Контакт

Забава

Џиџи Хадид го нарече Канје Вест насилник и шега

Објавено пред

Џиџи Хадид застана во одбрана на модната новинарка на „Вог“, Габриел Карефа-Џонсон, откако Канје Вест се исмеа со стилскиот избор на Габриел како одговор на нејзините критики за контроверзните дуксери со натпис White Lives Matter на грбот, а со ликот на папата Павле напред, кои раперот ги промовира на Модната ревија во Париз.

dobivaj vesti na viber

Коментирајќи на една од објавите на Канје на „Инстаграм“ на сметка на новинарката, 27-годишната Џиџи напиша: „Посакуваш да имаш еден процент од нејзиниот интелект. Немаш поим, хаха… Ако има каква било поента во твоите с*ања, Габриел можеби е единствената личност што може да те спаси“.

Во коментарот Џиџи додаде: дали „честа“ да бидеш поканет на твоја ревија треба да спречи некој да го каже своето мислење? Лул. „Ти си насилник и шега“.

Таа подоцна спорот го префрли на сопствената инстаграм-приказна критикувајќи го раперот „за незрело насилничко однесување“ предупредувајќи на опасноста од тоа постојано да добива платформа за да ги објавува неговите контроверзни ставови.

„Се трудев да не одвојувам време за тој човек, но јавното малтретирање на некој што ја критикува твојата работа на твојата масивна платформа за мене е уште едно ниво на смешно. Ако не можеш да ги поднесеш критиките, особено паметните, нијансирани и љубезни критики што ГКЏ ги даде по вчерашната ревија, тогаш немој да ги покажуваш твоите работи во јавност.“

„Ова е незрело однесување на насилници. Тоа е однесување кое сите го овозможивме со продолжување да се занимаваме со веб-сообраќај од  чиста љубопитност или што и да е. Доста е. Не е паметно. Не е интересно, туку е опасно.“

Џиџи се огласи откога Канје објави фотографија од Габриел на својот инстаграм-профил, на која модната новинарка носи здолниште со пруги, жолта графичка маица, сомотско палто во комбинација со кафеави чизми, сина чанта од „Баленсијага“, очила за сонце и дебел ѓердан.

Во описот на објавата Канје напиша: „Ова не е модна личност. Ти најде да зборуваш за Канје…“

Понатаму, во друга објава на истата тема тој повторно ја исмеа Габриел: „Знам дека Ана ги мрази овие чизми“ алудирајќи на славната главна уредничка на „Вог“, Ана Винтур.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Фановите на Тејлор Свифт ја тужат „Тикетмастер“ за местење цени и измама

Објавено пред

По дебаклот за купување билети за северноамериканската турнеја на Тејлор, „Ерас“, и откако „Тикетмастер“ ја откажа општата продажба на билети поради големата побарувачка и недоволните залихи на билети, голем број фанови сега ја тужат компанијата, дознава „ТМЗ“.

dobivaj vesti na viber

Според истиот извор, компанијата за продажба и дистрибуција на билети е тужена за „измама, местење цени и кршење на антимонополските прописи, како и намерна измама, откако препродавачите, односно брокерите на билети, откупиле голем број билети.“

Во тужбата е наведено – имајќи предвид дека Ticketmaster е вклучен и на примарниот пазар и на секундарниот пазар за продажба на билети –  тие свесно им дозволиле на таканаречените скалпери на билети (брокери за билети) да влезат во претпродажба на концертите.

Во меѓувреме, Ticketmaster претходно им се извини на Тејлор и нејзините фанови, по дебаклот пред продажбата.

Компанијата за продажба и дистрибуција на билети наиде на силни критики  откако најави откажување на општата продажба на билети.

Прикажи повеќе...

Забава

Бајден ги пофали Џорџ Клуни, „Ју-ту“, Гледис Најт и другите лауреати на Центарот Кенеди

Објавено пред

Актерот, режисер и продуцент Џорџ Клуни, пејачката-текстописец Ејми Грант, поп-дивата Гледис Најт, композиторката Тања Леон и ирскиот поп-рок бенд „Ју-ту“ беа славени во неделата за нивниот придонес во уметноста на приемот во Белата куќа во пресрет на почесното шоу на Центарот Кенеди.

dobivaj vesti na viber

Манифестацијата, сега во својата 45. година, им оддава признание на ѕвезди од музиката, театарот и екранот за нивниот придонес во американската култура.

На свечениот прием во Белата куќа присуствуваше и претседателот Џо Бајден со сопругата Џил.

На приемот за петте почестени, претседателот Џо Бајден се обрати поединечно на секој од нив, пофалувајќи ги нивните индивидуални таленти и нагласи дека тие го отелотворуваат духот на земјата.

„Да се видиме себеси еден во друг, да се обединиме во заедничка кауза – вечерва славиме навистина исклучителна…група уметници“, рече Бајден.

Церемонијата на доделувањето на наградите сите големи телевизиски американски мрежи ќе ја емитуваат на 28 декември.

Прикажи повеќе...

Забава

Џоли: Битката на Пит е злонамерна и несериозна

Објавено пред

Анџелина Џоли продолжува да го критикува Бред Пит среде долга бракоразводна битка, при што фокусот сега е ставен на сопственоста на нивната винарница Шато Миравал во јужна Франција.

dobivaj vesti na viber

Пит (58) ја обвини Џоли (47) дека го продала својот дел од винарницата со намера намерно да нанесе штета со тоа што влегла во продажба со тотален странец и на тој начин го прекршила нивниот договор.

Според „Радар-онлајн.ком“, кој дојде до судските документи, Анџелина ги критикува тврдењата на Бред како „несериозни, злонамерни и дел од проблематична шема“. Истиот извор дознава дека нејзиниот адвокатски тим изминатава недела давал ажурирани информации.

Пит тврдеше дека и двајцата се согласиле да не го продаваат својот удел во имотот без меѓусебно одобрување бидејќи и двајцата се сопственици.

Во документите се додава: „Тврдењата на Пит дека тој и госпоѓа Џоли имале таен, непишан, неискажан договор за право на согласност за продажба на нивните интереси на имотот директно се спротивни на писмената евиденција и, меѓу другите правни недостатоци, го прекршуваат Статутот за измами и јавни политики.“

Ова доаѓа откако неодамна повторно се појави е-пошта каде Џоли го објасни образложението зад нејзината одлука да го продаде својот дел од имотот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ кажа дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират сè додека не...

Македонија43 минути

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија59 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет1 час

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија2 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија2 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа3 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија4 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет4 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет4 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија4 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија23 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион24 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...