокусирани на вашите цели и посветете се на остварување на вашите соништа. Пред вас е период на личен раст и развој, искористете ја оваа позитивна енергија за да ги остварите вашите најдлабоки желби.

Рак
Драги Ракови, Венера ќе ве поддржи за одмори и патувања во странство, што го прави идеално време за одмор и полнење. Од друга страна, Марс ќе влијае на вашите финансиски околности и може да доведе до тајни љубовни врски, па затоа е важно да бидете внимателни и паметно да управувате со вашите ресурси и чувства. Не заборавајте да ги следите вашите соништа и интуиција, бидејќи тие можат да бидат клучни водичи низ сите промени што доаѓаат. Исто така, очекувајте напредок во кариерата по 12 март, а важни датуми се 3 и 4 март, кога може да имате неочекувани финансиски придобивки, како и 8 март, кога Меркур и Нептун би можеле да ви донесат инспирација и креативни идеи. Затемнувањето на 25 март може да има долгорочни ефекти врз вашиот живот, затоа подгответе се да ги приспособите и преиспитате вашите моментални животни насоки и приоритети.

Лав
Драги Лавови, овој месец ве очекуваат многу предизвици и промени, но верувајте во своите способности да се соочите со сите животни препреки. Сега е добро време да размислите за инвестиции кои ќе ви обезбедат идна финансиска стабилност. Марс и Венера заедно можат да доведат до интензивни емоционални и финансиски промени. Важно е да донесете смели, но промислени финансиски одлуки кои можат да имаат долгорочни последици. Меркур кој влегува во Овен може да поттикне патување и важни дискусии во врска со правни прашања. Искористете го ова време за да ги решите правните спорови или да започнете нови проекти кои бараат правно внимание. Затемнувањето во Вага носи потенцијал за важни откритија, особено во локалната заедница, односите со браќата и сестрите или пишувањето проекти. Накратко, март нуди бројни можности за раст и развој, но бара внимателно управување со финансиските ресурси и односите. Важно е да бидете подготвени да се соочите со предизвиците, со отворен ум и храбро срце, бидејќи го имате она што е потребно за да ги искористите можностите што се појавуваат.

Девица
Драга Девица, пред вас е период на прегледување на вашите моментални извори на приходи и разгледување на нови можности кои можат да го збогатат вашето финансиско портфолио. Затемнувањето овој месец игра важна улога во трансформирањето на вашиот начин на заработка и структурата на вашите финансии. Без разлика дали се работи за нови деловни потфати со елемент на патување или соработка со странски земји, важно е да се разгледаат различни начини за диверзификација на приходот. Транзитот на Венера поволно ќе влијае на вашите приватни и професионални односи. Овој период е идеален за зајакнување на врските со партнерот, пријателите и колегите. Марс наметнува интензивно темпо на работа и може да изврши дополнителен притисок во исполнувањето на обврските. Важно е да се фокусирате на ефективно управување со времето и организација со цел успешно да се справите со сите претстојни предизвици. Исто така, ова може да биде период кога се откриваат тајни со финансиски импликации. Сега е идеално време да го преиспитате вашиот животен стил и да преземете чекори кон поздрав живот, било преку подобрување на вашата исхрана или воведување редовна физичка активност.

Вага
Драги Ваги, ќе се соочите со предизвици и можности за акција. Затемнувањето на крајот на март отвора простор за длабока интроспекција и разгледување на животни патеки. Сега е вистинското време да почнете да ги правите промените кои долго време ги посакувате, без разлика дали се работи за вашата кариера, хоби или селење. Транзитот на Венера во знакот Риби од 11 март носи позитивен импулс на деловниот фронт. Искористете го ова време за да ја унапредите кариерата и да истражите нови деловни можности. Вмрежувањето со важни луѓе во индустријата може да ја отвори вратата за успех. Марс во првите три недели од март може да донесе предизвици во личните односи и креативните проекти. Важно е да се фокусираме на подобрување на комуникацијата и идната отвореност за компромиси. Потребно е да се внимава при склучување договор. Кога Меркур ќе влезе во знакот Овен во втората недела од март, можни се предизвици во врската, но искрените разговори можат да ги зајакнат врските.

