Контакт

Hitech

Xiaomi го претстави својот прв електричен автомобил

Објавено пред

Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi денеска го претстави своето прво електрично возило и веднаш ја објави својата намера да стане еден од петте најдобри светски производители на автомобили.

dobivaj vesti na viber

Наречен SU7, седанот е долгоочекуван модел од кој се очекува максимално да го искористи заедничкиот оперативен систем со популарните телефони на компанијата.

Сепак, автомобилот го прави своето деби во време кога најголемиот светски автомобилски пазар се бори со прекумерен капацитет и забавување на побарувачката што поттикна голема ценовна војна.

„Со напорна работа во следните 15 до 20 години, ќе станеме еден од најдобрите пет светски производители на автомобили, стремејќи се да ја подигнеме целата кинеска автомобилска индустрија“, рече извршниот директор Леи Јун на претставувањето на SU7.

Hitech

(Видео) Една од најубавите актерки ја виде својата ВИ-верзија, нејзината реакција е вирална

Објавено пред

Популарната актерка Сидни Свини неодамна се појави на настанот „Галакси анпект“ (Galaxy Unpacked) на „Самсунг“ во Париз, каде што ја претставија нејзината верзија со вештачка интелигенција (ВИ).

dobivaj vesti na viber

Свини, која се прослави со улогата во серијата на Ејч-би-о, „Еуфорија“, и важи за една од најубавите актерки на новата генерација, виде фотографија генерирана од вештачката интелигенција врз основа на нејзина фотографија, а реакцијата на актерката станала вирална.

Кога ја прашале што мисли за нејзината верзија со вештачка интелигенција, Свини непријатно одговорила: „Ох, ми се допаѓа. Неверојатно е што може да направи ваква фотографија“.

Видеото набргу почна да кружи на социјалните мрежи и за еден ден собра дури 7,1 милиони прегледи и многубројни коментари.

Прикажи повеќе...

Hitech

Скромно достигнување: колку луѓе користат Threads месечно

Објавено пред

Threads, социјалната платформа на „Мета“ дизајнирана како одговор на „Икс“ на Илон Маск, достигна 175 милиони месечни активни корисници пред првата годишнина од нејзиното лансирање. Шефот на „Мета“, Марк Цукерберг, го потврди бројот на корисници во објава на платформата, коментирајќи: „Каква година“.

dobivaj vesti na viber

Threads беше лансиран во јули 2023 година како директен конкурент на „Икс“, порано познат како „Твитер“, кој претрпе голем ремонт откога беше преземен од извршниот директор на „Тесла“ и „Спејс икс“, Илон Маск. Тој отпушти многу вработени, го промени системот за верификација на корисниците и ја намали умереноста на содржината како дел од планот да се овозможи „апсолутна слобода на говор“ на страницата.

Многу корисници, незадоволни од промените, почнаа да бараат алтернатива, а Цукерберг и „Мета“ ја искористија оваа можност. Лансирањето на Threads следува по жестоката јавна расправија меѓу двајцата технолошки магнати, при што Маск го предизвика Цукерберг на тепачка во кафез, но тоа никогаш не се случи.

Во еден момент Маск и компанијата „Икс“ дури се заканија со правна постапка против „Мета“ за лансирање на нова апликација. Постигнувањето на Threads од 175 милиони месечни корисници е скромно во споредба со најголемите социјални мрежи. Другите големи социјални мрежи на „Мета“ – „Фејсбук“ и „Инстаграм“ – имаат милијарди активни корисници.

Но, „Мета“ сугерира дека фокусот на Threads не е на броевите на корисниците, а шефот на „Инстаграм“, Адам Мосери, минатата година изјави за The Verge дека тој би бил позаинтересиран да ја направи платформата „културно релевантна“. За разлика од некои социјални мрежи, „Мета“ ја намали важноста на политичките содржини и наместо тоа, поттикна повеќе забавна содржина на Threads.

Прикажи повеќе...

Hitech

Ќе можеме да го контролираме iPhone користејќи глас

Објавено пред

Претстојниот iOS 18 ќе донесе многу подобрувања кои вклучуваат вештачка интелигенција, а едно од нив е тоа што ќе овозможи контрола на поединечни апликации преку глас.

dobivaj vesti na viber

Во тоа ќе ви помогне Siri, гласовниот асистент кој им е добро познат на сите корисници на Apple, а кој ќе биде подобрен во новата верзија на оперативниот систем.

Според извештајот на Bloomberg, Siri ќе ви овозможи да контролирате многу работи на вашиот iPhone со вашиот глас.

„Ова вклучува отворање поединечни документи, преместување белешки во други папки, испраќање или бришење е-пошта, отворање написи во Apple News или дури и сумирање на статии“, пишува овој весник.

Според тоа, Siri би можел да биде уште покорисен во секојдневниот живот, особено кога сте зафатени со рекреација или возење.

Во почетокот Siri веројатно ќе поддржува само една гласовна команда, но се планира Apple да ги прошири можностите на овој асистент за извршување на повеќе команди истовремено.

Со оглед на тоа дека обработката со вештачка интелигенција директно од уредот бара доста моќна технологија, овие можности веројатно ќе бидат ограничени на iPhone 15 Pro или поновите модели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет3 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија5 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија6 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија11 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија12 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет13 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет20 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет20 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ1 ден

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија1 ден

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...