Контакт

Забава

Млад алпинист пронашол богатство на Мон Блан

Објавено пред

Млад алпинист на глечерот Босон, на планинскиот масив Мон Блан, пронашол кутија со драгоцености чија вредност е проценета на 246 илјади евра, пренесуваат во четврток француските медиуми.

Алпинистот, кој сакаше да остане анонимен, ја пронашол металната кутија на почетокот на септември, додека преминувал преку глечерот, пренесува РИА Новости.

Во кутијата имало скапоцени камења – смарагд, рубин и сафир. Младиот алпинист ова богатство го предал на полицијата.

„Во прашање е чесно момче кој многу бргу сватил дека пронајденото богатство му припаѓа некому кој загинал на глечерот“, изјави за АФП Силвен Мерли, полициски претставник во Алервил.

Постои хипотеза дека богатството испаднало од индиски авион кој се урнал на Мон Блан, бидејќи на неколку кесиња кои биле во кутијата пишувало „изработено во Индија“.

Познато е дека два индиски авиона се урнаа на Мон Блан, еден во 1950 година, а другиот во 1966 година.

Според францускиот закон, пронаоѓачот може да го задржи пронајденото богатство само доколку не е познат идентитетот на сопственикот или на неговиот наследник.

Француските власти за ова ги информирале индиските колеги во обид да го пронајдат сопственикот на ова богатство. /крај/бл/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Чаша црвено вино има ист ефект како еден час вежбање во теретана, тврдат научниците

Објавено пред

Истражување на Универзитетот Алберта во Канада наведува дека ефектот на една чаша црвено вино може дa се спореди со цел саат вежбање во теретана.

Работата е во тоа што ресвератролот во црвеното вино има антиинфламаторно, кардиопротективно и антиканцерогено дејство, а исто така и го намалува нивото на шеќер во крвта. Ресвератрол може да го разбуди организмот како саат време физички активности.

Според зборовите на раководителот на истражувањето Џејсон Дајк, ова ќе ви овозможи да го оддржите тонусот на мускулите, дури и ако не одите во теретана. Ресвератрол ги зголемува отчукувањата на срцето и со самото тоа го јакне срцето, а и мускулите.

„Секој од нас слушнал повеќе пати за здравата навика да се пие чаша црвено вино со ручекот, но повеќето никогаш не размислувале што тоа всушност значи,“ се вели во ова истражување.

 

 

Прикажи повеќе...

Забава

На повидок втор филм „Капетан Марвел“

Објавено пред

Во тек се преговори за продолжение на блокбастерот „Капетан Марвел“.

Меган Мекдонел, писателка на WandaVision („Ванда вижн“), наводно е во завршна фаза на преговори за потпишување договор за сценариото на филмот што следува, а студиото „Марвел“ е во потрага по женски режисер за „Капетан Марвел 2“.

„Холивуд репортер“ цитира извори што најавуваат дека филмот, најверојатно, ќе биде готов во 2022 година, но Ана Боден и Рајан Флек – кои го режираа и заедно го напишаа „Капетан Марвел“ – овој пат нема да бидат вклучени во проектот. Тие нема да бидат ангажирани за вториот филм во франшизата.

Сепак, двајцата би можеле да го режираат серијалот „Дизни плус“ (Disney+).

Сè уште не се знае кој ќе глуми во продолжението, но Бри Ларсон неодамна призна дека таа и сите актерки од Marvel Cinematic Universe разговарале со Кевин Фиџ во обид да се направи женски филм.

Кевин Фиџ, директорот на филмското студио „Марвел“, неодамна потврди дека првиот трансродов суперхерој на „Марвел студиос“ – фабрика за суперхерои во сопственост на „Дизни“ – ќе се појави многу бргу. Тој откри планови за воведување геј-ликови во Marvel Cinematic Universe и додаде дека претстојниот проект ќе ја претставува трансзаедницата.

Ларсон или Керол Данверс во „Капетан Марвел“, рече: „Голем број жени од ‘Марвел’ отидовме кај Кевин и му рековме: „Ние сме заедно, сакаме да го сториме тоа“. Што значи тоа, немам идеја. Знаете, јас не сум одговорна за иднината на „Марвел“, но тоа е нешто за што навистина сме страсни“.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Шарлиз Терон откри како се чувствувала кога прв пат си ја видела ќерката

Објавено пред

Шарлиз Терон мислела дека ќерка ѝ изгледа како мал гуштер кога ја видела прв пат.

44-годишната актерка ги посвои Џенскон и Август во 2012 и 2015 година и призна дека била шокирана кога првпат ја запознала својата намјлада ќерка затоа што лицето ѝ било покриено со тешка егзема и изгледала слично на влечуга со лушпи.

Говорејќи во поткастот Five Things Podcast за списанието W Magazine, таа рече: „Јас се сеќавам кога ја видов Џексон првпат. Излегов од автомобилот и ја видов низ прозорецот. Некој ја држеше, а срцето како да скокна од моето тело, а јас не можев да го фатам. Фактот, т.е. емотивното чувство дека ќе чувам дете, беше многу импресивно.

„Да, тоа е навистина неверојатно, навистина е неверојатно и вторпат се сеќавам дека морав да чекам два часа за да ја запознам. Тоа беа најлошите два часа во мојот живот, и ја запознав, а таа изгледаше како мал гуштер“, вели актерката.

„Никогаш нема да го заборавам тој момент. Таа имаше сериозна егзема. Се сеќавам на жената што се грижеше за неа и таа рече дека изгледа малку грубо. Но, јас од првиот момент кога ја видов си реков: Ова е моето бебе! Јас мора да го имам ова мало гуштерче.“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас за „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за...

Свет3 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет3 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија3 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет14 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет16 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион17 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија18 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа20 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија21 час

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија21 час

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија22 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ23 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет24 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион1 ден

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет1 ден

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Досие