Контакт

Забава

Квалитетниот одмор на организмот му е добар како и сонот

Објавено пред

Американскиот специјалист за спиење доктор Матер Едлунд на оние кои имаат проблем со несоницата им предлага квалитетен одмор.

Американскиот специјалист за спиење доктор Матер Едлунд на оние кои имаат проблем со несоницата им предлага квалитетен одмор.Недостатокот од сон може да доведе до депресија, дебелина па дури и прерана смрт.

Клучот, објаснува Едлунд е како се одмораме. Преку долгогодишната работа со пациентите открил дека правилниот одмор е важен за обновување на телото подеднакво како и квалитетниот сон. Важно е да се спомене дека квалитетн одмор не подразбира излежување пред телевизор и тој го нарекува пасивен одмор. Иако и тоа помага во обновата на клетките мозокот е презафатен па советува активен одмор како идеално решение.

Активниот одмор тврди научникот го редуцира стресот, го подобрува здравјето и го продолжува животот, а го дели на општествен (дружење со пријателите и луѓето кои ги сакаме), ментален (контролирана концентрација), физички и духовен кој ги користи медитацијата и молитвата за релаксација.крај/сж©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Расел Кроу во одбрана на култниот-класик „Господар и заповедник“

Објавено пред

Расел Кроу не прифаќа неприкладни коментари за еден од неговите омилени филмови во кои глумел некогаш.

56-годишниот оскаровец се огласи на Твитер во саботата за да застане во одбрана на својот поморски еп од 2003 година „Господар и заповедник : Далечната страна на светот“ по зајадливиот твит на шкотскиот пејач текстописец Иан Мекнеб .

Во реакција на твитот на музичарот, Кроу напиша дека тоа е “симптом на денешните деца“, додека многу твитерџии побрзаа да го бранат култниот-класичен филм.

Мекнеб ја поттикна полемиката со коментар за моменталната локдаун-ситуација, и го спомна филмот.

„Многу луѓе се жалат на недостаток на сон среде пандемија“, напиша тој. „Може ли да ви го препорачам „Госпдар и заповедник“ со Расел Кроу во главната улога, актер кој обично ви го привлекува вниманието. Никогаш не сум ја поминал границата од десет минути. Ти благодарам Расел,“ додаде музичарот и го тагна актерот за да може да го види твитот.

Расел Кроу набргу се огласи со реакција.

„Тоа е проблемот со децата овие денови. Нема фокус “, одговори Кроу, иако Мекнеб е четири години постар од него.

Актерот сподели некои специфики што го прават филмот не само привлечен, туку и убав за гледање. „Филмот на Питер Вирс е брилијантен. Прецизна, детално ориентирана, епска приказна за верност кон империјата, без оглед на цената. Неверојатна кинематографија од Расел Бојд и величествен саундтрек.“

„Дефинитивно филм за возрасни“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Новиот филм со Лијам Нисон го симна од тронот „Вондер воман 1984“

Објавено пред

Блокбастерот за суперхеројката беше соборен од првото место на киноблагајните изминатиов викенд.

„Марксмен“, новиот експлозивен трилер на Лијам Нисон, ја детронира жената чудо и по четиринеделна доминација на киноблагајните, „Вондер воман 1984“ падна на местото број три.

Акциониот трилер го победи суперхеројскиот хит во првите четири дена прикажување во киносалите, според „Холивуд репортер“.

Ова е вторпат еден од филмовите на Нисон да се најде на врвот на киноблагајните за време на пандемијата, откако неговиот трилер „Искрен крадец“ исто така се искачи првото место во октомври.

Режисер на „Марксман“ е Роберт Лоренц, кој има продуцирано повеќе филмови за Клинт Иствуд, па дури и го режира Trouble With The Curve (2012 година).

Во новиот филм Нисон глуми сточар во Аризона, кој треба да ја искористи некогашната обука за маринец за да спаси младо момче киднапирано од мексикански наркокартел.

Прикажи повеќе...

Забава

Кајли Џенер предизвика иронични коментари на „Инстаграм“

Објавено пред

Кајли Џенер многу често се фали на „Инстаграм“ со своето богатство.

Но, псевдомилијардерката очигледно се справува со проблемите на нормалните луѓе, а нејзините фанови сакаат да го видат тоа. Но, овој пат изгледа дека претера.

Таа неодамна пишуваше на „Твитер“ за слабиот притисок на водата во бањата и во слушалката на тушот кога сподели фотографија од нејзиниот масивен туш на „Инстаграм стори“.

 

Подоцна, 23-годишната Кајли доби критики од следачите на социјалната мрежа, од кои еден иронично напиша: „Зошто никој не дебатира за е**** туширање на Кајли Џенер… за притисокот на водата и големината на главата за туширање? Некој веднаш да ѝ најде водоводџија на девојкава“.

Таа не би требало да има проблем со евентуална надградба на системот имајќи предвид дека се најде на листата на „Форбс“ на најбогати жени за 2020 година со нето-богатство од 700 милиони долари.

На тие пари смешно е да пишувате за технички проблеми во бањата, коментираат таблоидите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет2 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија2 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ3 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија4 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија4 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа4 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет5 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион5 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет6 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет6 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет7 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет17 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ18 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет18 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет19 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион20 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија23 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија24 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија1 ден

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Досие