Контакт

Забава

Четиригодишно девојче изодело 8 км низ снежна тајга во Сибир барајќи помош за својата баба на умирање

Објавено пред

Четиригодишно девојче одело речиси осум километри низ сибирска тајга полна со мечки и волци за да ѝ помогне на својата баба која била на умирање, објави RT.

dobivaj vesti na viber

 

Ова се случило во руската република Тува во јужен Сибир минатиот месец, но властите го потврдија случајот во неделата.

Четиригодишното девојче, идентификувано од страна на локалните медиуми како Саглана, живее со нејзините баба и дедо во зафрлено село. Нејзиниот дедо, наводно, бил слеп веќе неколку години, а 31-годишната мајка на девојчето живее одделно.

Едно утро, Саглана се разбудила и видела дека баба ѝ е неподвижна. Таа морала да побара помош во најблискиот град, оддалечен околу осум километри, објавија локалните медиуми.

Проблемот е во тоа што таа морала да оди низ снежни шуми од тајга, по голем студ рано наутро за да стигне таму.

И покрај сите опасности кои демнат при одењето низ сибирските шуми познати по волците и мечките, таа стасала до дестинацијата за неколку часа.

Лекарите кои ја прегледале веднаш откако таа пристигнала, рекле дека страда од „општа хипотермија”, се вели во соопштението на полицијата.

За жал, лекарите кои отишле да ѝ помогнат на бабата на девојчето, не можеле да ја спасат. Жената во нејзините 60-ти починала од срцев удар.

Луѓе на социјалните медиуми искажаа пофални зборови за девојчето и за нејзината храброст.

„Добро направено, девојче “, „Ви посакувам добро здравје“, „Таа е достојна за медал“, „Еве еден херој!“, пишуваа луѓето на своите твитер профили.

Иднината на нашата област лежи во овие мали херои “, изјавија локални жители за новинската aгенција Tuva online..

Други пак, се прашуваaт како дедото на детето ѝ дозволил да оди сама на таков опасен пат и зошто семејството немаат мобилни телефони.

Во меѓувреме, локалните власти отворија случај против мајката на девојчето, која се сомничи за небрежност.

„Таа била свесна дека старите луѓе не биле во можност да се грижат за безбедноста на детето”, се вели во соопштението, пренесува RT. /крај/мф/вс

Забава

Скриени фетиши на секој од хороскопските знаци

Објавено пред

Според астролозите, ѕвездите го одредуваат и однесувањето во креветот.

dobivaj vesti na viber

Кои се најголемите фетиши на секој од хороскопските знаци.

Овен

Овните најмногу ги возбудува ненадеен утрински секс и кога некој силно ќе ги повлече за коса за време на сексуалниот однос.

Бик

Биковите обожуваат бакнежи по вратот и чоколадо. Бидете креативни и искомбинирајте ги двете.

Близнаци

Секс на брзинка и орален секс е она во кое најмногу уживаат Близнаците. Фетиш им се и сексуалните играчки.

Рак

Раковите најмногу сакаат допири по стомакот и градите.

Лав

Лавот сака груб секс и комплименти. Никогаш немојте да заборавите да го пофалите сексуалното знаење на Лавот – тоа е неговиот најголем фетиш!

Девица

Девицата го крие својот најинтимен фетиш, а тоа е врзувањето и лисиците.

Вага

Ништо не ја возбудува Вагата како страсни допири по задникот.

Шкорпија

Фетиш на овој хороскопски знак е секс во вода и на јавно место.

Стрелец

Предложете му каква било сексуална авантура и возбуда, и веднаш ќе го откриете неговиот сексуален фетиш.

Јарец

Јарците обожуваат секс на големи височини. Омилено место за секс би бил пикник во планина.

Водолија

Фетиш на Водолијата во кревет е групен и телефонски секс. Ако се впуштите во страстен секс со Водолијата, слободно употребете сексуални играчки – сигурно нема да погрешите.

Риби

Хороскопскиот знак Риби сака да се снима за време на сексуалните игри, а најмногу уживаат кога некој им ги допира стапалата.

Прикажи повеќе...

Забава

Доли Партон верува дека флертувањето со други мажи е здраво за бракот: „Не сме љубоморни и никогаш не сме се изневериле сексуално“

Објавено пред

Пејачката Доли Партон има зачинет отворен брак со сопругот Карл Томас Дин (56). Таа имала само 18 години кога го запознала 21-годишниот Карл, а парот набрзо се венчал во 1966 година.

dobivaj vesti na viber

Иако никогаш не добиле деца, таа помогнала во одгледувањето на неколку нејзини помали браќа и сестри, како и внуки и внуци.

