Контакт

Здравје

Во САД се во пораст повредите поврзани со користење на мобилен телефон

Објавено пред

Повредите поврзани со користење на мобилни телефони се во пораст, особено кај младите луѓе, покажува анализата на повреди поради кои луѓето најчесто бараат лекарска помош во САД.

Бројот на повреди на вратот, лицето, очите, носот, ушите и главата се во драматичен пораст во текот на изминатите неколку години, а голем удел во тоа има користењето на мобилните телефони, особено пишувањето на пораки при возење или одење, највеќе кај младите луѓе на возраст меѓу 13 и 29 години, јавува Си-ен-ен.

Најчести повреди се рани на лицето и главата, потоа следат контузии на мозокот, површни повреди на кожата и повреди на внатрешните органи, се вели во истражувањето спроведено од научници од медицинскиот факултет Ратџерс во Њу Џерси.

Повеќето луѓе, 94 проценти, не биле хоспитализирани откако биле санирани повредите. Иако се чини дека овие повреди не би требало да бидат причина за загриженост, авторите на истражувањето предупредуваат дека истите може да имаат долготрајни последици, како на пример лузни.

Трошоците за санирање на повреди на лицето го чинат здравствениот систем на САД околу 3 милијарди долари годишно. Оваа студија, чии резултати беа објавени во стручно списание, е прва која ги проучува повредите на главата и вратот, наместо целото тело. Ваквите повреди биле драстично поретки до 2007 година, кога „Епл“ го претстави првиот паметен телефон „ајфон“.

„Иако популарноста на мобилните телефони и пред тоа беше во пораст, нивните карактеристики беа ограничени и затоа немаше голема веројатност да го одвлечат вниманието на корисниците во споредба со денешните смартфони“, велат авторите на студијата.

Здравје

Совети за родителите возачи: при несреќа детските седишта 70 отсто ја намалуваат смртноста кај бебињата

Објавено пред

Секој родител, односно секој одговорен возач треба да преземе сè што е во негова моќ да ги заштити децата од повреди и загуби во сообраќајот, велат од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот (РСБСП).

Од таму додаваат дека една од најважните обврски на родителите е користењето детски седишта за превоз на деца.

„Иако не постојат прецизни статистички податоци за тоа колку се користат детските седишта во автомобил, сепак евидентен е фактот дека употребата на детските седишта за заштита на децата патници не е на потребното ниво“, се наведува во соопштението на Републичкиот совет.

Со цел подигање на свеста за поголема употреба на детските седишта, РСБСП ги потсетува возачите за обврските и придобивките од користењето на детско седиште во автомобил:

„Во согласност со Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, во патнички автомобил на задното седиште смее да се превезува дете помало од пет години во поставено посебно детско седиште кое за седиштето од возилото е прицврстено со сигурносен појас или на друг соодветен начин. Детето во овој случај треба да биде врзано со сигурносен појас од седиштето“.

„Според законот, во патнички автомобил на предното седиште смее да се превезува дете до две години ако возилото нема заштитно воздушно перниче, ако воздушното заштитно перниче е исклучено и ако детето се превезува во посебно детско седиште поставено спротивно од правецот на движење на возилото, при што тоа е прицврстено на седиштето на возилото со помош на сигурносен појас со три точки на поврзување. Детето и во овој случај треба да биде врзано со сигурносен појас од седиштето“.

„Дете на возраст до 12 години не смее да се превезува на предното седиште. За деца над 5 години задолжително е користење сигурносен појас, без разлика на тоа што детето седи на задното седиште од автомобилот“.

Од РСБСП велат дека според истражувања на релевантни меѓународни организации, во случај на сообраќајна незгода детските седишта ја намалуваат смртноста кај децата 50 отсто, а кај бебињата и до 70 проценти.

„Користењето детско седиште во автомобил е задолжително за превоз на деца до 5 години независно од тоа со која брзина го управувате возилото и независно од тоа дали учествувате во сообраќај во населено или надвор од населено место“, потсетуваат од таму.

