Контакт

Забава

Благајничка избркана од работа поради проневера на 1,3 евра

Објавено пред

Германскиот Врховен суд во вторникот го потврдил отказот на благајничката на супермаркетот, што го добила по 31 година работа затоа што проневерила

Германскиот Врховен суд во вторникот го потврдил отказот на благајничката на супермаркетот, што го добила по 31 година работа затоа што проневерила 1,3 евра, а нејзиниот случај предизвикал солидаризирање на јавноста.

Синџирот супермаркети Кајзерс ја обвинил Барбара Е. Дека задржала две купончиња од 48, односно 82 евроценти, што ги издала за празни шишиња, кои купувачот заборавил да ги земе.

Отказот го добила без предупредување во јануари 2008. година, а судот од Берлин ја потврдил првостепената пресуда и ја образложил врз основа на две сведочења и благајнички исписи.

„Вработените немаат право да располагаат со сопственоста на работодавецот без оглед за каква сума и да станува збор“, образложи судот и предупреди дека дошло до „непоправлива загуба“ на довербата меѓу работодавецот и вработената.

Судската пресуда Конфедерацијата на германски синдикати ја нарече неразмерна, а 50-годишната благајничка тврди оти отказот го добила бидејќи учествувала во штрајк.

Оваа мајка на три деца и баба на две внучиња стана славна во Германија каде што за неа е формирано Здружение за поддршка, а во нејзина одбрана застанале и политички и синдикални лидери. /крај/ст

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Објавено пред

Гитарата, на која свирел Џими Хендрикс во раните 60-ти години, е продадена на аукција за 216.000 долари – четирипати повеќе од почетната цена, пишува „Ролинг стоун“.

Хендрикс почнал да свири на таа јапонска гитара кога бил отпуштен од американската армија во 1962 година, наведува GWS Auctions.

„По напуштањето на Форт Кембел, Џими кратко се пресели во Кларксвил, Тенеси, каде што свиреше со Вилсон Пикет, Слим Харп, Сем Кук, Ајк и Тина Тарнер пред да се пресели во Харлем, Њујорк, на почетокот на 1964 година. Тој останал таму две години свирејќи во Cafe Wha и во клубот ’Гепард’“, се вели во соопштението на аукциската куќа.

Гитарата била во сопственост на Џими додека тој настапувал кратко време со „Ајсли брадерс“, како и со Џими Џејмс и „Блу флејмс“. Меѓутоа, кога ги напуштил САД, инструментот го оставил во Њујорк во станот на својот пријател Мајк Кваши, кој ги забележал податоците за гитарата непосредно пред смртта.

Гитарата првично е проценета на 50.000 американски долари за да се заврши наддавањето на 216.000 американски долари.

На аукцијата се продадени и 14-каратен златен прстен на Елвис Присли (22.500), чифт виолетови чизми на Принц (13.000) и црна јакна од Мајкл Џексон (20.000).

Прикажи повеќе...

Забава

Обожавателите изненадени, Рита Ора се преправа дека е црнкинка

Објавено пред

Обожавателите на пејачката Рита Ора биле изненадени кога дознале дека нејзините родители се белци.

Ора е родена во Приштина, а нејзините родители се Албанци. Пред неколку месеци таа за „Вог“ зборуваше за својата етничка припадност и откри дека нејзиното семејство отишло во Англија за да го избегне прогонот.

„Кога почна конфликтот во поранешна Југославија, моите родители донесоа одлука да заминат“, рече таа. „Косово секогаш ќе биде наша татковина и ние секогаш ќе бидеме горди Косовци“.

View this post on Instagram

🔒

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on

Но, 29-годишната пејачка беше обвинета на „Твитер“ за „блекфишинг“, термин што се користи за луѓе обвинети дека на социјалните мрежи се преправаат оти се од црна или мешана раса. Ким Кардашјан, Кајли Џенер и Аријана Гранде беа цел на слични обвинувања.

На социјалните мрежи луѓето ја обвинуваат Ора дека ја присвоила црната култура со својот стил и имиџ.

Некои посочија дека пејачката претходно објавила фотографии на кои носи афрофризура и плетенки и ја обвинија за културно присвојување.

Ора многу години зборува отворено за своето потекло. Во интервју за Channel Four таа зборуваше за тешкотиите во почнувањето нов живот како бегалец во Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Забава

Шармот на едноставноста: Мишел Фајфер со истата блага насмевка за домашно селфи

Објавено пред

Таа триумфално се врати во Холивуд во 2017 година, откако направи долга пауза од снимање филмови за да помине повеќе време со своите деца.

Но, Мишел Фајфер повторно ја стави актерската кариера во мирување поради пандемијата на Ковид-19 која ја десеткуваше филмската и телевизиската продукција.

И покрај сè, ѕвездата на „Опасни врски“ и „Фантастичните браќа Бејкер“ ужива во своето лето и сподели селфи на Инстаграм, на кое позира во едноделен костим за капење и очила за сонце со златни рамки додека се сонча во својот дом во Лос Анџелес.

Секогаш прекрасната Фајфер, препознатлива по дискретниот шарм и едноставноста, има беспрекорна кожа на возраст од 62 години.

Својот голем пробив во Холивуд го направи во раните 80-ти со „Брилијантин 2“ и култниот „Лице со лузна“ (1983).

Нејзините успеси продолжија да се редат со филмовите “Бетмен се враќа“, „Френки и Џони“ „ Духови од минатото“, „Вештерките од Иствик“, „Мажена за мафијата“, „Време на невиност “, „Волк“, „Јас сум Сем“, „Темни сенки“ и многу други.

Во 1993 година, таа се омажи за писателот и продуцент Дејвид Е. Кели и заврши со филмови да се фокусира на одгледување на нивните две деца.

Својот камбек во Холивуд го направи по пауза од 20 години, во 2017, со филмовите „Мајка!“ и „Убиство во Ориент експрес“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

Ставот на комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија во коишто...

Европа14 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија14 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија15 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија17 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија17 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија17 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија18 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет19 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија19 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ20 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет21 час

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет21 час

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет22 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет22 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет22 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа22 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет1 ден

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет1 ден

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија1 ден

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Досие