А тајната за толку долг, среќен брак? Очигледно флертувањето со други луѓе било дозволено. Кралицата на кантри музиката Доли признава дека мажите се нејзината слабост, но вели дека Карл знае дека е лудо вљубена во него. Пишувајќи во своите мемоари од 2017 година таа призна:

„Тој не е љубоморен и не сум му љубоморна. Тој знае дека флертувам. И тој флертува. Да, тоа е отворена врска, но не и сексуална и би го убила ако воопшто мисли да го направи тоа. И тој мене. На крајот на денот, лудо се сакаме“.

Доли сака да изгледа што е можно подобро за својот маж. Зборувајќи за „Е!“, таа објасни:

„Секој ден се шминкам и ја поправам косата затоа што си мислам: ‘Па, цел свет има можност да ме види цела дотерана, а јас не сакам да му изгледам лошо кога сум тука дома. Важно ми е да изгледам најдобро’. Мислам дека тој став помага нештата да останат зачинети“, рече таа.

Во една прилика за „Дејли Мејл“ го призна следново:

„Мажите ми се слабост. Низок, дебел, ќелав или слаб – се заљубувам во многу необични мажи, но Карл знае дека секогаш ќе се вратам дома и нема да сум интимна со овие луѓе – само флертувам и се забавувам“.

Иако никогаш физички не го изневерувала својот маж, Доли признала дека се впуштила во катастрофална емоционална афера. Таа сфатила дека има чувства кон маж чиј идентитет никогаш не го открила, што отишло предалеку.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Сите луксузни вили на Новак Ѓоковиќ

Објавено пред

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ дел од парите од својата плодна кариера ги вложи во недвижнини, па ги има многу ширум светот, пишува „Б92“.

dobivaj vesti na viber

Новак Ѓоковиќ моментално се одмара со семејството во својата вила во Марбела која чини 10 милиони евра и е нивна сопственост од 2020 година.

Њујорк

Новак поседува два пентхауса во „Големото јаболко“, за кои платил 10 милиони долари. Тие се наоѓаат во населбата Сохо, а архитектот Ренцо Пијано ги дизајнирал така што зрачат со луксуз.

Мајами

Њујорк не е единственото место каде што Ѓоковиќ поседува недвижен имот, со оглед на тоа што светскиот рекет број еден си создаде оаза и во Мајами. Куќата е со големина од 35 хектари и има поглед на океанот. Бидејќи никогаш не сакале да живеат таму, го купиле имотот за 5 и го продале за 7,15 милиони.

Космај

Купиле куќа и на Космај која чини 2,9 милиони, но веднаш решиле да ја реновираат. Парцелата на која ја купиле куќата се простира на неколку хектари.

Херцег Нови

Новак Ѓоковиќ купи луксузен имот и во новоотворената населба Порто Нови за 10 милиони евра. Сигурно сте обрнале внимание каде семејството Ѓоковиќ ги поминува летните паузи меѓу турнирите, а најчесто тоа е токму во црногорската луксузна населба. Не е непознато дека Новак и Јелена за сите семејни веселби ја избираат Црна Гора, па често летуваат во овој комплекс.

Монако

Може да се каже дека Новак најмногу инвестирал во недвижнини во Монако. Тој има имот во Монте Карло, кој е свртен кон Средоземното Море. Не е познато колку точно пари вложил во него.

Белград

Тенисерот број еден во главниот град на Србија поседува пентхаус во луксузната населба Вест 65, кој го платил 545.000 евра. Една од работите што ја имаат во него е тераса од 100 метри квадратни со базен.

Павловачко езеро

Семејството Ѓоковиќ има и вила покрај Павловачкото езеро, во близина на Рума. Величествениот објект има 1.200 квадратни метри, а самиот имот е со големина од неколку хектари.

Откако се појави информацијата дека најдобриот тенисер на светот ја избрал оваа дестинација за инвестирање, цените на земјиштето пораснаа на овие простори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија5 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија6 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија14 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет15 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ16 часа

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија17 часа

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет19 часа

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа19 часа

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет19 часа

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија1 ден

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет1 ден

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ1 ден

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија2 дена

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија2 дена

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија2 дена

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион2 дена

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион2 дена

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија2 дена

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет2 дена

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...