Контакт

Естрада

Одржана комеморација во чест на Оливер Драгоевиќ, колегите низ солзи ја пееја „Вјеруј у љубав”

Објавено пред

Во Хрватското народно казалиште во Сплит денеска се одржа комеморација во чест на Оливер Драгоевиќ, на која присуствуваа голем број членови на семејството, пријатели и државни функционери. Во преполната сала одѕвонуваше аплауз, но и песна.

Многу колеги на Оливер се простија од познатиот пејач со емоционални зборови.

– Зима е. Дува бура. Оливер и неговите синови, вкочанети, носат кеса со рибата што ја фатиле. Тоа е сликата што сакав да ја споделам со вас. Неговото семејство, морето, куќата. Каде е тука музиката? Сликата е полна со музика. Тоа е Оливер. За мене оваа вест беше како некој да ми удрил шлаканица. Тој го нарече својот брод барка. Секогаш скромен. За нас секогаш прв, а за себе секогаш последен. Сакам да му кажам на мојот капетан дека сè е како што треба – кажа Џибони, одвај додржувајќи ги солзите.

– Тоа е како да ти отиде некој од семејството. Имам премногу спомени со него. Не познавам човек на кој не му се допаѓаше. Стоеше зад сите нас. Кога тој стои покрај вас, тој веднаш ви дава достоинство и сите почнуваат да веруваат во вас – кажа Нина Бадриќ.

Жената на Оливер, Весна, беше целосно скршена од болка, а нејзините синови ја тешеа.

На крајот од комеморацијата, сите во салата станаа, и аплаузот не престана неколку минути. Сите ја запеаја песната „Вјеруј у љубав”, а меѓу првите кои почнаа да пеат беше Зорица Конџа.
Вечерва во 19:50 часот телото на Оливер ќе биде пренесено со катамаран до Корчула. Пејачот ќе биде погребан во Вела Лука утре во 18 часот.

Естрада

Бибер и Болдвин потврдија дека се во брак

Објавено пред

Пејачот Џастин Бибер и моделот Хејли Болдвин со објавата на „Инстаграм“ ги прекинаа неколкунеделните шпекулации за нивната венчавка.

Канадскиот пејач на почетокот на оваа недела на „Инстаграм“ објави фотографија со 21-годишниот модел како се држат за раце и напиша: „Жена ми е феноменална“.

View this post on Instagram

My wife is awesome

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

Болдвинова потоа на „Инстаграм“ го смени презимето во Бибер.

View this post on Instagram

absolute best friend.

A post shared by Hailey Rhode Bieber (@haileybieber) on

Инаку, двојката летоска се сврши на Бахамите по едномесечна врска, а 21-годишниот идол на тинејџерките објави на „Инстаграм“.

Хејли Болдвин е ќерка на американскиот актер Стивен Болдвин.

Прикажи повеќе...

Естрада

Борис Новковиќ очекува дете со 25 години помлада убавица

Објавено пред

Познатиот хрватски пејач Борис Новковиќ (50) и неговата 25 години помлада девојка, студентката по моден дизајн, Ирис Волф, ќе станат родители. Тој откри дека двајцата посакувале да имаат принова.

„Вистина е, Ирис и јас ќе станеме родители. Овој прекрасен и најблагороден подарок на љубовта двајцата го посакувавме и благодарни сме што ни се случи“, изјави Новковиќ за „Вечерњи лист“.

Ирис и Борис се во врска од пролетва. Инаку, Новковиќ минатата година се разведе од Инес Катиќ.

Прикажи повеќе...

Естрада

Боно Вокс на концертот во Берлин го најави крајот на „У2“

Објавено пред

Боно Вокс коментира за концертот минатата ноќ во Берлин дека „У2“ набргу би можел да се повлече од сцената, пишува „Ириш тајмс”.

„Долго сме на патот – веќе 40 години – и овие четири години беа навистина посебни, сега заминуваме“, изјави Боно пред публиката во берлинската „Мерцедес-Бенц арена“, каде што го одржаа последниот концерт во рамките на турнејата „Искуство + невиност“ .

Турнејата требаше да заврши во Даблин минатиот викенд, но бендот одлучи да се врати во Германија и да го одржи својот последен концерт таму. Тие го откажаа настапот што требаше да се одржи на 1 септември бидејќи Боно го загуби гласот. Многумина шпекулираат дека здравствените проблеми на Боно се една од главните причини зашто бендот набргу би можел официјално да го објави својот крај.

Сепак, има и такви што тврдат дека таква масовна паника се создава на последните настапи на секоја нивна турнеја и дека тоа веројатно е само лажен аларм.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

„Груевски е ВИП-мигрант на Орбан“ – унгарската опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето  азил на поранешниот македонски премиер...

Македонија1 час

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот...

Македонија4 часа

Министерот Филипче и градоначалникот Темелковски ќе се соочат со граѓаните за дислокација на Центарот за зависници

Решение на проблемот со Центарот за зависници е најдено, а на граѓаните заеднички ќе им го презентираат градоначалникот на општината,...

Регион4 часа

Дармановиќ: Кога Груевски помина низ Црна Гора, немаше потерница по него

Македонија не издаде никакви сигнали со кои на другите земји ќе им даде до знаење дека експремиерот, Никола Груевски, е...

Крвав четврток5 часа

Јане Ченто: Ме држите 11 месеци со препишани решенија за притвор

Во Апелациониот суд во Скопје се одржа јавна седница за продолжувањето на притворот на обвинетиот Јане Ченто за настаните од...

Македонија5 часа

(Видео) Рауфи: Комуникациите не докажуваат ништо против обвинетите во „Монструм“

Убедени сме, а тоа ќе се воспостави и во текот на постапката, дека во комуникациите нема ништо што ги инкриминира...

Македонија5 часа

(Видео) Општина Центар ќе бара одговорност за случајот со бабата кај Буњаковец

Од Општина Центар преку соопштение информираа дека направени се разговорите со двајцата комунални редари и почната е постапка за утврдување...

Македонија6 часа

(Видео) Помор на риба во Охридското Езеро поради нискиот водостој

Помор на тони плашица во каналот Студенчишта во Охрид, проценуваат жителите, кои додаваат дека во близина на местото се шири...

Македонија6 часа

Запален автомобилот на сопственикот на „Прагма продукција“, организатор на концертот на Чолиќ

Непознати лица утрово во 3.50 часот му го запалиле автомобилот на Кристијан Стефановски, сопственикот на „Прагма продукција“, која кај нас...

Македонија6 часа

(Видео) Анѓушев по појадокот кај Курц: Ќе вложиме напори за да обезбедиме подобар живот за граѓаните

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, присуствуваше на официјалниот работен појадок што го организираше канцеларот на Австрија, Себастијан Курц,...

Регион8 часа

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово,...

Економија9 часа

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија9 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија11 час

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија11 час

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија22 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт23 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа1 ден

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести1 ден

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија1 ден

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Досие