Контакт

Забава

Геј криминалец – улога од соништата за Џим Кери

Објавено пред

Црната комедија „Те сакам Филип Морис“, ќе ги потсети филмските посетители колку добар комедијант е Џим Кери, оценуваат критичарите.

Црната комедија „Те сакам Филип Морис“, ќе ги потсети филмските посетители колку добар комедијант е Џим Кери, оценуваат критичарите.Базиран на вистинска приказна, филмот го опишува животот на Стивен Расел – полицаец од Тексас кој живее повлечен фамилијарен живот и е посветен христијанин но всушност е хомосексуалец. Откако е инволвиран во фатална сообраќајна несреќа тој решава да го напушти својот живот на лаги и да изјави: „Јас сум геј!“. Минувајќи низ промените во својот живот, Стивен влегува во неколку несакани ситуации заради кои ќе заврши во затвор каде се сретнува со Филип Морис игран од Еван Мекгрегор. Токму тогаш започнува љубовната приказна помеѓу двајцата. Според режисерите Глен Фицара и Џон Рек, Џим Кери совршено се вклопува во филмот со неговиот физички стил на комедија.„Не се грижам за реакциите на публиката што ќе ме видат во геј романса. Сакам да бидам дел од приказна која говори за фасцинанти луѓе. Ова е вистинска приказна за љубовта и јас обожувам што сум дел од нешто што ќе ги помести границите во општеството,“ изјави Џим Кери за медиумите.Филмот започнува да се дава низ американските кино сали од 24 март. /крај/те/ко©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Судот му одобри на Стивен Спилберг заштитна мерка против жената која му упати смртни закани

Објавено пред

Филмскиот режисер Стивен Спилберг презеде правни дејствија против Сара Чар, за која тој тврди дека го вознемирувала неколку месеци, па дури и му се заканувала дека ќе го убие, што предизвикало страв за неговата безбедност, како и за безбедноста на неговата сопруга Кејт Кепшоу и остатокот од нивното семејство.

Според документи до кои дојде порталот „ТМЗ“, полициски службеници го информирале 73-годишниот режисер дека жената се обидела да купи пиштол за да го убие, и тврделе дека таа е уапсена за казниви закани, вознемирување и демнење.

Спилберг претходно откри дека добил порака на Твитер од Чар, која гласела: „Ако треба лично да УБИЈАМ луѓе за кражба на мои ИП-адреси …јас тоа ќе го сторам. Ме сфаќаш ли?“

Судот му одобри на Стивен привремена наредба со која на жената ѝ се забранува да му се приближи на растојание помало од 100 јарди (91.4 метри).

 

Прикажи повеќе...

Забава

Ројтерс: Празничните ТВ-филмови преплавени со ескепизам, не со Ковид-19

Објавено пред

Фиктивниот хирург на „Вовед во анатомија“ (Grey’s Anatomy), Мередит Греј, беше заразена со Ковид-19, а вработените во „Суперстор“ натрупаа тоалетна хартија. Но Божиќ – заедно со коледарските песни, семејните собири и романсата – на телевизија ќе биде во голема мера зона без коронавирус, коментира „Ројтерс“.

ТВ-програмите усвојуваат различни пристапи кон пандемијата во своите редовни сезони. Некои серии како „Конериеви“ (The Conners) ја прифаќаат како реалност, комедии како „Мама“ (Mom) целосно ја игнорираат, и драмата „Ова сме ние“ (This is Us) делумно, но не како централна тема.

Но, кога станува збор за Божиќ, ескепизмот или бегањето од реалноста сè уште владее.

Каналот „Холмарк“ и сестринската мрежа „Холмарк филмови и мистерии“ оваа година ќе прикаже 39 празнични ТВ-филмови – сите снимени во текот на пандемијата – но ниту еден од нив не го споменува вирусот.

„Брендот Hallmark е за меѓусебно поврзување, љубов и прослави во сезоната на празници“, вели Мишел Викари, извршна потпретседателка за програма во „Краун медиа“, сопственик на Холмарк-каналите.

Прикажи повеќе...

Забава

Церемонијата на доделување „Оскари“ во 2021 година нема да биде виртуелен настан

Објавено пред

Церемонијата на доделување „Оскари“ во 2021 година нема да биде виртуелен настан и ќе се организира традиционално како телекаст или телевизиски пренос во живо, објави „Варајети“.

Академијата за филмска уметност и наука ја одложи 73. церемонија на доделувањето на Оскарите за 25 април 2021 година, така што киносалите повторно ќе бидат отворени на пролет, што ќе овозможи повеќе филмови да се натпреваруваат на наградите, се наведува во извештајот.

„Телевизиското емитување на Оскарите ќе се случи“, објави „Варајети“ во вторникот, повикувајќи се на претставник на Академијата.

Церемонијата традиционално се одржува во театарот Долби во Лос Анџелес. Но, поради пандемијата на коронавирусот, не се знае бројот на луѓе на кои ќе им биде дозволено да присуствуваат во театарот со 3.400 седишта.

„Академијата направи прошетка низ Долби неодамна за да земе предвид повеќе опции “, додава истиот извор, цитирајќи публицист на наградите запознат со ситуацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион37 минути

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Европа1 час

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет2 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет2 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион3 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа13 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет14 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт15 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија15 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија17 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија19 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет20 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија21 час

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија21 час

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија22 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија22 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија22 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет23 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион23 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет23 часа

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Досие