Шкорпија
Драга Шкорпија, во март ве очекуваат возбуда, страст и креативност бидејќи Венера и Марс ќе бидат заедно во вашата петта куќа. Пред вас е авантура во љубовта и можност да се посветите на вашите креативни таленти. Овој период дава можност за освежување на постоечките врски, но и можност за запознавање нови луѓе, како и истражување на нови начини на изразување на вашата креативност. Затемнувањето во Вага ја отвора вратата за можноста за патување и истражување на нови култури. Ова е идеална можност да ги проширите своите хоризонти и да се ослободите од сите ограничувања за да го покажете вашиот целосен потенцијал, без разлика дали се работи за физички или внатрешни патувања. На полето на кариерата можни се промени кои може да вклучуваат нова работа, унапредување или дури и почеток сопствен бизнис. Важно е да бидете отворени за нови можности кои ќе ви бидат понудени, бидејќи моментот може да биде пресуден за вашата кариера. Искористете го овој период за искрена комуникација, решавање на недоразбирања или водење на оние разговори кои се одамна одложени. Транспарентноста може да биде клучот за градење силни врски.

Стрелец
Драг Стрелец, Венера ќе внесе позитивна енергија во вашиот дом, што значи дека можете да очекувате подобрувања во вашиот животен простор и поголемо задоволство. Сега е вистинско време да вложите малку во разубавување на вашиот дом или дури да размислите да инвестирате во недвижнини, искористете ја таа хармонична енергија што ви ја носи Венера. Од друга страна, Марс ќе внесе динамика во вашите љубовни врски, создавајќи атмосфера која може да го тестира вашето трпение и одлучност. Тоа ќе биде можност да научите важни лекции за рамнотежа и компромис. Март исто така може да ги врати минатите љубови или креативни проекти во вашиот живот, нудејќи ви шанса да ги преиспитате тие врски или проекти и да одлучите дали имаат место во вашата сегашност. Ова е време да размислувате и повторно да се поврзете со минатото, но и да разберете како минатите лекции можат да ја обликуваат вашата иднина. Затемнувањето на 25 март носи затворање и подлабок увид во вашите пријателства и професионални цели. Ова е критичен момент кога ќе се осврнете на вашите социјални врски и професионални аспирации, размислувајќи за тоа што навистина сакате постигнете и кој може да ви помогне во тоа. Затемнувањето може да донесе изненадувања и неочекувани промени, но и можност да се ослободите од она што повеќе не ви служи и да се фокусирате на она што навистина го сакате.

Јарец
Драги Јарци, март 2024 година ви носи низа интересни промени кои ќе имаат влијание врз вашиот дом, недвижности и можности за патување. Ова ќе биде месец полн со интензивни настани во вашиот приватен живот, со посебен акцент на промените поврзани со вашата кариера и углед. Март е идеален да го преиспитате вашиот професионален пат и да преземете чекори кои ќе ве доближат до остварување на вашите амбиции. Можеби ќе одлучите да ги промените работните места, да започнете сопствен бизнис, па дури и да направите пауза за подобро да се фокусирате на вашите долгорочни цели. Добар период е да размислите за реновирање, преместување или купување недвижен имот. Разговорите со членовите на семејството ќе бидат важни и може да доведат до важни одлуки кои ќе го обликуваат вашиот приватен живот. Следните недели може да донесат нови можности за образование или кратки патувања кои ќе ја збогатат душата. Ова е совршено време да истражувате нови места или да научите нови вештини кои можат да ве инспирираат на различни начини. Марс, планетата на акцијата и енергијата, ќе ви ја зголеми желбата за патување и ќе ги зајакне вашите комуникациски вештини. Ова е одлично време да се фокусирате на изразување на вашите идеи и мисли, без разлика дали преку пишување или јавно говорење.

