Контакт

Здравје

(Видео) Италијанец објасни што го научила тешката битка со коронавирусот за животот

Објавено пред

Во Италија речиси 7.500 луѓе починаа од коронавирусот, но закрепнаа 9.362 лица.

Еден од нив е Фаусто Русо, 38-годишник, кој бил на интензивна нега во малиот град Латина, во близина на Рим.

Тој ја добил битката се вирусот и успешно заздравел.

Преку видео Русо го опиша своето искуство:

„Коронавирусот ми помогна да ги ценам малите работи во животот што не ги ценев доволно. Да се живее, дише, шета, да се прегрне некого, да се напиете чаша вино, ова се работи што одеднаш ви се чинат многу важни бидејќи ви се одземени. Слобода. Кога си внатре, не знаеш ни што се случува надвор од твојата соба, лекарите те прегледуваат, но имаш минимален контакт со другите. Многу си осамен, семејството и пријателите не може да ти се приближат, а клучот е да бидеш трпелив. Ова искуство ми го смени животот“, рече Русо.

Неговото целосно сведоштво за борбата против вирусот можете да го видите во видеото подолу:

Забава

Дали ќе ни помогне сонцето во борбата против коронавирусот?

Објавено пред

Топлите денови пристигнуваат, а температурата, како што е најавата, ќе надмине 20 степени целзиусови. Убавото време исто така ќе ни овозможи да се стекнеме со нови сознанија за коронавирусот, за тоа како реагира на пристигнувањето на пролетта.

Епидемијата на грип обично почнува да опаѓа кон крајот на зимата. Поради тоа е многу легитимно прашањето: Дали и како ќе влијаат сончевите зраци на ширењето на коронавирусот.

Студиите на други видови на коронавирус, од кои некои предизвикуваат вообичаена прелада, навистина укажуваат на нивното сезонско однесување, со достигнување на врвот за време на зимата и исчезнување за време на пролетта.
Истовремено, само мал број на коронавируси може да се пренесат во текот на летото.

Една британска студија на научници од Универзитетскиот колеџ во Лондон, го анализирала коронавирусите HCoV-NL63, HCoV-OC43 и HCoV-229E.Утврдено е дека степенот на инфекцијата на тие видови на коронавирус е највисок во февруари, додека летниот степен на инфекција е многу мал.

И други студии исто така го покажале се сезонското однесување на коронавирусот во умерени климатски услови.

Првиот човек на студијата, Роб Алдриџ, сепак повикува на внимателност.

„Навистина би можеле да искусиме помало ниво на зараза на коронавирусот за време на летото, но може да се врати повторно овој пат ако сè уште има голем дел од популацијата што е ранлива “, истакнува Алдриџ.

Според него, фактот дека станува збор за нов вирус значи дека сè уште не го знаеме неговото точно сезонско однесување и дали ќе се покаже како што е и кај другите видови коронавируси, со оглед на сегашната голема подложност на населението.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Дали е потребно да се мие храната заради заштита од коронавирус?

Објавено пред

Моментално нема докази дека ковид-19 се пренесува преку храна. Меѓутоа вирусот може да живее на површините, вклучувајќи ја амбалажата на храната, дури и до неколку дена. Затоа последниве денови се повеќе на интернет се појавуваат снимки и совети како да се дезинфицираат не само амбалажите на производите туку и самите производи. Колку ова е навистина потребно?

Миењето на овошјето и зеленчукот со средство за садови или со сапун? Ниедна од овие две варијани не смее да се користи за миење на храната. Овие средства не се направени за храна и можат да предизвикаат несакани последици.

Моменталните препораки на експертите се дека свежото овошје и зеленчук се мијат само со ладна вода. Тоа е сосема доволно. Се разбира, постојат и такви кои сметаат дека нема чисто овошје и зеленчук доколку не се измијата во детергент.

Меѓутоа, иако се смета дека коронавиорусот не се пренесува преку храна, сепак може да остане да живее неколку дена на материјалите кои се користат за пакување. Прелиминарните истражувања покажаа дека на картон односно на хартија вирусот може да преживее 24 часа, а на пластика 72 часа. Но важно е и тоа дека количеството на вирусот за брзо време се намалува во текот на тој период.

Значи постои ризик да се пренесе вирусот со допирање на контаминираната површина, а потоа да се допрат очите, носот или устата. Хипотетички, но возможно е.

