Контакт

Hitech

(Видео) Како можете да дознаете што Гугл знае за вас

Објавено пред

Сите знаеме дека нашите податоци се собираат секој ден, особено од технолошките гиганти како Гугл. Но, дали некогаш сте се запрашале колку информации навистина имаат за вас?

dobivaj vesti na viber

Видеото на Тикток покажува како точно можете да ги дознаете сите информации што Гугл ги има за вас.

Во 2021 година, корисникот на Тикток @iorgoandlea објави кратко видео на платформата што покажува како можете да дознаете какви податоци има Гугл за вас.

Гугл ги складира своите податоци за вас за „подобро да го оптимизира“ искуството за вас и „неговите услуги да работат подобро за вас“.

Страницата објаснува дека „Гугл ги прави вашите реклами покорисни на услугите на Гугл (како што се Пребарување или Јутјуб), како и на веб-страниците и апликациите што прикажуваат реклами во соработка со Гугл.

„Рекламите се засноваат на лични информации што сте ги додале на вашата сметка на Гугл, информации од огласувачи кои се партнери со Гугл и проценката на Гугл за вашите интереси. Изберете кој било фактор за да дознаете повеќе или да ги ажурирате вашите поставки“, велат од Гугл.

Гугл ветува дека никогаш нема да ги продаде вашите податоци, а компанијата вели дека ги користи за „да ги направи рекламите релевантни“ додека сте онлајн – но тоа го прави без да ги предаде вашите податоци на огласувачите.

И ако навистина не ви се допаѓа, секогаш можете да ја исклучите персонализацијата на Гугл Адс. Таа опција можете да ја најдете на истата страница за поставки за реклами каде ќе ги најдете вашите податоци, пренесува Н1 Сараево.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Hitech

Цукерберг реши да го предизвика „Икс“ на Маск, објави колку корисници има

Објавено пред

Апликацијата „Тредс“, алтернативата на Мета за „Икс“, сега има 130 милиони месечни активни корисници, рече извршниот директор Марк Цукерберг додека ги презентираше резултатите од првиот квартал на матичната компанија на „Фејсбук“.

dobivaj vesti na viber

Тоа значи дека социјалната мрежа Threads доби околу 30 милиони нови корисници во рок од три месеци. Мета ја лансираше апликацијата во Европската унија во декември, пет месеци откако беше лансирана во други делови на светот.

Цукерберг отсекогаш велел дека „Тредс“ има потенцијал за повеќе од милијарда корисници. Тој нагласи дека сега се користи повеќе отколку за време на првичниот краткорочен налет кога беше лансиран минатото лето. „Тредс“ е сè уште мал во споредба со другите платформи на „Мета“.

„Фејсбук“ сега има 3,07 милијарди активни корисници месечно. Секој месец, 3,19 милиони корисници пристапуваат до барем една апликација „Мета“, која исто така ги поседува „Инстаграм“ и „Ватсап“. „Тредс“ е меѓусебно поврзан со „Инстаграм“ и затоа може да се базира на постоечките врски помеѓу стотици милиони корисници.

Прикажи повеќе...

Hitech

(Видео) „Твитер“ преплавен со реакции за чипот на Маск: „Одам да живеам во пештера“

Објавено пред

Илон Маск објави дека неговата компанија „Неуралинк“ првпат успешно вградила еден од своите безжични чипови во човечки мозок и – интернетот има многу да каже. Милијардерот на „Икс“ објави дека производот ќе се вика „телепатија“.

dobivaj vesti na viber

Тоа треба да овозможи да се контролира нечиј мобилен телефон или компјутер – со размислување. Неговата објава предизвика многубројни реакции на социјалните мрежи, а многумина ги потсети на филмови како „Матрикс“.

„Научнофантастичен хорор“, „Илон не ти е пријател“, „Одам да живеам во пештера“, „Дали работи на рецепт?“, „Хорор“, се дел од коментарите.

Секако, создадени се куп мемиња.

Прикажи повеќе...

Hitech

Руски хакери го нападнаа Мајкрософт, штетата допрва ќе се брои

Објавено пред

Mајкрософт вчера објави дека група спонзорирана од Русија на 12 јануари упаднала во нејзините корпоративни системи и украла некои мејлови и документи од сметките на нејзините вработени.

dobivaj vesti na viber

Американската компанија соопшти дека руската хакерска група можела да пристапи само до „многу мал процент“ од корпоративните сметки за е-пошта на Мајкрософт, вклучувајќи ги членовите на повисокото раководство и вработени во кибер безбедноста, правните и други функции.

Истражувачкиот тим за закани на Мајкрософт рутински истражува хакери од национални држави, како што е рускиот „Миднајт Близард“ (Midnight Blizzard), за којa велат дека е поврзанa со упадот.

Руската хакерска група, позната во индустријата за кибер безбедноста како „Нобелиум“ (Nobelium), или „Миднајт Близрад“, користела „напад за хакирање на лозинка“ почнувајќи од ноември 2023 година за да ја пробие платформата на Мајкрософт, објави компанијата во пост на својот блог.

Хакерите ја користат оваа техника за да се инфилтрираат во компаниските системи со користење на иста лозинка на повеќе сметки.

Руската амбасада во Вашингтон и Министерството за надворешни работи не одговорија веднаш на барањето за коментар.

Мајкрософт соопшти дека го истражувал инцидентот и ја запрел злонамерната активност, блокирајќи го пристапот на актерот за закана до неговите системи.

„Овој напад го истакнува континуираниот ризик за сите организации од актери со закана од национални држави, како што е „Миднајт Близард“, соопшти компанијата.

Оттаму додаваат дека нападот не е резултат на ранливост во неговите производи или услуги.

„До денеска нема докази дека актерот на заканата имал пристап до корисничката средина, производствените системи, изворниот код или системите за вештачка интелигенција“, наведуваат од компанијата.

Обелоденувањето на Мајкрософт следи по новото регулаторно барање имплементирано во декември од страна на американската Комисија за хартии од вредност (SEC) со кое се бара од јавните компании веднаш да обелоденат кибер инциденти.

Засегнатите компании мора да поднесат извештај за влијанието на хакирањето во рок од четири работни дена од откривањето на инцидентот, откривајќи го времето, обемот и природата на прекршувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ2 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ4 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија4 часа

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на пленарната сесија на самитот Украина – Југоисточна Европа, кој се одржува во Тирана,...

Македонија4 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија6 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија7 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ8 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија9 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија9 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија10 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија10 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија21 час

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија22 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија22 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија1 ден

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија1 ден

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 ден

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 ден

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија1 ден

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...