Водолија
Почитувани Водолии, ви претстои динамичен период во однос на домот, недвижностите и финансиската состојба. Ве очекуваат и патувања и богат социјален живот. Благодарение на влијанието на Венера, ќе забележите подобрување на изгледот и зголемување на приходите, додека Марс ќе ви донесе решителност и успех во финансиските потфати. Без разлика дали планирате да го купите, продадете или реновирате вашиот дом, ѕвездите се многу поволни за позитивни промени. Очекувајте финансиски напредок благодарение на мудрите инвестиции или финансиските придобивки. Венера носи убави промени во приходите, можеби преку покачувања, бонуси или други видови финансиски добивки. Ова е поволен период за планирање на иднината, штедење или инвестирање во долгорочни проекти. Пред вас е период кој може да донесе успех во преговорите, инвестициите или други деловни потфати кои бараат храброст и решителност. Марс ги охрабрува да преземат контрола над сопствените финансии, смело да ги искористат можностите и да дејствуваат тактично. Можни се и патувања поврзани со работа или образование, што ви дава можност да ги проширите своите хоризонти и да стекнете нови знаења.

Риби
Драги Риби, пред вас е период исполнет со позитивни вибрации и изобилство на можности. Влегувањето на Венера во вашиот знак носи среќа и шарм, отворајќи ја вратата за нови можности за пари и љубов. Очекувајте затемнувањето на Вагата на 25 март да ги расветли вашите финансии и заеднички ресурси, навестувајќи ги можностите за финансиска добивка и просперитет. Сега е идеално време да бидете одлучни и фокусирани на вашите цели. Без разлика дали се работи за напредок во кариерата, личен развој или започнување нови проекти, енергијата што ве опкружува го поддржува остварувањето на вашите амбиции. Очекувајте инспиративни идеи кои можат да ја подобрат вашата финансиска состојба, како и поволни можности за заеднички финансии, заеми или наследство. Не ги занемарувајте ниту можностите за патување. Ова може да биде совршен период за откривање нови дестинации, кои можат да го збогатат вашиот дух или да отворат врати за деловни можности. Искористете ја оваа енергија за да напредувате во вашиот професионален живот, без разлика дали се работи за промоција, започнување сопствен бизнис или проширување на постоечките проекти.

Прикажи повеќе...

Забава

На патот кон родителството: водич за ин витро оплодување

Објавено пред

Патот до родителството може да биде разновиден и полн со предизвици, особено за паровите кои се соочуваат со проблеми со плодноста. Ин витро оплодувањето (ИВФ) е процедура која на многу парови им дава надеж и можност да го остварат својот сон за родителство. Овој водич е дизајниран да ви помогне да го разберете секој чекор од процесот, од првичната одлука и подготовка, преку самата процедура и следењето на бременоста, до раѓањето на детето и почетокот на новата фаза од животот. Преку страниците на овој водич, ќе ве водиме низ сложеното, но инспиративно патување на бременоста со ИВФ, обезбедувајќи ви знаење и поддршка што ви е потребна за да се движите низ искуството со доверба.

dobivaj vesti na viber

Календар на бременост по недели за следење на ИВФ патот

Кога ќе се одлучите за ИВФ, еден од првите чекори ќе биде да се запознаете со календарот за бременост кој е прилагоден на вашето уникатно патување со ИВФ. Разбирањето на развојните фази од вашата бременост недела по недела може да ви помогне да добиете појасна слика за тоа што да очекувате во текот на секоја фаза, што ќе ви овозможи подобро да се подготвите за промените што претстојат.