Родителите ја избегнуваат употребата на детски седишта во автомобил убедени дека детето е безбедно во нивната прегратка, но, според експертите, станува збор за погрешна перцепција.

„Во случај на сообраќајна незгода со возило што се движи со брзина од 50 км/ч, во моментот на судир, предметите и телата во возилото продолжуваат да се движат со иста брзина со кое возилото удрило. Во тој случај невозможно е со силата на човечката рака детето да се задржи безбедно во прегратката. Силата со која дејствува детето во таква ситуација е еднаква на силата на дејствување на тело или предмет, чија маса е до 30 и повеќе пати поголема од масата на детето. Затоа, важно е да се потенцира дека дете до 5 години, кога се превезува во автомобил, единствено безбедно е да биде ставено во соодветно детско седиште“, стои во препораките на Републичкиот совет.

Од таму додаваат дека безбедноста на децата е одговорност на возрасните и без разлика на тоа дали вашето дете се противи или не, без какви било оправдувања или изговори, должни сте да ги преземете сите можни работи кои на кој било начин придонесуваат за поголема заштита на децата додека патуваат.

Прикажи повеќе...

Забава

Еден од пет смртни случаи во светот е поради сепса

Објавено пред

Еден од пет смртни случаи во светот е предизвикан од сепса или познато како труење на крвта, покажуваат сеопфатни анализи направени на Универзитетот во Вашингтон. Извештајот покажува дека 11 милиони луѓе годишно умираат од сепса, што е поголем број од тие што умираат од рак.

Истражувачите рекле дека големите бројки биле двојно повисоки во претходните проценки. Повеќето случаи биле во сиромашни и земји со среден приход, но и богатите земји се соочуваат со сепса. Оваа смртоносна состојба е исто така позната како скриен убиец, бидејќи тешко се открива.

Тоа е предизвикано од имунолошкиот систем кој претерано работи. Наместо само да се бори против инфекцијата, таа започнува да ги напаѓа и другите делови на телото.

На крајот тоа предизвикува откажување на органите. Дури и преживеаните можат да останат со долгорочно оштетување и инвалидитет.

Бактериите и вирусите кои предизвикуваат дијарејални инфекции или заболувања на белите дробови се водечки предизвикувачи на сепса.

Прикажи повеќе...

Забава

Вакцината против грип дејствува и како лек против ракот

Објавено пред

Сезонската вакцина против грип, кога ќе се вбризга во ткивото на туморот, делува како имунотерапија и значајно го забавува неговиот развој, покажало најновото истражување во медицината.

Идејата дека клетките на ракот може да бидат уништени со дизајнирани вируси некогаш беше многу популарна во медицината. Планот беше да се модифицираат вирусите на таков начин што тие само ги напаѓаат клетките на ракот. Вирусите за време на нивниот развој често ги уништуваат клетките во кои тие се размножуваат, со цел да продолжат да се шират низ телото, па се претпоставуваше дека модифицираните вируси можат да ги уништат клетките на ракот.

Некои прелиминарни истражувања дале оптимистички резултати бидејќи, како што се наведува, некои големи тумори исчезнуваат речиси целосно.

Сепак, резултатите не биле конзистентни и имало некои компликации. Еден од проблемите е што одбранбениот систем на пациентот реагирал на вирусите и развил имунитет кон нив, така што истата техника може да се користи само еднаш. Покрај тоа, дел од смртта на клетките на туморот се покажало дека се должи на одбранбениот систем, а не на вирусите.

Сепак, бројни студии покажале дека вирусите би можеле да бидат вклучени во борбата против туморите, преку активирање на одбранбениот систем. На пример, некои студии покажале дека инфекциите со вирусот на грип и вакцинациите подоцна го забавуваат почетокот на развојот на туморот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет9 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион10 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија12 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа13 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија14 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија14 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија16 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ17 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет17 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет19 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија19 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет19 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија20 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион20 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет21 час

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија1 ден

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија2 дена

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија2 дена

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Досие