Контакт

Hitech

Вештачката интелигенција на „Гугл“ дава луди одговори, овие се најсмешните

Објавено пред

„Гугл“ ги советува корисниците да пушат за време на бременоста, да готват со лепак и да јадат камења.

dobivaj vesti na viber

Имено, некогаш најдоверливата алатка за пребарување неодамна претрпе значителна промена ставајќи го AI Overview, односно одговорите базирани на вештачка интелигенција, над другите резултати од пребарувањето за многу прашања.

Иако ова не е добро за издавачите кои заработуваат од луѓето што кликнуваат на нивните интернет-страници, тоа е уште полоша вест за корисниците бидејќи им се сервираат целосно лажни информации.

Ова се некои од најсмешните одговори што вештачката интелигенција на „Гугл“ ги дава на прашањата на корисниците.

„Можете да го оставите кучето во жешко возило“.

„1919 беше пред 20 години“.

„Лекарите препорачуваат да пушите 2-3 цигари дневно за време на бременоста“.

„Додадете лепак на пицата за да се залепи сирењето“.

„САД имаа тројца претседатели муслимани. Првиот е Барак Обама“.

„Прекарот на кошаркарот Крис Пол е Детска Порнографија“.

Откога ваквите примери се проширија на социјалните медиуми, “Ен-би-си њуз“ спроведе свој експеримент и откри дека вештачката интелигенција на „Гугл“ навистина обезбедува лажни информации како одговор на едноставни прашања.

„Примерите што ги видовме, генерално, се многу необични прашања и не го претставуваат искуството на повеќето луѓе со користење на пребарувањето. Големиот број одговори на вештачката интелигенција обезбедуваат висококвалитетни информации со линкови за да копаат подлабоко во мрежата“, рече портпаролот на „Гугл“ во изјава.

„Спроведовме опширно тестирање пред да го лансираме ова ново искуство за да се осигуриме дека одговорите на вештачката интелигенција ги исполнуваат нашите стандарди за висок квалитет. Онаму каде што нашите политики беа прекршени, презедовме акција и ги користиме овие изолирани примери додека продолжуваме да ги усовршуваме нашите системи“, додаде тој.

Тешко е да се процени колку често се сервираат лажни одговори на корисниците. Одговорите постојано се менуваат и тешко е да се каже што е реално, а што лажно на социјалните мрежи. Некои корисници на „Гугл“ создадоа решенија за целосно да ја избегнат новата функција AI Overview.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Hitech

(Видео) Една од најубавите актерки ја виде својата ВИ-верзија, нејзината реакција е вирална

Објавено пред

Популарната актерка Сидни Свини неодамна се појави на настанот „Галакси анпект“ (Galaxy Unpacked) на „Самсунг“ во Париз, каде што ја претставија нејзината верзија со вештачка интелигенција (ВИ).

dobivaj vesti na viber

Свини, која се прослави со улогата во серијата на Ејч-би-о, „Еуфорија“, и важи за една од најубавите актерки на новата генерација, виде фотографија генерирана од вештачката интелигенција врз основа на нејзина фотографија, а реакцијата на актерката станала вирална.

Кога ја прашале што мисли за нејзината верзија со вештачка интелигенција, Свини непријатно одговорила: „Ох, ми се допаѓа. Неверојатно е што може да направи ваква фотографија“.

Видеото набргу почна да кружи на социјалните мрежи и за еден ден собра дури 7,1 милиони прегледи и многубројни коментари.

Прикажи повеќе...

Hitech

Скромно достигнување: колку луѓе користат Threads месечно

Објавено пред

Threads, социјалната платформа на „Мета“ дизајнирана како одговор на „Икс“ на Илон Маск, достигна 175 милиони месечни активни корисници пред првата годишнина од нејзиното лансирање. Шефот на „Мета“, Марк Цукерберг, го потврди бројот на корисници во објава на платформата, коментирајќи: „Каква година“.

dobivaj vesti na viber

Threads беше лансиран во јули 2023 година како директен конкурент на „Икс“, порано познат како „Твитер“, кој претрпе голем ремонт откога беше преземен од извршниот директор на „Тесла“ и „Спејс икс“, Илон Маск. Тој отпушти многу вработени, го промени системот за верификација на корисниците и ја намали умереноста на содржината како дел од планот да се овозможи „апсолутна слобода на говор“ на страницата.

Многу корисници, незадоволни од промените, почнаа да бараат алтернатива, а Цукерберг и „Мета“ ја искористија оваа можност. Лансирањето на Threads следува по жестоката јавна расправија меѓу двајцата технолошки магнати, при што Маск го предизвика Цукерберг на тепачка во кафез, но тоа никогаш не се случи.

Во еден момент Маск и компанијата „Икс“ дури се заканија со правна постапка против „Мета“ за лансирање на нова апликација. Постигнувањето на Threads од 175 милиони месечни корисници е скромно во споредба со најголемите социјални мрежи. Другите големи социјални мрежи на „Мета“ – „Фејсбук“ и „Инстаграм“ – имаат милијарди активни корисници.

Но, „Мета“ сугерира дека фокусот на Threads не е на броевите на корисниците, а шефот на „Инстаграм“, Адам Мосери, минатата година изјави за The Verge дека тој би бил позаинтересиран да ја направи платформата „културно релевантна“. За разлика од некои социјални мрежи, „Мета“ ја намали важноста на политичките содржини и наместо тоа, поттикна повеќе забавна содржина на Threads.

Прикажи повеќе...

Hitech

Ќе можеме да го контролираме iPhone користејќи глас

Објавено пред

Претстојниот iOS 18 ќе донесе многу подобрувања кои вклучуваат вештачка интелигенција, а едно од нив е тоа што ќе овозможи контрола на поединечни апликации преку глас.

dobivaj vesti na viber

Во тоа ќе ви помогне Siri, гласовниот асистент кој им е добро познат на сите корисници на Apple, а кој ќе биде подобрен во новата верзија на оперативниот систем.

Според извештајот на Bloomberg, Siri ќе ви овозможи да контролирате многу работи на вашиот iPhone со вашиот глас.

„Ова вклучува отворање поединечни документи, преместување белешки во други папки, испраќање или бришење е-пошта, отворање написи во Apple News или дури и сумирање на статии“, пишува овој весник.

Според тоа, Siri би можел да биде уште покорисен во секојдневниот живот, особено кога сте зафатени со рекреација или возење.

Во почетокот Siri веројатно ќе поддржува само една гласовна команда, но се планира Apple да ги прошири можностите на овој асистент за извршување на повеќе команди истовремено.

Со оглед на тоа дека обработката со вештачка интелигенција директно од уредот бара доста моќна технологија, овие можности веројатно ќе бидат ограничени на iPhone 15 Pro или поновите модели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полиција место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет- шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на...

Топ1 час

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија4 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија5 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура6 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет6 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа6 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион6 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет7 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија17 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија22 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија22 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија22 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија23 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...