Бременоста со ИВФ започнува малку поинаку во споредба со природното зачнување. Точно е познат датумот на зачнување, што овозможува прецизно следење на секоја фаза од развојот на вашето бебе. Во првите недели, фокусот ќе биде ставен на следење на одржливоста на ембрионот и успешна имплантација во матката. Ова е период полн со исчекување и надеж, додека чекате потврда дека процедурата за ИВФ била успешна.

Како што напредува вашата бременост, ќе можете да ги следите клучните пресвртници во развојот на вашето бебе, вклучително и кога срцето почнува да чука, кога се формираат главните органи и кога бебето почнува да се движи. Секоја недела, вашето тело ќе претрпи промени за да го поддржи бебето, а преку календарот на бременост по недели можете да ги следите промените и да разберете што значи секоја од нив за вас и вашето бебе. Овој календар може да послужи и како алатка за планирање за пренатални прегледи и тестови кои се клучни за следење на здравјето и благосостојбата и на мајката и на бебето.

Следењето на вашата бременост со ИВФ преку календар обезбедува структура и јасност на процес кој понекогаш може да биде емоционално и физички напорен. Овој пристап ви овозможува да се поврзете со вашата бременост на информативен и значаен начин, подготвувајќи ве за промените што доаѓаат и помагајќи ви да креирате план за здрава и среќна бременост.

Разбирање на ИВФ постапката – чекор по чекор

Патувањето низ ин витро оплодување (ИВФ) може да биде сложено и бара детално разбирање на секој чекор од процесот. Разбирањето на самиот процес од почеток до крај може да им помогне на паровите подобро да се подготват, да ја намалат анксиозноста и да постават реални очекувања. Овој процес вклучува неколку клучни чекори, од почетната консултација и тестирање, преку стимулација на јајниците, собирање јајце-клетки и сперма, до лабораториско оплодување и, конечно, трансфер на ембриони.

Првиот чекор обично вклучува темелна медицинска евалуација и тестирање на двата партнера за да се утврдат причините за неплодност и најдобриот пристап кон лекувањето. Овој чекор може да вклучува различни тестови за хормони, ултразвук и други специјализирани тестови. По евалуацијата, следи фаза на стимулација на јајниците, каде на жената и се даваат лекови за стимулирање на јајниците да произведуваат повеќе јајце клетки, што ги зголемува шансите за успех на ИВФ.

По стимулацијата се собираат јајце клетките, процедура која се изведува под блага седација. Во исто време се зема и спермата на партнерот. Во лабораторија, јајце клетките и спермата се комбинираат за да се овозможи оплодување. По оплодувањето, ембрионите се обработуваат во лабораторија неколку дена пред да се пренесат најквалитетните ембриони во матката на жената, со надеж дека еден или повеќе ембриони ќе имплантираат и ќе доведат до успешна бременост..

Како да управувате со чувствата во текот на ИВФ?

ИВФ може да биде емотивно исцрпувачки процес, исполнет со подеми и падови. Управувањето со вашите емоции за време на ова патување е клучно за одржување на вашето ментално здравје и зајакнување на вашата врска со вашиот партнер. Исчекување, страв од неуспех, стрес од медицински процедури и финансиски товар се само дел од емотивните предизвици со кои паровите може да се соочат за време на оваа процедура.

Првиот чекор во управувањето со чувствата е да се признае и да се прифати дека е нормално да се доживее широк опсег на емоции. Отворената комуникација со вашиот партнер, како и споделувањето на вашите стравови и надежи, може да помогне да се намали стресот и да се зајакне вашата врска. Исто така, многу парови сметаат дека е корисно да разговараат со други кои поминале низ истата процедура, или лично или преку групи за поддршка и форуми.

Дополнително, клучот е да се најдат ефективни начини за релаксација и намалување на стресот. Ова може да вклучува техники како што се длабоко дишење, медитација, нежно вежбање или која било друга активност што носи чувство на мир и задоволство. Не треба да се занемари ниту важноста на професионалната психолошка поддршка. Разговорот со терапевт кој е специјализиран за плодност и ИВФ може да обезбеди дополнителна поддршка и стратегии за справување со емоционалните предизвици на овој процес.

