Контакт

Забава

Шпански колбас прикажан како нова ѕвезда снимена со телескопот Џејмс Веб

Објавено пред

Француски научник упати јавно извинување откако твитна фотографија од парче колбас чоризо, тврдејќи дека се работи за далечна ѕвезда снимена од вселенскиот телескоп Џејмс Веб.

dobivaj vesti na viber

Етјен Клајн, прославениот физичар и директор на француската Комисија за алтернативна и атомска енергија, сподели фотографија од зачинетиот шпански колбас на Твитер, истакнувајќи ја количината на детали што ги нуди фотографијата.

“Фотографијата на Проксима Кентаури, најблиската ѕвезда до Сонцето, која се наоѓа на 4,2 светлосни години од нас. Фотографијата е направена од вселенскиот телескоп Џејмс Веб. Ова ниво на детали… Секој ден се открива нов свет”, физичарот им порача на своите следбеници на Твитер.

Илјадници корисници го споделија овој твит и ја коментираа објавата, земајќи го за збор истакнатиот научник. Подоцна тој призна дека фотографијата всушност била крупен кадар на парче колбас chorizo ​​на црна позадина.

„ Па, кога е час за коктел, когнитивната пристрасност има многу за уживање… Бидете свесни за тоа. Според модерната космологија, ниту еден предмет поврзан со шпанскиот деликатес не постои никаде на друго место освен на Земјата“, напиша Клајн.

Откако се соочи со реакции од заедницата на Твитер, тој мораше да објасни дека тоа е шега.

„ Да научиме да бидеме внимателни со аргументите кои доаѓаат од позиција на моќ, како и со спонтаната елоквентност на одредени слики“, рече Клајн. На почетокот на август уште еднаш и се извини на јавноста, изјавувајќи дека намерата му била да го привлече вниманието на сликите кои како да „зборуваат сами“, а вистината е дека всушност е далеку од тоа!

Телескопот Џејмс Веб е најмоќниот телескоп кој некогаш бил испратен во вселената. Официјално започна со работа на 12 јули, а на нашата планета испраќа слики со огромна резолуција од SSD.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Том Круз им се извинил на луѓе кои шетале во парк кога снимал акробација

Објавено пред

Том Круз можеби е суперѕвезда, но сè уште не ги заборавил своите манири.

dobivaj vesti na viber

Актерот (60), наводно, се извинил што го им го уништил пешачењето на една двојка додека снимал акробација за најновиот од сагата „Невозможна мисија“ (Mission: Impossible – Dead Reckoning Part First).

Двојката, Џејсон и Сара Хејгарт, изјавија за „Екстра“ дека налетале на продукцискиот тим и на актерот во текот на прошетка во националниот парк „Лејк дистрикт“ во Обединетото Кралство.

Парот сфатил дека нешто не е во ред кога виделе хеликоптер како лета над една област во планините.

Кон крајот на прошетката, почнавме да гледаме хеликоптери како доаѓаат до провалија и ги фрлаат луѓето од врвот… Бевме вчудоневидени…ова не изгледа добро…тука нешто не е во ред“, изјави Џејсон за публикацијата.

Откако хеликоптерот слетал, парот продолжил по својот пат каде налетале на Круз, подготвен да лета со параглајдер.

„Веднаш знаев дека е тој“, рече Сара. „Кога стигнавме таму, луѓето зборуваа дека се снима Mission: Impossible … но јас очекував каскадер.“

„Тој прво се извини за вревата“, додаде Џејсон. „Извинете момци, знам дека ја расипавме вашата прошетка со вревата“. А потоа рече: „Ми се допаѓа твоето куче“.

Прикажи повеќе...

Забава

Амброзио како сончев зрак на гламурозен настан во Лос Анџелес

Објавено пред

Алесандра Амброзио присуствуваше на промоција на соработката на Стаси Караниколау и Буби Тејп, што се одржа во Лос Анџелес во четвртокот вечерта.

dobivaj vesti na viber

Алесандра (41), која се прослави како ангел на „Викторија’с сикрет“, на себе има со блескав неон-жолт комплет – кусо здолниште и топ.

Атрактивната Бразилка изгледа совршено каде и да се појави, благодарение на својата беспрекорно тонирана фигура.

Стаси, најдобрата пријателка на Кајли Џенер, го најави козметичкиот производ на својот инстаграм-профил, каде ја обелодени соработката со Буби Тејп.

