Контакт

Забава

Убијците на Че Гевара му ги отсекле рацете и се обиделе да ја отсечат главата

Објавено пред

Досега необјавени околности за смртта на култниот латиноамерикански револуционер Ернесто Че Гевара наскоро ќе бидат достапни за пошироката јавност благодарејќи на книгата што набрзо треба да излезе од печат со наслов „Убиството на Че во Боливија: разобличување“, објави кубанскиот весник Juventud Rebelde.

Автори на книгата се Адис Купул и Фројилан Гонзалес коишто со години го истражуваат животот на револуционерот. Споре нив, убијците на Че Гевара не само што му ги отсекле рацете, туку делумно и ја одвоиле главата од трупот.

Според претходно достапните информации, иницијативата за отсекување на главата на една од најважните фигури на левичарските револуции во Латинска Америка, би можела да потекнува од тогашниот боливиски претседател Рене Бариентос, кој наводно сакал да ја испрати на Куба, но американската администрација се спротиставила на тоа. Но и покрај тоа, пред погребувањето на „Ел Команданте“ му ги отсекле рацете и ги ставиле во сад со течност. Подоцна, рацете биле донесени во Хавана од поранешен министер кој пребегнал од Боливија.

Доколку информациите на истражувачите се точни, тогаш, сметаат историчарите, може да се претпостави дека боливиските власти сепак се обиделе да ја извршат својата замисла, меѓутоа не успеале да ја доведат до крај.Авторите на книгата, исто така, информираат и за недостојното однесување на припадниците на специјалните сили на Боливија, коишто го заробиле и стрелале Гевара во селото Ла-Игуера во октомври 1967 година.

„Книгата го разоткрива срамното однесување на убијците: неколку високи офицери си ги присвоиле четирите (скапи -з.р.) часовници Rolex, американски и канадски долари и боливиски пезоси коишто Че ги имал кај себе како лидер“, пишува кубанскиот весник. (Иако во кубанскиот весник се наведува дека одземените скапоцености и пари биле сопственост на востаниците, постојат сведоштва дека авантуристот револуционер кој потекнувал од богато аргентинско семејство имал голема колекција од марки на ретки скапоцени часовници, прстени, како и дека неговата револуционерна униформа била шиена кај тогашните најдобри светски креатори во Париз).

Покрај тоа, еден од офицерите му пришол на се` уште живиот но претепан „Ел команданте“ го зграпчил за брадата и откорнал грст влакна, се додава во написот.

Во 1967 година, Че Гевара и неговата единица престојувале на територијата на Боливија, каде што имале намера да организираат герилско движење. Сепак, на 8-ми октомври тој бил ранет и заробен од страна на специјалните сили на боливиската армија, кои биле обучувани од американски инструктори, а се смета дека во потерата по него важна улога имало американското разузнавање и снимките на областа правени од воздух. Следниот ден по испрашувањето Че бил стрелан.

Дури во јуни 1997 година, беше пронајден неговиот гроб на пистата на локалниот аеродром. Остатоците на Че Гевара беа повторно погребани во мавзолејот во градот Санта Клара, на Куба./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Зошто сребрените обетки се совршено парче накит?

Објавено пред

Накитот е многу повеќе од детал со одредена вредност, кој може да се носи секојдневно или само во одредени прилики. Многу често, накитот е драг спомен, симбол на љубовта, пријателство и друга незаменлива врска. Поаѓајќи од оваа констатација, често за подарок се избира нешто од огромниот асортиман на накит.

Сребрените обетки се драг поклон за секоја жена, без разлика на нејзините години и стил. При изборот на обетки, бираме модели кои се неприметливи, ситни, или пак огромни, впечатливи модели. Модели, кој за некој се совршен накит, и со причина се носат.

Спектакуларен и модерен додаток

При изборот на додатокот кој ќе ја комплетираат комбинација на една дама, сребрените обетки се секогаш топло добредојдени. Тоа е затоа што станува збор за накит кој прекрасно изгледа во секој облик и дизајн, и со примамлива цена за нашиот пазар. Независно од изборот, дали се тоа големи алки, модели со закопчување, минијатурни циркони, или можеби огромни со разноразни елементи, обетките кои се изработени од сребро, секогаш се модерни и се носат во секоја пригода.

