Контакт

Забава

Петиција против „љубовните катанци“ во Париз

Објавено пред

Познатиот „Град на љубовта“ го одложи донесувањето на тешката одлука, но иницијативата против популарното „железно искажување на љубов“ добива сé поголема поддршка во Франција. 

Туристка го врти клучот и триумфално го крева во висина. Нејзиното момче со мобилен телефон ја фотографира кога таа го фрла клучот во Сена. Нивната љубов сега наводно засекогаш е заклучена. Ова е само една во низата исти сцени кои секојдневно може да се видат во Париз.

Лиза Анселмо и Лиза Тејлор Хаф се Американки кои живеат во Париз и кои ја покренале иницијативата на Интернет против „љубовните катанци“. До сега петицијата ја потпишале седум илјади луѓе, а поттикнати од еден настан од почетокот на јуни кога се случи неизбежното – дел од оградата на познатиот мост Pont des arts се сруши од тежината на катанците. Со наслов „Товар на љубовта“ фотографијата брзо се прошири на Интернет.

Весникот Le Monde проценува дека на париските мостови има околу 700.000 катанци, а нивната тежина е 300 килограми по метар ограда.

Новата градоначалничка на Париз, Ана Хидалго, сега е под голем притисок – дали да го забрани „железното изјавување на љубов“ и така да ги заштити мостовите кои претставуваат културни споменици или треба да мисли на сите пари што ги носат туристите и да ги затвори очите пред нивното уништување?

„Треба да размислуваме за феноменот време, да понудиме алтернативи кои истовремено ќе бидат уметнички, солидарни и еколошки“, се наведува во образложението на градоначалничката. 

Порано туристите дома се враќаа со сувенири, а сега повеќе сакаат да остават нешто во градот што го посетиле. Од „Град на љубовта“ Париз стана „Град на љубовните катанци“. На Pont des arts почна сé и оттогаш нема мост на Сена на кој има уште место за љубовни катанци. Сé почесто поради недостиг на место настануваат вистински гроздови од катанци. А и бројот на клучеви во Сена е голем па постои шега дека еден ден ќе се издигне остров од нив. 

Париз не е осамен со овој проблем. Никој не знае каде настанал обичајот со катанците, се спомнуваат Источна Европа и Италија. 

Во Германија, мостот Hohenzollern во Келн е преоптоварен, Берлин воведе забрана за закачување катанци на јавни места, Москва постави специјално дрво, а ако некој се осуди на познатиот мост Rialto во Венеција да заклучи катанец му следува дебела парична казна. На мостот Charles во Прага, пак, заклучените катанци се отстрануваат веднаш. 

За сега Париз се обидува да го реши проблемот со совети: на сајтот на градското собрание се советува користење на виртуелни катанци или посета на ѕидот I Love You на Монмартр каде трите зборови се испишани на 300 јазици. Или сосема класично изразување љубов – со шише шампањско на врвот на Ајфеловата кула. Но, дури и таму љубовниците нашле згодно место – за катанци.

крај/мф/сд

 

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Деми Мур ќе настапи во поткаст-серија

Објавено пред

Деми Мур глуми и е извршен продуцент на сценариото за поткаст- серија насловена Dirty Diana.

Новата аудио драма се фокусира на пар кој што се обидува повторно да се поврзе среде неуспешен брак. Мажот и жената се соочуваат со брак што умира додека губат контакт со својата интимност.

Деми настапува заедно со Клас Банг, како двајца партнери кои се обидуваат да работат на нивниот брак и интимност, како што може да се слушне во првиот трејлер кој што процури преку „People“.

Dirty Diana, фиктивна серија од шест дела, започнува во понеделник, 13 јули преку подкаст.

Прикажи повеќе...

Забава

Џена Деван изгледа совршено четири месеци по породувањето

Објавено пред

Таа го роди својот син Калум во март.

А неделава, неполни четири месеци по породувањето, Џена Деван сподели „Инста приказна“ на која го покажа своето нокаут-тело во едноделен црн костим за капење.

Во објавата, таа се заблагодарува на ќерката на Дејвид Фостер, Сара и брендот Summersalt „за нејзиниот нов омилен костим за капење кој ќе го носи постојано дома“.

39-годишната професионална танчерка предизвика бура на социјалните мрежи со својата совршена фигура, со крената рака за да го почувствува сонцето.

Поранешна сопруга на актерот Ченинг Тејтум го роди своето второ дете, синот Калум Мајкл Ребел Кази во март.

 

Своето второ дете го доби со вереникот Стив Кази кој неодамна ја побара за жена, а од бракот со Тејтум ја има шестгодишната ќерка Еверли.

Прикажи повеќе...

Забава

Џони Деп ја нападнал сопругата во авион, тврди адвокатот на „Сан“

Објавено пред

Холивудската ѕвезда Џони Деп ја удрил поранешната сопруга Амбер Херд на приватен лет во пијана состојба затоа што верувал дека има афера со актерот Џејмс Франко, според тврдењето на тимот адвокати на британски „Сан“.

Деп во судскиот процес за клевета против британскиот таблоид „Сан“, кој тој го поведе поради статија во која весникот го опишува како тепач на жени, негира дека ја нападнал Херд обвинувајќи ја неа дека таа е агресорот и дека тој само се обидувал да ја смири.

Во текот на првите два дена од она што се очекува да биде тринеделен процес во лондонскиот Висок суд, тимот што го застапува таблоидот тврдеше дека Деп пиел и се дрогирал. Адвокатите исто така говореа и за неговиот однос со Херд, со коа се ожени во 2015 година. Таа поднесе барање за развод 15 месеци подоцна.

Во средата главниот протагонист во „Пиратите од Карибите“ беше обвинет за напад врз сопругата при лет од Бостон за Лос Анџелес по наводна караница за Џејмс Франко, кој глумеше со неа во филмот „Дневниците на Адерал“.

За време на летот, „Деп ја навредувал Херд со погрдни зборови, рекол дека сака секс помеѓу снимање кадри и ја нарекол курва“, рече Саша Вас, адвокат на „Сан“.

„Во слеп бес тој ја удрил по грбот додека се обидувала да се оддалечи од него и ѝ удрил шлаканица по лицето“, рече Вас.

Деп ги негира обвинувањата.

„Јас не сум насилна личност, особено со жени“, изјави тој во судницата во средата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ35 минути

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово-Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово-Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе „мерцедес спринтер“,...

Македонија1 час

Казна за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица кои не биле од исто семејство

Обвинителството предложи казни за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион2 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија3 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион3 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија3 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион13 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион14 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион15 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет18 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион20 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија20 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија21 час

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија23 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион23 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион24 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет1 ден

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Досие