Контакт

Забава

Барал отказ за да добие социјална помош

Објавено пред

Еден 35 годишен човек, кој работел во ресторан во Медисон, во американската сојузна држава Висконсин, побарал од газдата да го отпушти за да може да

Еден 35 годишен човек, кој работел во ресторан во Медисон, во американската сојузна држава Висконсин, побарал од газдата да го отпушти за да може да добива надомест што од неодамна го примаат сите кои ќе останат без работа.

Бидејќи работодавачот не му ја исполнил желбата, тој решил да го принуди да му даде отказ, па почнал да ја фрла храната на под, а потоа влегол во кујната и почнал да ги крши садовите.

Сопственикот на ресторанот повикал полиција, која го уапсила работникот.

Човекот подоцна и објаснил на полицијата дека од лични причини морал да ја напушти работата, но ако дал отказ, тогаш не би имал право на надомест, поради што се одлучил да го принуди газдата да му даде отказ. 

И на крај – надомест сигурно нема да добие, а ќе мора и да му плати отштета на газдата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Дали Џејмс Корден ја заменува Елен Деџенерис како домаќин на шоуто изложено на скандал?

Објавено пред

Бидејќи ток-шоуто на Елен Деџенерис станува сè повеќе вовлечено во скандал и е на работ на колапс, Британецот Џејмс Корден, водител на популарното „Лејт лејт шоу“ на телевизијата „Си-би-ес“ наводно е во преговори да ја замени.

Цитирајќи инсајдер, британски „Сан“во саботата објави дека Корден (41) одамна се сметаше за „долгорочен наследник“ на 62-годишната Деџенерис дури и пред да се појават наводите за непријателска работна атмосфера зад камерите.

Корден, британски актер и комичар, стана популарен со неговото ток-шоу кое вклучува сегменти како што е „карпул караоке“ – домаќинот Корден пее заедно со гостинот музичар додека се возат во автомобил – како и Drop The Mic сегмент во кој Корден и гостите се вклучуваат во рап-битки.

Истиот извор изјави за „Сан“: Џејмс и неговиот тим се предводници во модерната телевизија, а нивниот производ стекнува сè поголемо глобално признание.

Изворот додаде дека Корден веќе „има огромна посветена публика, глобална привлечност и Холивуд го сака“.

„Замената на Елен секогаш ќе биде тежок предизвик, но тој е природно фит за лесна транзиција. Џејмс го освежува утрото и потоа во текот на денот со слободна рака ќе му биде дозволено да гради нова попладневна ера“.

Проблемите за Деџенерис започнаа минатиот месец, кога „Баз њуз“ објави експлозивен извештај во кој беше изложена реалноста на работењето зад камерите во „Шоуто на Деџенерис“. Телевизијата „Ворнер Брос“, која што го продуцира шоуто од 2003 година до денес, спроведе интерна истрага по поплаките за наводно малтретирање на вработените и расизам.

Прикажи повеќе...

Забава

Kарли Клос елегантна и шик на прошетка на песок

Објавено пред

Манекенката Карли Клос изгледа елегантно целата во бело додека бега од високите температури на плажа во Санта Моника.

Таа и нејзиниот сопруг Џошуа Кушнер пред една недела беа на одмор со своите пријатели Кети Пери и нејзиниот свршеник Орландо Блум. Карли не можеше да остане подалеку од океанот и овој викенд, кога се врати на прошетка на песок.

28-годишната манекенка, се издвојува од толпата со отмена бела облека што ја штити од сонцето. На себе има бела ленена кошула врзана под струкот  со засукани ракави и истобојно здолниште што го допира песокот.

Ѕвездата од модните писти, висока 1.87, својот стилски изглед го дополни со федора шешир со црна лента и црни очила за сонце.

На неа ѝ се придружија две пријателки, кои беа облечени далеку поедностано за прошетка на плажа.

Во 2018 година Крос беше втора на листата на топ десетте најплатени манекеки во светот со заработка од 13 милиони долари, според магазинот „Форбс“.

Прикажи повеќе...

Забава

На премиерата на „Не е време за умирање“ Бен Афлек нема да стапне на црвениот тепих

Објавено пред

Шефовите на новиот филм за најпознатиот таен агент Џејмс Бонд сакаат актерката Ана де Армас, една од Бонд девојките, да присуствува на црвениот тепих без нејзиното момче Бен Афлек.

Де Армас (32) ќе го краси сребрениот екран како зрела сирена Палома во новиот филм „Не е време за умирање“, кој ќе почне да се прикажува во киносалите на 20 ноември.

И, со цел сите погледи да бидат свртени кон sвездата на филмот Даниел Крејг (52), шефовите на серијалот за британскиот агент 007, сакаат момчето на Ана, харизматичниот Бен, да не ја придружува на црвениот тепих.

„Би било катастрофа доколку било какво јавно изразување чувства на Бен кон Ана го засенат настанот“, објасни извор за британски „Сан“ во саботата.

Премиерата на долгоочекуваниот нов филм беше одложувана поради светската здравствена криза, така што „шефовите на серијалот сакаат ѕвездите на филмот да бидат во центарот на вниманието на црвениот тепих“.

„Да му кажете на вашето момче да остане дома на вашата голема филмска премиера може да биде незгодно, но Бен прави сè што може за да ја израдува Ана, извор близок до парот неодамна изјави за „ЈуЕс викли“.

„Бен е толку мил спрема Ана. Таа може да спомне било што – ручек, патување или слично. И тој ќе го стори тоа “, додава инсајдерот

„Не е време за умирање“ првично требаше да почне да се прикажува во киносалите во април, но, како и многу претстојни филмови, тој беше одложен.

Даниел Крејг по многу шпекулации потврди дека за последен пат ја игра улогата на Бонд.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата во...

Свет51 минута

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирус ја завршил својата мисија во Кина...

Европа1 час

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија2 часа

Напладне конститутивна седница на новиот парламентарен состав

Денеска напладне треба да се одржи конститутивна седница на новиот парламентарен состав, по предвремените избори коишто се одржаа на 15...

Македонија13 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион13 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија15 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ17 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија17 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија17 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет18 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија20 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет21 час

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија21 час

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет22 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет23 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет23 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет24 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет24 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет1 ден

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Досие