(ПР)

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Хари го загуби судскиот спор: неговото семејство нема право на постојана полициска придружба додека е во Британија

Објавено пред

Принцот Хари го загуби случајот што го поведе против властите во Вишиот суд на Обединетото Кралство за нивото на полициска заштита што ја добива додека е во својата татковина.

dobivaj vesti na viber

Војводата од Сасекс се обидуваше да ја поништи судската одлука со која неговиот безбедносен статус во Британија повеќе не е главен приоритет по повлекувањето од функцијата активен член на кралското семејство. Неговите адвокати тврдеа дека одлуката е донесена неправедно.

Министерството за внатрешни работи претходно објасни пред судот дека безбедноста на принцот Хари се одлучува од случај до случај.

Ова значи дека принцот сè уште добива обезбедување финансирано од државата, но само за „договорени аранжмани, приспособени конкретно за него“ наместо автоматски да му се даде заштита што ја имаат активните членови на британското кралско семејство.

Најголем број рочишта се одржани во текот на декември, без присуство на јавноста, а пресудата денеска, 28 февруари, ја донесе судијата сер Питер Лејн, пишува Би-би-си.

Минатата година судот го одби барањето на војводата од Сасекс приватно да плати за полициска заштита кога ќе го посети Лондон.

Комитетот, кој одлучува дали на јавните личности им е потребна полициска заштита, рече дека ќе се создаде опасен преседан за да им се овозможи на луѓето практично да користат припадници на полициските сили како приватни телохранители.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

(Видео) Бунарите пресушуваат, изворите се повлекуваат; наместо над 400, УХМР има 40 станици за следење на подземните води

Секнати кладенци, пресушени бунари, повлечени изворишта на вода и суви поила за стока станаа главна мака во речиси сите региони...

Европа2 часа

(Видео) Путин: НАТО подготвува напад врз Русија, но мора да разберат дека и ние имаме оружје што може да ги порази на нивна територија

Владимир Путин го почна своето годишно обраќање за состојбата на нацијата пред Федералното собрание на Русија. Кремљ не ги објави...

Македонија2 часа

Демири: Ќе најдеме решение да му се помогне не само на Лео, туку и на секој друг пациент што има потреба

Владата и Министерството се комплетно посветени и ќе се изнајде решение со кое ќе му се помогне на Леонид Индов,...

Македонија2 часа

Во дел од општините ГУП-от не е сменет над 20 години, има голем број дивоградби и неефикасен инспекциски надзор, објави Центарот за граѓански комуникации

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето на тема „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ и ова,...

Македонија3 часа

Ванковска на чекор до претседателска кандидатура, собра 9.085 потписи

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, заклучно со вчерашниот ден има собрано 9.085 од потребните 10.000...

Македонија3 часа

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази,...

Топ3 часа

(Видео) Полицајци истепале лице вработено како обезбедување во казино во Куманово

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против Д.П., полициски службеник во Полициската...

Македонија4 часа

Платите на функционерите, законот за игри на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

На дневен ред на продолжението на 145. собраниска седница, денеска меѓу другите се Законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија4 часа

Лиже таму кај што плукал, Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски е човек без кредибилитет и интегритет, или со други зборови лиже, таму кај што плукал. Во периодот кој...

Свет5 часа

Белата куќа: Израел мора да обезбеди слободен пристап до Ѕидот на плачот за време на рамазан

Портпаролот на Белата куќа Метју Милер го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до „Ѕидот на...

Свет5 часа

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина...

Свет5 часа

Бајден беше на систематски: „Поминав“

„Поминав“, изјави американскиот претседател Џо Бајден (81) по неговиот годишен рутински преглед во воената болница во Мериленд, и покрај загриженоста...

Македонија16 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија19 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ20 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ21 час

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ23 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија24 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија1 ден

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија1 ден

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...