Контакт

Забава

Девојче преживеа пад од 21 кат

Објавено пред

Двогодишно кинеско девојче успеала да преживее пад од 21. кат и лекарите тврдат дека животот не и е во опасност

Двогодишно кинеско девојче успеала да преживее пад од 21. кат и лекарите тврдат дека животот не и е во опасност.

Малата Жу Ксинпинг дошла со својата мајка во градот Џијанјанг, каде татко и Жу Тијанјун работел во градежништво.

Бидејќи било работно време, мајката и ќерката се качиле на 21. кат, за после неколку месеци да се видат со Жу.

„Работев на ѕидот и зборував со жена ми, а ќерката си играше на другиот крај. Одеднаш жена ми викна дека Ксинпинг исчезнала. Го пребаравме целиот кат и на крај погледнавме низ прозорецот. Ја видовме ќерката како неподвижно лежи на куп земја“ рече Жу.

Веднаш стигнала итна помош и лекарите констатирале дека девојчето само ја скршила ногата

„Необјасниво е дека по пад 50 метри девојчето мина само со еден прелом”, изјави лекарот Ксианг Бо.

Жу верува дека ќерка му преживеала затоа што паднала на земја, која била ископана еден час претходно, која се уште била мека./крај/фонет/ил©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Никол Шерцингер снимена во геј-бар со рагбист

Објавено пред

Атрактивната фронтменка на повторно оформената група „Пусикет долс“, Никол Шерцингер, е снимена во геј-бар со рагбист.

Додека кружат гласови дека таа се помирила со поранешното момче Луис Хамилтон, британските папараци ја фатија со Том Еванс (34).

Двојката одела на журка во популарниот геј-бар „Фридом“ по нејзиниот настап во Лондонскиот театар.

Освен со овие спортисти, Никол беше во долготрајна врска и со тенисерот Григор Димитров.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) По две децении, Џенифер Лопез повторно номинирана за „Златен глобус“

Објавено пред

Пејачката и актерка номинацијата за најдобра споредна актерка ја доби за филмот „Хастерс“.

Филмот за стриптизети што мамат богати клиенти неодамна беше прикажан во киносалите и Џенифер Лопез веднаш доби номинација.

Лопез е номинирана за најдобра споредна улога заедно со Кети Бејтс, Анет Бенинг, Лора Дерн и Марго Роби.

Улогата на Рамона на Џенифер ѝ ја донесе првата номинација за „Златен глобус“ по две децении. Првпат таа беше номинирана за улогата во биографскиот филм „Селена“, приказна за пејачка убиена од една обожавателка.

Прикажи повеќе...

Забава

Шарлота ja наследи љубовта кон коњите од својата прабаба, за Божик сака пони

Објавено пред

Принцезата Шарлота (4), ќерка на принцот Вилијам (37) и Кетрин (37), војвотката од Кембриџ, е голем љубител на коњи, страст што ја наследи од својата прабаба, кралицата Елизабета (93). Според близок пријател на славната кралска двојка, четиригодишната принцеза сака пони како божикен подарок.

Нејзината прабаба кога имала четири години добила шетландско пони наречено Пеги, но не ѝ било дозволено да го јава сè додека не наполнила шест години.

Принцот Вилијам не е сигурен дека ќе ѝ ја исполни божикната желба на својата ќерка бидејќи смета дека таа е премала за да има сопствено пони.

Нејзиниот постар брат, принцот Џорџ (6), е голем љубител на спортови, па наводно на родителите им побарал пинг-понг и нов тениски рекет.

„И Шарлота и Кетрин ќе добијат сетови за готвење затоа што сакаат да прават хаос во кујната“, вели пријателот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија11 час

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет12 часа

Писателот Хандке ја прими Нобеловата награда, додека пред зградата во Стокхолм се одржуваа протести

Австрискиот писател Питер Хандке вечерва ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодишниот...

Свет13 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион14 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија17 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија18 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија20 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија20 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија20 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија20 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија20 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет21 час

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет21 час

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет21 час

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет23 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија1 ден

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион2 дена

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ2 дена

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија2 дена

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Досие