Контакт

Забава

Суштество како од друга планета спречи пливач да собори светски рекорд

Објавено пред

Маратонецот Бен Хупер доживеал вистински кошмар додека се обидувал да го преплива Атланскиот Oкеан, потфат кој ќе му обезбедеше место во историјата. На својот пат тој се сретнал со ткн. португалски крстосувач, односно хидромедуза чии пипки го парализирале.

Бен Хупер (38) е спортист кој се обиде да го собори светскиот рекорд и да преплива 3.200 километри од Африка до Бразил. Меѓутоа на својот пат кон соборување на рекордот тој налетал на хидромедуза чии пипки делумно го парализирале, односно опасно му го снизиле притисокот.

Хупер, откако се опоравил, рекол дека средбата со хидромедузата била вистински кошмaр.

„Болка чувствувам во целата десна страна од телото, од увото до палецот на ногата“, напишал Хупер на Фејсбук.

Пипките на хидромедузата можат да достигнат должина и до девет метри, а нејзиниот отров може да биде фатален за луѓето.

Отровот предизвикува срцеви проблеми, а во ретки случаи предизвикува и гушење.

Хупер својот пат, во обид да го собори светскиот рекорд, го започа од пристаништето Дакар, во Сенегал пред еден месец. Според планот тој за четири месеци требаше да пристигне во Натал, град кој се наоѓа на североистокот на Бразил.

Хупер пливал со слободен стил по 12 часа дневно, поради што морал да внесе во организмот и до 12.000 калории. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Твитер“ го забрани профилот на актерката Кангана Ранаут

Објавено пред

Тwitter Inc во вторникот соопшти дека трајно го блокира профилот на боливудската актерка Кангана Ранаут, позната по нејзината ревносна поддршка за индискиот премиер Нарендра Моди. Технолошкиот гигант наведува дека таа ги прекршува правилата на компанијата кога станува збор за говор на омраза и повици за насилство.

Ранаут во понеделникот објави твит во кој го повика премиерот Моди да прибегне кон гангстерски тактики „за да го скроти“ главниот министер за Западен Бенгал, Мамата Банерџи, чија партија ги победи хинду- националистите на Моди на изборите минатиот викенд, за да ја задржи контролата врз државната влада во Калкута.

По изборите, партијата на Банерџи беше обвинета за насилни напади врз нејзините поразени противници, што таа ги негира.

Потврдувајќи дека профилот на Ранаут е суспендиран, Твитер ја објасни својата политика.

„Бевме јасни дека ќе преземеме силна акција за однесување што има потенцијал да доведе до штета надвор од социјалната мрежа.“

„Наведениот акаунт е трајно суспендиран за повеќекратно кршење на правилата на Твитер, конкретно на нашата политика за говор на омраза и злоупотребливо однесување.“

Прикажи повеќе...

Забава

Меган Maркл ќе објави детска книга заснована на сопругот Хари и синот Арчи

Објавено пред

Меган, британската војвотка од Сасекс, следниот месец ќе објави детска книга под наслов The Bench (Клупа) за односот помеѓу татко и син, базирана на нејзиниот сопруг принцот Хари и детето на двојката, Арчи, објави во вторникот издавачот.

Книгата е најнов потфат на Меган и Хари, внукот на кралицата Елизабета, откако тие се повлекоа од кралските должности и се преселија во Лос Анџелес минатата година со Арчи, кој го слави својот втор роденден подоцна оваа недела.

Илустрирана од уметникот Кристијан Робинсон, „Клупата“ ќе биде објавена на 8 јуни, а Меган ќе раскажува верзија за аудиокнига, соопшти издавачот Random House Children’s Books.

The Bench започна како песна што ја напишав за мојот сопруг на Денот на таткото, еден месец по раѓањето на Арчи. Таа песна се претвори во оваа приказна“, изјави војвотката.

„Се надевам дека оваа книга ќе одекне во секое семејство, исто како и во моето.“

Прикажи повеќе...

Забава

Бритни Спирс: Документарците за мојот живот се лицемерни

Објавено пред

Поп-пејачката Бритни Спирс во вторникот се осврна на неодамнешните документарни филмови за нејзиниот живот и кариера, нарекувајќи ги лицемерни затоа што ги повторуваат нејзините лични проблеми додека ги критикуваат медиумите кои првпат известувале за нив.

„Еф-икс“ мрежата на Волт Дизни и „Њујорк тајмс“ во февруари го објавија Framing Britney Spears. Документарецот го истражува метеорскиот подем на слава на Бритни како тинејџерка, медиумскиот надзор кој следеше потоа, како и нашироко објавуваниот и коментиран нервен слом.

И овој месец британската радиодифузна корпорација (Би-би-си) го објави новиот документарец „Битката за Бритни“ со оригинален наслов The Battle for Britney: Fans, Cash and Conservatorship. Во Велика Британија е веќе прикажан, а во САД и Канада ќе дебитира на 11 мај преку стриминг-услугата BBC Select.

Во објава на Инстаграм, Спирс директно не посочи кој документарец го коментира, но напиша „толку многу документарни филмови за мене оваа година со туѓи погледи на мојот живот“.

„Овие документарни филмови се толку лицемерни … ги критикуваат медиумите и потоа го прават истото“, додаде таа.

Во март, Спирс рече дека плачела две недели откако го гледала Framing Britney Spears.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија41 минута

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 час

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион2 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет2 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет2 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија3 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион15 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет15 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет16 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија17 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија18 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа20 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија21 час

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија23 часа

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија1 ден

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Свет1 ден

(Видео)15 починати и 70 повредени откако се сруши надвозник на метро во Мексико Сити

Најмалку 15 лица загинаа, а 70 се повредени кога се сруши надвозник на метрото во Мексико Сити, соопштија локалните власти....

Свет1 ден

(Видео)Тепачка во џамија во Турција: Верниците ги прекршија корона-мерките, полицијата реагираше со солзавец

Во регионот Газиантеп во југоисточна Турција, во џамија настана тепачка во која учествуваа собраните верници и членови на Фондацијата „Фуркан“...

Досие