Контакт

Забава

Фонтана ги налути жителите на Виена: „Изгледа како да ја правело дете со пластелин, а чини 2 милиони евра“

Објавено пред

Виена доби нова фонтана што свечено беше отворена од австрискиот претседател Александар Ван дер Белен и градоначалникот на Виена Мајкл Лудвиг, кои го поздравија „извонредниот дизајн инспириран од реалноста, која вешто го пренесува чувството на заедница“.

dobivaj vesti na viber

Тоа не е обична фонтана, на својата веб-страница Виена наведува дека одбележува 150 години од првиот водовод, кој ја донесе бистрата животворна течност од Алпите во тогашниот главен град на Империјата.

Но изгледот на фонтаната наиде на остри критики на „Икс“, поранешен „Твитер“. Социајлната мрежа е преплавена со објави кои го исмејуваат делото, а дел од нив го опишаа „најгрдата фонтана што некогаш ја виделе“, додека дури забележаа фигура во стилот на „Мишелин“ меѓу скулптурите. Дел од граѓаните преку социјалните мрежи ги прозваа надлежните затоа што за изградба на таа зграда се издвоени 1,8 милиони евра.

„Изгледа како нешто што четиригодишно дете би направило од пластелин“, „Вака се користат парите на даночните обврзници во Виена“, „Бев инспириран од фонтаната да ја редизајнирам“, „Добар пример за управувана деградација на уметноста и културата“, се само дел од коментарите.

 

Забава

(Видео) Починаа над 30 актери од серијата „Беверли хилс“

Објавено пред

По смртта на Шенон Доерти, позната како Бренда од серијата „Беверли хилс“ се споделува видео од сите актери кои играа во ова популарно шоу, а починале во изминатите години.

dobivaj vesti na viber

Се работи за повеќе од 30 актери, меѓу кои и Лук Пери, кој беше еден од главните ликови, познат како Дилан.

Серијата ја имаше својата премиера во октовмри 1990 година. Бренда, Брендон, Дилан, Кели, Стив, Андреа, Дејвид и Дона беа група тинејџери во „Беверли Хилс 90210“ што растеа во Калифорнија и го пробиваа својот животен пат од училишните денови, се’ до зрелоста.

Серијата своевремено достигна најголема популарност.

Прикажи повеќе...

Забава

Откриено колку заработил принцот Вилијам за една година: наследил и мал град

Објавено пред

Како дел од војводството Корнвол, принцот Вилијам го наследил и малиот град Паундбери, еден вид социјален и архитектонски експеримент на татко му.

dobivaj vesti na viber

По смртта на кралицата Елизабета Втора во септември 2022 година, на принцот Вилијам му беше доделено профитабилното војводство Корнвол.

Принцот Вилијам ги доби титулата војвода од Корнвол и придружниот имот, кој во претходната година, според последните извештаи, заработил дури 30,4 милиони долари.

Тој ги наследи овој профитабилен имот и титулата од својот татко откога Чарлс стана крал во септември 2022 година, а тоа е војводство кое, всушност, е приватна кралска земја, каде што принцот Вилијам и неговото семејство имаат право да организираат „службени, добротворни и приватни активности“.

Војводството Корнвол се проценува на 1 милијарда долари, покрива приближно 531 квадратен километар и опфаќа приближно 20 окрузи. Во 1337 година бил основан од кралот Едвард III за приватни потреби, но денес на него има многубројни мали бизниси, кои му носат поголем профит на принцот Вилијам.

Имено, постојат мали семејни бизниси, кои одгледуваат добиток, овошје и зеленчук на своите фарми, потоа станбени области и недвижности за деловни и комерцијални цели, како и километри реки, шуми, брегови и каменолом.

Се очекува војводството да се управува „на начин што е еколошки и финансиски одржлив и од значајна вредност за локалната заедница“, се вели во извештајот за 2023 година.

Војводата од Корнвол доброволно плаќа данок на доход на годишниот вишок на приход што го добива по одбивањето на деловните трошоци. Имотот е ослободен од данок на доход бидејќи не е посебно правно лице.

