Контакт

Забава

Осуда на американската шпионажа со светлечки натпис во Берлин

Објавено пред

Еден берлински уметник го осуди шпионирањето во Европа од страна на разузнавачките служби на САД кога ноќта кон понеделникот врз ѕидот на американската амбасада во Берлин го проектирал слоганот „United Stasi of America“, алудирајќи на политичката полиција на поранешната комунистичката.

„Многу смешно. Кој и да прави таква споредба не знае многу за Штази ниту за Америка“, коментираше службата за односи со јавноста на американската амбасада во Берлин.

Штази беше озлогласената политичка тајна полиција на источногерманскиот комунистички режим , чијашто активност на следење и на најситните чекори и гестови на граѓаните во поранешната Германска Демократска Република е жестоко отсликана во филмот „Туѓиот живот“ од 2006 година.

Акцијата со натписот, инаку, ја организираше Оливер Биенковски, уметник кој се специјализирал за светлосни спектакли, со помош на основачот на Megaupload.com, Ким Дотком, кој одговорноста за настанот ја презема на Twitter.

Ким Дотком, чиешто вистинско презиме е Шмиц, чијашто фотографија, исто така, била проектирана на фасадата на американската амбасада, му ја дошепнал идејата за слоганот на Биенковски, како што вториот изјави за весникот Bild во вторникот./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Шербеџија се огласи за одложениот концерт во Винковци: Чисто политиканство

Објавено пред

Хрватскиот актер, режисер и музичар Раде Шербеџија на својата официјална фејсбук-страница објави откажување на концертот во Винковци што требаше да се одржи на 15 ноември.

Настапот бил откажан бидејќи градоначалникот на Винковци, Иван Босанчиќ, сметал дека не е соодветно да се одржи концерт пред годишнината од падот на Вуковар.

Големата актерска ѕвезда тврди дека пред еден месец организаторите на „Филмскиот фестивал на актери “ во Винковци го повикале да одржи концерт по повод затворањето на фестивалот и доделувањето награди.

„Секако, се согласив, бидејќи Винковци е мојот град во кој пораснав и кој секогаш има посебно место и значење во мојот живот.“

„Иако мојот концерт веднаш бил распродаден поради, како што ми кажаа организаторите, големиот интерес, особено на младата публика во Винковци, вчера ме известија дека концертот е откажан. Градските власти објаснија дека се откажува поради чувствителноста на тематските манифестации во таа недела во која требаше да се одржи концертот.“

„Секако, не се согласувам со таквата одлука бидејќи ја сметам за чисто политиканство. Моите песни пропагираат љубов, хуманизам и благост и не можат никого и ништо да навредат.“

„Денес ми се јавија организаторите и ме замолија да одржам концерт во декември… И јас секако ќе го сторам тоа. Но, не поради нив, туку поради винковчани кои сакаат да дојдат на мојот концерт.“

„На крајот на краиштата, како што е задача на лекарите е да се грижат за здравјето на луѓето, задача на нас уметниците е да се грижиме за духовното здравје на луѓето за кои снимаме филмови, глумиме на театарски претстави и понекогаш пееме свои песни“, напиша Шербеџија.

Имено, концертот бил одложен на барање на градоначалникот на Винковци, Иван Босанчиќ, со образложение дека тајмингот не е адекватен. „Концертот е планиран за неделата кога ќе се потсетиме на најголемата трагедија на хрватскиот народ во поновата историја, кога во мир и почит ќе им оддадеме почит на жртвите од Вуковар и нашиот регион“, им кажал градоначалникот на организаторите на концертот.

Прикажи повеќе...

Забава

Бакнежот на Кери Бредшо со нов маж навестува разделба од фамозниот Мистер Биг

Објавено пред

Сара Џесика Паркер изгледа добро расположена додека ја снима новата сезона на „Сексот и градот“ заедно со новата симпатија на екранот, Џон Тени.

56-годишната актерка се врати во ликот на Кери Бредшо за сцените во Њујорк во средата вечерта, додека улогата на Џон допрва треба да биде објавена.

Двајцата ги изненадија фановите на ТВ-серијата минатата недела кога беа видени како снимаат сцени со бакнување, што сугерира дека Кери повеќе не е со Мистер Биг (Крис Нот).

Последните сцени нема да придонесат ништо за да ги смират шпекулациите дека Кери конечно го преболела фамозниот Мистер Биг.

Прикажи повеќе...

Забава

Анџелина Џоли: Не сум совршен родител

Објавено пред

Анџелина Џоли откри дека е прилично строга кон себе кога станува збор за тоа како ги воспитува своите шест деца.

Во еден од ретките коментари за своето семејство, оскаровката (46) признава дека редовно ги преиспитува своите родителски одлуки како самохрана мајка по разделбата со поранешниот сопруг Бред Пит во септември 2016 година.

„Во никој случај не сум совршен родител“, изјави таа за „Пипл“. Секој ден чувствувам дека станувам посвесна за сè што не правам како што треба.

Таа продолжи: „Јас сум прилично строга кон себе и често се прашувам дали ја правам вистинската работа. Дали ја кажав вистинската работа?“

И покрај тоа што одвреме-навреме се сомнева во себе, Џоли нагласи: „Добрината на моите деца е многу исцелителна за мене“.

Таа е мајка на Медокс (20), Пакс (17), Захара (16), Шајло (15) и 13-годишните близнаци Вивиен и Нокс, кои се под заедничко старателство со Пит (57).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Цукерберг го смени името на компанијата и откри како ќе изгледа иднината

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, денеска претстави серија нови концепти насочени кон метаверзумот. Метаверзум е широк поим, кој главно...

Македонија6 часа

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија9 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија10 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија11 час

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија11 час

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија11 час

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава13 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија13 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет14 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион15 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа15 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет1 ден

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија2 дена

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет2 дена

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Досие