Контакт

Забава

Голем пластичен брод заплови кон Сиднеј

Објавено пред

Како огромна гумена патка, бродот Пластики чека на пристаништето и изгледа помалку недоверливо но сепак стабилно, што е доста огромна работа имајќи на ум дека е изграден од пластика.

Како огромна гумена патка, бродот Пластики чека на пристаништето и изгледа помалку недоверливо но сепак стабилно, што е доста огромна работа имајќи на ум дека е изграден од пластика.Градителите искористиле 12.500 пластични шишиња за да го изградат бродот кој во саботата тргна на пат од Сан Франциско до Сиднеј.„Тргнавме, огромната авантура започнува,“ напиша градителот на бродот, Дејвид де Ротсчајлд на Твитер, откако бродот исплови на тримесечно патување.Во изградбата на бродот се вградени мноштво на иновации и многу работа, рече активистот за заштита на природата, Ротсчајлд, во Саусалити, каде Пластики беше усидрен минатата недела.Ротсчајлд, британски авантурист и син на богат банкар, тргна на патувањето со екипаж од пет члена. Идејата да изгради брод од рециклирани пластични шишиња, 31 годишниот авантурист ја добил пред четири години по објавувањето на извештајот на ОН, за загаденоста на светските океани. /крај/хи/ко©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Хуман гест на девојка откако свршеникот ја оставил два дена пред свадба

Објавено пред

Сара Каминс мислела дека венчавката ќе биде најубавиот ден во нејзиниот живот. Меѓутоа, нејзиниот свршеник ѝ раскинал два дена пред закажаната свадба.

Таа и свршеникот ја планирале свадбената забава цели две години, гостите веќе биле поканети и сите трошоци биле однапред платени.

Сара ја откажала венчавката и ги известила сите гости.

Како и да е, оваа 25-годишна девојка не сакала да дозволи тагата да ја скрши. Добила одлична идеја. Решила да искористи тоа што ресторанот е платен, па организирала фешта за бездомници.

Со помош на планерката за венчавки, веднаш се зафатила со неопходните подготовки. Двете донеле повеќе од 100 бездомници, кои биле воодушевени од гозбата на својот живот. Сите уживале во вкусната храна, и немале доволно зборови за да ја искажат својата благодарност.

Иако скршена од тага, таа направи многу луѓе среќни, па макар и еден ден.

Овој преубав гест се случил пред две години, а и понатаму привлекува внимание на интернет. Веројатно затоа што хуманите гестови се многу ретки.

 

Прикажи повеќе...

Забава

„Ројал Алберт Хол“ ги откри плановите за 150-годишнината

Објавено пред

Нил Роџерс ќе компонира поп-химна за да ја прослави 150-годишнината од постоењето на „Ројал Алберт Хол“.

Познатиот американски музичар, водечката гитара во бендот „Чик“, се приклучува на составот на sвезди, вклучувајќи ги Ерик Клептон, Пати Смит и Метју Борн, кои следната година ќе ја почестат култната сала во Лондон.

На роденденскиот концерт на 29 март ќе биде откриено новото дело на филмскиот композитор Дејвид Арнолд, човекот кој ја создаде музиката за Бонд и Шерлок.

Прославата доаѓа во едно од најнесигурните периоди во историјата на местото, поради ограничувањата наметнати од светската здравствена криза. Независниот објект во Кенсингтон, Лондон, објави загуба од 18 милиони фунти, плус 6,5 милиони фунти во продажбата на вратени билети, на почетокот на оваа година.

Главниот извршен директор Крег Хасал им рече на пратениците дека концертната сала е во „крајно опасна положба, без начин да се надоместат изгубените приходи“. Сепак, најавувајќи ја програмата за 2021 година, Хасал рече: „Ние сме решени да организираме целосна прослава на нашата 150-годишнина“.

Отворена во 1871 година од кралицата Викторија, и именувана по нејзиниот покоен сопруг принцот Алберт, неокласичната зграда стана глобална сцена за настапи во живо.

„Ројал Алберт Хол“, една од најпрестижните концертни сали во светот, беше домаќин на сè, од Евровизија во 1968 година до премиери на филмови, награди „Мобо“, тениски турнири, матурски вечери и безброј други настани.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Чарлс се моли за повторно отворање на местата за забава

Објавено пред

Принцот од Велс изјави дека „се моли“ за враќање на секторот за забава опустошен од Ковид-19. Тој се надева повеќе места за забава повторно да се отворат наскоро, по посетата на театар за да гледа актерка како настапува на пауза од нејзината дневна работа во супермаркет.

Принцот Чарлс и војвотката од Корнвол го посетија театарот Сохо за да ја покажат својата поддршка за лондонската уметничка сцена.

Некои места во главниот град на Британија сега повторно се отвораат по последниот локдаун.

Кралската двојка ја гледаше Наташа Маршал како изведува дел од нејзината претстава Half Breed, сè уште облечена во нејзината униформа од „Морисонс“.

„Подоцна морам да се вратам на работа, полесно е да ја носам униформата на мене бидејќи многу ќе брзам да стигнам на време“, им рече Маршал на принцот и војвотката.

„Задоволство ми е да ве запознаам. Театарот ме поддржа и јас ја искористив можноста да настапам денес“.

Принцот Чарлс одговори: „Тоа е прекрасно, таква посветеност. Јас навистина уживав во изведбата и се молам сите вакви места да отворат наскоро. Ви посакувам успех”.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300 000...

Регион1 час

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија2 часа

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ2 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион2 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија3 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија3 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион4 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет4 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа17 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија18 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија19 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија19 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија23 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен23 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ23 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија1 ден

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Досие