„Осветлувачки бронзер кој ќе ви помогне да дадете совршен сјај во пределот на градите“, напиша таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Натажен човек се изненади од гестот на мајмун

Објавено пред

Кучето се смета за најдобар пријател на човекот, но најдовме доказ дека и други животни можат да ги почувствуваат нашите емоции. Во виралното видео кое е прегледано повеќе од три милиони пати, мајмун покажува емпатија кон видно растревожен човек.

dobivaj vesti na viber

Човек со маска на лицето седи покрај мајмун. Во еден момент почнува да плаче, иако околностите се непознати. Мајмунот потоа го тапка по грбот и му сигнализира да се наведне над нозе за да продолжи да го теши. Човекот го послуша.

„Сè што ми треба е мајмун“, коментира еден корисник на „Тик-ток“.

„Мајмун има повеќе човечност во него од некои луѓе“, додаде друг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Димитров: Зачести употребата на терминот „северномакедонци“, мора редовно да се реагира на секоја погрешна употреба

Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го...

Регион2 часа

Објавени првите резултати од увидот: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над...

Македонија5 часа

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија. Донацијата што Македонија ѝ...

Топ5 часа

Жена изгоре во пожар во куќа во Стар Дојран

Утрово во пожар во куќа на улицата „Маршал Тито“ во Стар Дојран, изгоре жена. Пожарот бил изгаснат од екипа на...

Регион6 часа

Ердоган откри за што се разговарал со Путин: Повторно му понудив средба со Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека му предложил на рускиот претседател Владимир Путин да ја организира неговата средба со...

Топ11 час

Обид за убиство на затвореник во „Идризово“, во тешка состојба е однесен во болница

Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба,...

Свет11 час

Ентони Блинкен: Кина се оддалечува од мирно решавање на проблемот

Последните дејствија на Кина во Тајван се поблиску до принуда и употреба на сила отколку до практиката на мирно решавање...

Свет12 часа

Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на притисокот на САД

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во...

Свет13 часа

Израелскиот премиер по нападот: Операцијата ќе трае онолку колку што е потребно

Јаир Лапид, премиерот на Израел, зборуваше откако израелската армија изврши ракетни напади врз цели во Појасот Газа, при што беше...

Регион14 часа

Најмалку 11 лица загинаа во автобуска несреќа во Хрватска

Автобус со полски регистерски таблички излетал од патот на автопатот А4 во правец кон Загреб и според првичните информации има...

Свет14 часа

Воени вежби за можен кинески напад – Тајван подигна авиони и ги активира ракетните системи на островот

Тајванските власти утринава објавија дека во саботата во Тајванскиот теснец биле откриени голем број кинески авиони и воени бродови кои...

Свет14 часа

Се преврте чамец на Флорида, две лица се удавија

Најмалку две лица се удавија, а осум се извлечени од морето откако денеска се преврте чамец во близина на Флорида...

Свет1 ден

Гутереш: Невозможно е да се решат светските проблеми без дијалог меѓу САД и Кина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека е невозможно да се решат горливите прашања, како што е глобалното затоплување,...

Македонија1 ден

Нови 739 позитивни случаи на коронавирус, починало едно лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Регион1 ден

Мал авион слета на автопат во Словенија

Помал авион принудно слетал на автопатот кај Брежје во правец кон Јесеница во Словенија, јавуваат словенечките медиуми. Како што соопштила...

Топ1 ден

Убиен маж, пронајден застрелан во автомобил во Скопје

Триесет и деветгодишен маж е пронајден мртов ноќеска во автомобил на самата крстосница помеѓу с. Радуша и с. Свиларе, Скопско....

Култура1 ден

Почина актерот Митко Апостоловски

Македонскиот актер Митко Апостоловски почина на 67-годишна возраст. „Денеска нѐ напушти доајенот на македонското глумиште, долгогодишниот член на НТБ, актерот со...

Топ1 ден

Уште 30 дена притвор за Габриел Бајрам, судот се сомнева на реална опасност од бегство

Додека Габриел Бајрам се жали на осумдневниот притвор, кривичен суд одлучи дека осомничениот за насилство треба да остане уште 30...

Свет1 ден

Секој осми човек заразен со Ковид-19 има долготрајни симптоми

Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирусот развива барем еден долгорочен симптом на ковид, според една од најобемните студии...

Европа1 ден

Кина воведува санкции против Ненси Пелоси

Пекинг има намера да воведе санкции против претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, јавуваат медиумите во регионот. Санкциите...