„Допрете ги само производите кои имате намера да ги купите, избришете ја рачката на корпата во маркетот со средство за дезинфекција, а по завршување на пазарувањето, избришете ги рацете со средство за дезинфекција“, советува Шарлот Бејкер, доцент за епидемиологија на Ветеринарниот колеџ во Вирџинија.

„Ако сте загрижени дека пакувањето во кое се наоѓа производот е контаминиран, измијте ги рацете или дезинфицирајте ги пред да почнете да јадете. И навистина, најдобра е практиката на миење на рацете и кога не сме во пандемија#, вели Доналд Шафнер, микробиолог и експерт за безбедност на храната на американскиот универзитет Ретгерс.

Експертите, доколку се сомневате, препорачуваат миење на конзервите и пластичните пакувања со детергент или со антибактериски марамчиња. Кога ќе се заврши, задолжително да се измие работната плоча односно сите површини кои биле во допир со производите и со ќесите.

Експерите сепак наведуваат дека во овој момент нема докази дека ковид-19 се шири преку амбалажата на храната.

„Тоа не значи дека утре нема да имаме нови докази кои ќе го сменат ова наше мислење#, вели Шафнер.

Наспроти ова има и такви кои предлагаат радикални мерки за заштита и чистење на храната. Доктор Џефри Ванвинген, семеен лекар од Мичиген, вели дека една од можностите е да ги оставите намирниците 72 часа во гаража за вирусот доколку е на нив, да стане неактивен. Исто предлага овошјето и зеленчукот да се мијат 20 секунди со сапун и вода.

Ова е во спротивност со препораките на ФДА (Американската управа за храна и лекови), но сепак доколку инсистирате на темелно миење, тогаш направете го тоа само со вода.

Ризик за заразување од коронавирусот е голем и при купувањето во маркет, но од друга личност која веќе го има вирусот. И покрај редуцирањето на бројот на луѓето кои во истиот момент се во маркетот, може да се случи некој да ви се доближи повеќе од потребното. Не се плашете да побарате од другите да се повлечат ако ви се преблизу. Или почекајте некој момент додека другите не завршат работа па потоа продолжете со купување на саканиот производ.

Прикажи повеќе...

Забава

Тест на крвта може да провери над 50 вида рак

Објавено пред

Едноставен тест на крвта може да провери повеќе од 50 вида карцином често пред да се појават какви било знаци или симптоми, велат научниците. Тие се надеваат дека со тоа може да помогне да се дијагностицираат туморите порано кога тие полесно би се излекувале.

Повеќе од 99 отсто од позитивните резултати се точни, велат од тимот, но клучно е да се провери дека не пропуштаат случаи и дека не им обезбедуваат лажно уверување. Лекарите го користат тестот на испитувања со пациенти, но велат дела се потребни повеќе студии.

Судските податоци советуваат дека е подобро да се открие понапредна болест отколку почетоци на карцином, што може да ограничи колку може да биде корисно.

Тестот бара хемиски промени во делови на генетскиот код – ДНК без клетки – што протекува од тумори во крвотокот.

Истражувачите од Институтот за рак „Дана-Фарбер“ и Медицинскиот факултет „Харвард“, кои соработуваат со колегите од Велика Британија од Институтот „Францис Крик“ и Универзитетскиот колеџ во Лондон, тестирале повеќе од 4.000 примероци од пациенти, некои со и некои без карцином.

Во тестирањето биле вклучени повеќе од 50 вида карцином, како што се на дебелото црево, белите дробови и јајчниците.

И кај 96 отсто од примероците тестот точно открил за каков вид карцином се работи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани е негативна на Кoвид-19

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое е позитивно на коронавирусот, е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е...

Економија6 часа

Намален условот за фирмите што користат субвенција – вработените ќе мора да ги задржат до јули, а не до септември

Фирмите што користат субвенција од Владата нема да смеат да отпуштаат работници до јули, а не до септември како што...

Економија7 часа

Прераспределени повеќе од 6,5 милијарди денари од буџетот за економските мерки

Владата на денешната седница ја донесе одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите...

Македонија9 часа

Филипче: Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на мерките за движење

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести...

Македонија9 часа

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија9 часа

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија10 часа

Откриен случај на болеста њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на...

Економија11 час

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија11 час

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа13 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија14 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет15 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија16 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет16 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион16 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет16 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа19 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија1 ден

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа1 ден

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа1 ден

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Досие