Како дел од војводството Корнвол, принцот Вилијам го наследил и малиот град Паундбери, еден вид социјален и архитектонски експеримент на татко му. Имено, се работи за вештачко гратче, кое е изградено од темел според принципите на традиционалната британска архитектура, со голем број станбени, деловни и комерцијални простори, пренесува „Тпортал“.

Овој пристап промовира заедница во која луѓето може да живеат, работат и да купуваат во иста област намалувајќи ја потребата за патување со автомобил и охрабрувајќи го населението да пешачи и да поминува време во многуте паркови и градини.

Кралот Чарлс Трети инсистира на принципите на одржлив развој, вклучително и користење обновливи извори на енергија, зачувување на ресурсите и изградба на енергетски ефикасни згради.

Сепак, Кејт и Вилијам за време на серијата турнеи во 2023 година, во кои целосно го посетија величествениот имот, покажаа дека не станува збор за уште една титула и дополнителен имот од кој ќе го жнеат профитот, туку за земјиште чија вредност навистина знаат да ја препознаат.

Сепак, иако заработката од нешто повеќе од 30 милиони долари звучи одлично, во реалноста тој мораше да му даде половина на Чарлс, а потоа уште половина за понатамошни инвестиции. Причината е едноставна – тој го наследил војводството во средината на фискалната година по што управителите на имотот побарале од него да остави дополнителни 8,67 милиони долари како капитал за понатамошен развој.

Покрај тоа, извештаите тврдат дека идниот британски монарх од кралицата Елизабета Втора ја наследил веројатно омилената улога на покровител на Фудбалскиот сојуз, во која особено ќе ужива како жесток фудбалски навивач.

Пред и за време на ЕП имавме можност да видиме колку страсно ја прифати оваа задача и верно ги следеше избраниците на Саутгејт од подготовките до (уште едно) изгубено финале.

Прикажи повеќе...

Забава

Неизбежна средба: Анџелина и Бред набргу ќе претстават нови филмови во Венеција

Објавено пред

Анџелина Џоли и Бред Пит ќе ги претстават своите нови филмови на годинешниот филмски фестивал во Венеција, што значи дека неизбежно ќе се сретнат, пренесува „Холивуд рипортер“. Освен на суд, овој пар одамна немал блиска средба лично.

dobivaj vesti na viber

Познатата актерка доаѓа на 81. издание на фестивалот во Венеција за филмот „Марија“, во кој ја толкува главната улога на оперската пејачка Марија Калас. Од друга страна, нејзиниот поранешен сопруг пристигнува како една од главните ѕвезди на филмот „Волфс“, во кој глуми со Џорџ Клуни.
Двојката последен пат се појави заедно на Филмскиот фестивал во Венеција во 2007 година кога Анџелина прошета на црвениот тепих како придружба на Бред пред премиерата на вестернот „Убиството на Џеси Џејмс“.

Анџелина и Бред се запознале на снимањето на филмот „Господин и госпоѓа Смит“ во 2005 година по што почнале врска и се венчале во 2014 година. Поради, како што изјавила оваа позната актерка, непомирливите разлики меѓу нив, Анџелина поднела за развод во 2016 година.

Разводот беше финализиран во 2019 година. Излегува дека парот цело време бил во интензивна битка за старателство. Бред барал заедничко старателство над децата наспроти инсистирањето на Анџелина на единствено старателство, со тоа што тој имал само права за посета. Се вели дека парот постигнал спогодба во 2018 година кога адвокатот на Анџелина изјавил за „Ројтерс“ дека „договорот за старателство е постигнат и потпишан од двете страни и од судијата“. Сепак, правната битка продолжи до ден-денес со разни пресврти.

Ќерките Вивиен и Захара се откажаа од презимето на својот татко, а ова неодамна го направи и 18-годишната Шајло. Барањето за промена на името дојде откога извор близок до семејството изјави за „Пипл“ дека Пит нема контакт со своите возрасни деца, но сепак ги посетува помладите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ2 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија2 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија8 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ9 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија10 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија10 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион11 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион12 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет12 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет12 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион12 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија1 ден

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија1 ден

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...