Контакт

Забава

По три години му извадиле нож од главата

Објавено пред

Бразилец од североисточниот дел на земјата заздравува откако хирурзите од черепот му извадиле 10 цм. долг нож, три години откако бил повреден во тепачка

Едеилсон Наскимент, 29-годишен вулканизер, по операцијата која била извршена во петокот и траела три часа за новинарите изјавил дека се чувствува одлично. Лекарите соопштиле дека Едеилсон од болницата во Ресифе ќе биде отпуштен веќе следната седмица.Наскименто учествувал во тепачка во еден бар во 2007 г., а потоа напаѓачите го пресретнале на улица и го прободеле со нож. Лекарите тогаш од неговата глава ја отстраниле само дршката а острицата не сакале засега да ја чепкаат страхувајќи дека со тоа може да предизвикаат тешко крвавење во мозокот.Меѓутоа, момчето по три години трпејќи големи секојдневни главоболки се решило да ја преземе одговорноста за ризикот и се подложил на операција, пишуваат светските агенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Новиот филм со Лијам Нисон го симна од тронот „Вондер воман 1984“

Објавено пред

Блокбастерот за суперхеројката беше соборен од првото место на киноблагајните изминатиов викенд.

„Марксмен“, новиот експлозивен трилер на Лијам Нисон, ја детронира жената чудо и по четиринеделна доминација на киноблагајните, „Вондер воман 1984“ падна на местото број три.

Акциониот трилер го победи суперхеројскиот хит во првите четири дена прикажување во киносалите, според „Холивуд репортер“.

Ова е вторпат еден од филмовите на Нисон да се најде на врвот на киноблагајните за време на пандемијата, откако неговиот трилер „Искрен крадец“ исто така се искачи првото место во октомври.

Режисер на „Марксман“ е Роберт Лоренц, кој има продуцирано повеќе филмови за Клинт Иствуд, па дури и го режира Trouble With The Curve (2012 година).

Во новиот филм Нисон глуми сточар во Аризона, кој треба да ја искористи некогашната обука за маринец за да спаси младо момче киднапирано од мексикански наркокартел.

Прикажи повеќе...

Забава

Кајли Џенер предизвика иронични коментари на „Инстаграм“

Објавено пред

Кајли Џенер многу често се фали на „Инстаграм“ со своето богатство.

Но, псевдомилијардерката очигледно се справува со проблемите на нормалните луѓе, а нејзините фанови сакаат да го видат тоа. Но, овој пат изгледа дека претера.

Таа неодамна пишуваше на „Твитер“ за слабиот притисок на водата во бањата и во слушалката на тушот кога сподели фотографија од нејзиниот масивен туш на „Инстаграм стори“.

 

Подоцна, 23-годишната Кајли доби критики од следачите на социјалната мрежа, од кои еден иронично напиша: „Зошто никој не дебатира за е**** туширање на Кајли Џенер… за притисокот на водата и големината на главата за туширање? Некој веднаш да ѝ најде водоводџија на девојкава“.

Таа не би требало да има проблем со евентуална надградба на системот имајќи предвид дека се најде на листата на „Форбс“ на најбогати жени за 2020 година со нето-богатство од 700 милиони долари.

На тие пари смешно е да пишувате за технички проблеми во бањата, коментираат таблоидите.

Прикажи повеќе...

Забава

Музичкиот продуцент Фил Спектор почина на 81 година

Објавено пред

Револуционерниот музички продуцент Фил Спектор, кој беше осуден за убиството на актерката Лана Кларксон, почина на 81-годишна возраст. Смртта на Спектор беше потврдена од Калифорнискиот оддел за рехабилитација, каде што Спектор издржуваше казна за убиство.

Се смета дека починал од природна смрт, но точната причина ќе се знае само по лекарски преглед. Овој музички продуцент се прослави со работа со групи во шеесеттите години, како што се The Ronettes и The Crystals.

Роден во Бронкс, тој оствари дури четири топ-10 хита во 1963 година. Потоа работел со Леонард Коен, Рамонс и со „Битлси“. Се повлече од музичката сцена во текот на 80-тите и 90-тите години на минатиот век.

Спектор беше уапсен, а подоцна и обвинет за убиство од втор степен, а поради влошување на здравствената состојба, од затвор беше префрлен во установа за посебна грижа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет1 час

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 час

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ2 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија3 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија4 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа4 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет4 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион5 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет6 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет6 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет6 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет17 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ17 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет18 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет19 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион19 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија23 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија23 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија1 ден

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Досие