Контакт

Забава

Алцхајмеровата болест го чини светот 604 милијарди долари

Објавено пред

Трошоците за лечење болести предизвикани од деменција и нејзините последици оваа година во светот ќе бидат повеќе од 604 милијарди долари, поточно еден отсто од бруто домашното производство на сите земји во светот, пишува во извештајот на Меѓународната организација за Алцхајмерова болест.

Трошоците за лечење болести предизвикани од деменција и нејзините последици оваа година во светот ќе бидат повеќе од 604 милијарди долари, поточно еден отсто од бруто домашното производство на сите земји во светот, пишува во извештајот на Меѓународната организација за Алцхајмерова болест.

Научниците ширењето на деменцијата го нарекуваат „епидемија која расте со брзината на стареењето на жителите на светот“, како луѓето живеат подолго, особено во развиените земји стануваат подложни на развојот на деменција.

Европските истражувачи во својата студија процениле дека 35 милиони луѓе ширум светот имаат деменција и најверојатно таа бројка ќе се зголемува двојно на секои 20 години, поточно на 66 милиони во 2030 година и на 115 милиони луѓе во 2050 година. Шансите човекот постар од 65 години за заболување од Алцхајмерова болест, најчестиот облик на деменција, се зголемува двократно секои пет години. Кога ќе навршат 85 години, луѓето имаат шанси околу 50 отсто да се разболат од Алцхајмерова болест.

Извештајот се заснова врз податоците собрани ширум светот, вклучувајќи ги и земјите во развој во Африка, Латинска Америка и Азија.

„Алцхајмеровата болест и другите деменции се најзначајната криза на здравството во 21-от век “, изјави Дејзи Акоста, претседателката на Меѓународната организација.

Мартин Принс, професор на Институтот за психијатрија на Кралскиот колеџ во Лондон, ги повика земјите да развијат подобри планови за лечење.

„Грижата за луѓето со деменција не е само здравствен проблем, тоа е огромен социјален проблем“, рече Принс.

Експертите исто така велат дека се потребни повеќе пари за истражување, за да може полесно да се открие што ја предизвикува деменцијата. Тие проценуваат дека финансирањето на истражувањето за деменција треба да се зголеми за 15 пати, што би било пропорционално со истражувањата за болестите на срцето. Постои третман за пациенти со ран облик на деменција или когнитивни проблеми, но не постои лек за Алцхајмерова болест./крај/ртрс/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Дилан Мекдермот потврди дека ќе глуми во серијата „Организиран криминал“

Објавено пред

Дилан Мекдермот во средата потврди дека ќе глуми во серијата „Организиран криминал“ на Кристофер Мелони, продолжение на „Закон и ред“, чија премиера ќе биде оваа пролет на Ен-би-си.

59-годишниот добитник на „Златен глобус“, кој може да се пофали со 1.4 милиони следачи на социјалните мрежи, напиша: „Доаѓам“.

Нејасно е кого Дилан (роден Марк Ентони) ќе го портретира во 13-епизодната полициска серија, која се фокусира на ликот на детективот Елиот Стаблер.

Прикажи повеќе...

Забава

„Вондер воман 1984“ ги зголеми активирањата на „ХБО макс“ за 17.7 милиони

Објавено пред

Тоа беше киноиздание со најголема заработка во време на пандемија по неговото деби на Божиќ.

Се покажа дека одлуката на „Ворнер Брос“ премиерно да го прикаже „Вондер воман 1984“ на својата стриминг-услуга со претплата „Ејч-би-о макс“ во исто време со премиерата во киносалите се исплатеше одлично.

Во средата, матичната компанија AT&T откри дека како резултат, 17.7 милиони активирани корисници биле додадени на „Ејч-би-о макс“ до крајот на декември.

Овој број на активирани корисници е двојно поголем од оној на крајот на септември.

Извршниот директор на AT&T, Џон Стенки, ја сподели веста за успехот во период кога се објавува заработка во четвртиот квартал.

„Објавувањето на Wonder Woman 1984 помогна нашите домашни претплатници на HBO Max и HBO да достигнат цифра од 41 милион, што е за две години побрзо од нашата првична прогноза“, изјави Станки, како што пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Забава

Џими Кимел ги повика холивудските ѕвезди да му го честитаат 50. роденден на Гилермо

Објавено пред

Џими Кимел ги повлече сите конци за да му посака среќен 50. роденден на својот близок пријател и колега а порано член на обезбедувањето, Гилермо Родригез.

Во видео што се емитуваше во средата вечерта во текот на неговото ток-шоу „Џими Кимел лајф“, 53-годишниот водител побара помош од 50 славни пријатели да испратат снимки во која му наздравуваат на Родригез со текила по повод роденденот.

Во составот на ѕвездите беа Џорџ Клуни, Шарлиз Терон, Кортни Кокс, Џенифер Анистон, Мет Дејмон, па дури и Џон Фавро со Бејби Јода, и многу други. Тие сите пратија снимки со текила во чест на роденденот на Гилермо.

Првата селебрити личност што му посака среќен роденден на Гилермо беше Шарлиз Терон, која рече „ќе дојдам во твојата куќа со две чаши, затоа што една птичка ми кажа дека ти е 50-ти“.

И Мајкл Б. Џордан му посака среќен роденден на Гилермо, додека Дуа Липа додаде: „Дното горе, среќен роденден Гилермо“. Реџина Кинг рече: „За тебе голем Г.“

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија3 часа

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија4 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет4 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет5 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет5 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ6 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет6 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет6 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет7 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет7 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион7 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија17 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет20 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет21 час

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија22 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија24 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија1 ден

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија1 ден

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија1 ден

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Досие