Контакт

Забава

Фејсбук го зголемува бројот на заразени со сифилис

Објавено пред

Бројот на заразени од сифилис се зголемил четирикратно во некои области на Велика Британија каде социјалната мрежа Фејсбук е исклучително популарна.

Бројот на заразени од сифилис се зголемил четирикратно во некои области на Велика Британија каде социјалната мрежа Фејсбук е исклучително популарна.

Научниците откриле поврзаност меѓу социјалната мрежа и зголемувањето на бројот на заболени од сифилис, особено помеѓу младите девојки, пишува весникот „Дејли Телеграф“.

Питер Кели, професор во областа на здравството вели дека од сифилис најмногу заболуваат жените на возраст меѓу 20 и 24 години и мажите на возраст меѓу 25 и 30 години.

Кели смета дека повеќето од заболените својот партнер го нашле преку Фејсбук и дека оваа социјална мрежа ги поттикнува луѓето да имаат сексуални контакти со непознати лица./крај/бгн/иа©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Споделен клип од преснимена песна на Тејлор Свифт

Објавено пред

Тејлор Свифт им овозможи на фановите накратко да слушнат една од нејзините преснимени песни во видео клип што се појави на реклама за апликација за запознавање што ја креираше нејзиниот пријател, актерот Рајан Рејнолдс.

Свифт е во процес на повторно снимање на нејзините први шест албуми, откако музичкиот магнат „Скутер Браун“ ги продаде правата за нив.

Во средата на Твитер се појави клип од новата верзија на нејзината песна Love Story („Љубовна приказна“) од 2008 година, објавен како реклама на апликација за запознавање

Пејачката потврди дека, „иако новите снимки не се готови, таа работи напорно за да ги објави наскоро.

Прикажи повеќе...

Забава

Судот му одобри на Стивен Спилберг заштитна мерка против жената која му упати смртни закани

Објавено пред

Филмскиот режисер Стивен Спилберг презеде правни дејствија против Сара Чар, за која тој тврди дека го вознемирувала неколку месеци, па дури и му се заканувала дека ќе го убие, што предизвикало страв за неговата безбедност, како и за безбедноста на неговата сопруга Кејт Кепшоу и остатокот од нивното семејство.

Според документи до кои дојде порталот „ТМЗ“, полициски службеници го информирале 73-годишниот режисер дека жената се обидела да купи пиштол за да го убие, и тврделе дека таа е уапсена за казниви закани, вознемирување и демнење.

Спилберг претходно откри дека добил порака на Твитер од Чар, која гласела: „Ако треба лично да УБИЈАМ луѓе за кражба на мои ИП-адреси …јас тоа ќе го сторам. Ме сфаќаш ли?“

Судот му одобри на Стивен привремена наредба со која на жената ѝ се забранува да му се приближи на растојание помало од 100 јарди (91.4 метри).

 

Прикажи повеќе...

Забава

Ројтерс: Празничните ТВ-филмови преплавени со ескепизам, не со Ковид-19

Објавено пред

Фиктивниот хирург на „Вовед во анатомија“ (Grey’s Anatomy), Мередит Греј, беше заразена со Ковид-19, а вработените во „Суперстор“ натрупаа тоалетна хартија. Но Божиќ – заедно со коледарските песни, семејните собири и романсата – на телевизија ќе биде во голема мера зона без коронавирус, коментира „Ројтерс“.

ТВ-програмите усвојуваат различни пристапи кон пандемијата во своите редовни сезони. Некои серии како „Конериеви“ (The Conners) ја прифаќаат како реалност, комедии како „Мама“ (Mom) целосно ја игнорираат, и драмата „Ова сме ние“ (This is Us) делумно, но не како централна тема.

Но, кога станува збор за Божиќ, ескепизмот или бегањето од реалноста сè уште владее.

Каналот „Холмарк“ и сестринската мрежа „Холмарк филмови и мистерии“ оваа година ќе прикаже 39 празнични ТВ-филмови – сите снимени во текот на пандемијата – но ниту еден од нив не го споменува вирусот.

„Брендот Hallmark е за меѓусебно поврзување, љубов и прослави во сезоната на празници“, вели Мишел Викари, извршна потпретседателка за програма во „Краун медиа“, сопственик на Холмарк-каналите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет20 минути

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион1 час

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Европа2 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет2 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет3 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион3 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа14 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет15 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт15 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија16 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија17 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија20 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет20 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија21 час

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија22 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија23 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија23 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет23 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Досие