Сребрената или сивата боја која ѓи прати, е нежна боја, која во комбинација со силни елементи му дава екстравагантен изглед, кој може да привлече внимание од секој поглед. Од друга страна, класичните модели, кои во себе не содржат ниеден друг елемент, како што се циркони, опал, платина и слично, одлично се вклопуваат и во секојдневната, спортска комбинација: тренерки, фармерки, обични панталони, широки блузи, патки и слично. Сребрените обетки се неприметливи, и затоа се носат долг временски период, без промена, само со нивно редовно одржавање за да се задржи нивниот сјај.

Стил, елеганција и беспрекорен дизајн

Сребрените обетки, често се избор за поклон, гледано од една страна се ниските финансиски средства, а од друга страна постојат и други причини. Имено, тие можат стилски да се изберат според желбите и вкусовите на секоја жена. Некои модели се универзални, и можат да се носат во секоја прилика, други се специјално дизајнирани, рачно изработени, со посебни желби, за дама која ќе ужива во нивната елеганција. Со ниската цена на среброто, е и фактот дека токму овој накит, може да биде толку совршено креиран и доступно за секој и финансиски исплатлив, со користење на други племенити елементи. Во зависност од нашите желби, обетките можат да се закачат на увото, да се прицврстат, како и варијанти со детали кои се спуштаат до рамениците.

Сребрените обетки даваат разновиден дизајн, за креирање и дизајнирање во традиционален стил, со класични детали и мотиви, или модерни, со избор на бои, материјали и форми. Добро познати златари, прават уникатни и беспрекорни модели на обетки, кои секој можат да го остават без здив. Тоа се посебно обликовани модели, гравирани, со букви и броеви.

Додаток кој никогаш не може да излезе од мода, секогаш посакуван подарок, со најдобри цени, се токму сребрените обетки. Можат да се изберат модели со незабележителни детали, модели со впечатливи форми, и уникатни додатоци, со малку или повеќе бои, кои даваат посебен сјај, можат да ни го разубават денот или ноќта.

 

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Забава

„Лајка“ ги вдоми првите кучиња во Обединетото Кралство

Објавено пред

Кампањата Вдоми куче, вдоми љубов добива нова димензија.

По успешните вдомувања на бездомни кучиња во нашата земја, мисијата продолжи во САД, Германија, Белгија, Шведска, а од денес и во Обединетото Кралство.

„Бројот на бездомни кучиња на улиците и трендот на напуштање миленици се трудиме да го претвориме во тренд на вдомување и одговорно сопствеништво, а заедно и со поддршка на хумани граѓани и огранизации нашата мисија стана реалност. Првите кучиња од прифатилиштето на ЈП Лајка денеска пристигнаа во своите нови домови во Обединетото Кралство. Им посакуваме многу среќа и убави мигови со новите семејства“, велат од ЈП Лајка.

Претпријатието упати благодарност до сите вдомувачи, админи, поддржувачи, активисти, организации, фостери, на Агенцијата за храна и ветеринарство, ветеринарниот тим и професионалниот транспорт.

Прикажи повеќе...

Забава

Адел сака Идрис Елба да биде следниот Џејмс Бонд

Објавено пред

Британската поп ѕвезда Адел откри дека би сакала да го види Џонатан Мејџор да го замени Даниел Крег како 007, но бидејќи тој е Американец, нејзиниот втор избор е Идрис Елба, за кого претходно се шпекулираше дека ќе ја преземе култната улога на таен агент во блокбастер серијалот.

Зборувајќи за „Вог“ за нивната серија „73 прашања“, британската хитмејкерка и добитничка на „Греми“ рече: „Мислам дека е тешко, има многу различни избори и работи. Но, би сакала Џонатан Мејџор да биде следниот Бонд. Не знам дали тоа е дозволено бидејќи е Американец. Затоа, мислам дека Идрис Елбаби бил добар избор“.

Британскиот актер ги избезуми фановите уште во 2018 година, кога објави селфи на Твитер со натпис „Се викам Елба, Идрис Елба“, што предизвика шпекулации дека тој е еден од наследниците на Крег. Сепак, тој брзо ги отфрли гласините.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија дава прибежиште на 407 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците овде ја добиваат...

Македонија2 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија2 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето годинава почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето...

Свет3 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија4 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет4 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион19 часа

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија20 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија22 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет23 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион2 дена

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион2 дена

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија2 дена

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ2 дена

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Досие