Контакт

Актуелно

Европа10 минути

Покрената истрага против Курц во врска со аферата „Ибица“

Покрената е истрага против австрискиот канцелар Себастијан Курц поради лажна изјава пред парламентарниот истражен комитет во врска со аферата „Ибица“....

Европа28 минути

Австријците подготвени да надоместат за одморот пропуштен минатата година

Половина Австријци минатата година поради пандемијата се откажале од одмор, но оваа година скоро сите сакаат да заминат на летување....

Свет54 минути

Трамп: Додека јас бев во Белата куќа, владееше мир

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, зборуваше за конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас, велејќи дека на тоа подрачје владеел...

Европа2 часа

Од 20 мај Шпанија отворена за туристи кои доаѓааат од земји надвор од ЕУ

Патниците надвор од Европската Унија ќе можат рекреативно да ја посетуваат Шпанија од 20 мај, рече министерот за туризам Рејес...

Свет2 часа

Итен состанок на Советот за безбедност на ООН поради ескалацијата на нападите меѓу Израел и Палестина

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи итен состанок посветен на ескалацијата на тензиите меѓу Израелците и Палестинците,...