Контакт

Забава

Kара Делевињ има кревет широк 3 метри, таван со огледала, столб за стриптиз… исто како во резиденцијата на „Плејбој“

Објавено пред

Кара Делевињ, актерката во Suicide Squad – која е во врска со Ешли Бенсон, живее во Лос Анџелес заедно со својата сестра Попи Делевињ, а во нејзините соби има звучноизолирани бункер-ѕидови за забави, платформа со огледала и црни кадифени слики на топлес жени.

Коментирајќи ги своите простории, таа рече „Наликува на плејбој-палатата со допир на уметничко деко, и по малку од дизајнот типичен за Дејвид Хикс. Сакав да го вратам концептот на сингл дом и да направам свој.“

Кара сака да ја дели куќата со својата сестра затоа што Лос Анџелес може да биде доста осамен. „Лос Анџелес може да биде осамено место. Навистина треба да се потрудите за да им се приближите на луѓето. Порано една од нас секогаш доаѓаше овде заради една или друга причина, а сега сме заедно. Да се биде со семејството едноставно има смисла“, вели таа.

 

Забава

Музичката индустрија во Британија бележи напредок во однос на диверзитетот

Објавено пред

Има значително зголемување на бројот на црнци, азијати и припадници на етнички малцинства во музичката индустрија од 2016 година, наведено е во новиот извештај на UK Music, пренесува Би-би-си.

Процентот на вработени од етничките малцинства се зголемил од 15.6% во 2016 година на 22.3% оваа година, според извештајот.

UK Music („Ју-кеј мјузик“) е британска организација која ги претставува колективните интереси на продукциската страна на комерцијалната музичка индустрија во Велика Британија: уметници, музичари, текстописци, композитори, издавачки куќи итн.

Во извештајот е забележано дека застапеноста е полоша на работни места со повисоки плати.

Меѓу оние кои заработуваат повеќе од 100.000 фунти годишно, само 27% биле жени, а 12.2% не биле бели. На ниско платени работни места – каде што платите се помалку од 15.000 фунти – бројките беа 59.4% и 33.6%.

Генерално, застапеноста на жените била 49.6% во 2020 година – приближно иста како во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Филозофијата на Брус Ли се претвора во водич за самопомош во современиот живот

Објавено пред

Во текот на последните неколку години има иницијатива да се издигне Брус Ли од икона за боречки вештини во филозоф. Тоа е веројатно претерување, иако Ли секако беше внимателен и многу начитан млад човек – тој поседуваше библиотека со околу 2.500 книги, вклучувајќи филозофски дела на Томас Аквинас, Дејвид Хјум и Рене Декарт.

Ли заврши курс по западна филозофија и курс по кинеска филозофија додека беше студент на Универзитетот во Вашингтон и ова му даде методологија да го примени критичкото размислување во боречките вештини, пишува весникот „Саут Чајна морнинг пост“.

„Биди вода, мој пријателу: Поуките на Брус Ли“ е книга што ја напиша неговата ќерка Шенон Ли, која е и претседател на фондацијата „Брус Ли“. Книгата содржи делови од рачно напишани текстови на Ли – главно афоризми и опсервации – и ги проширува во водич за самопомош за модерно живеење.

Еден од најдобрите делови во книгата на Шенон е кога таа детално ја опишува борбата што го навела Ли да сфати дека традиционалниот пристап не го припрема борачот да се справи со реалната ситуација. Ли и неговиот противник се согласија да не се придржуваат кон традиционалните правила, но тој не беше подготвен за начинот на кој се развиваше борбата, пишува Шенон.

Како што истакнува книгата, идеите на Ли потекнувале од традиционални извори. Таоизмот, кој го нагласува протокот – преточен во флуидност за вежбање боречки вештини – и Зен будизмот, кој во термините на боречки вештини се користи за да се нагласи реагирање во моментот, наместо да се следи однапред дефиниран план за борба, се клучни за неговите идеи, пишува весникот „Саут Чајна морнинг пост“.

Порадикален бил начинот на кој Ли го негирал конфучијанизмот, кој е пресуден за боречките вештини во јужен стил. Неговото отфрлање на традицијата, заедно со хиерархијата на овие вештини што тој ја одржувал, претставуваше напад врз конфучијанските идеи што го регулираа практикувањето боречки вештини неколку векови наназад.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Џоџо ја пее официјалната песна на кампањата Џо Бајден за претседател

Објавено пред

Денот на претседателските избори во САД наближува, а еден од кандидатите доби и официјална химна.

Пејачката Џоџо го позајми својот глас за да го поддржи Џо Бајден за претседател со нова песна напишана од Дајан Ворен, The Change.

Во едноминутниот видеоклип, Џоџо пее за промена, додека Бајден води кампања низ целата земја со кандидатката за потпретседател Камала Харис.

Во видеото, Бајден и Харис се среќаваат и се поздравуваат со гласачите пред денот на изборите, вторник, 3 ноември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формираше работна група којашто развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија36 минути

Стапија на сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет48 минути

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаи, пишува Би-Би-Си....

Македонија1 час

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија1 час

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа11 час

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија12 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија12 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија14 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет15 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија18 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија19 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија19 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија19 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија20 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија20 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија21 час

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет21 час

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија23 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет23 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Досие