МАКФАКС

Економија

Мисајловски на состанок во Бугарија за Коридорите 8 и 10

Мисајловски на состанок во Бугарија за Коридорите 8 и 10

Економија

  Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски претстојува во работна посета во Софија, Бугарија на министерскиот состанок посветен на инвестициите во транспортот во земјите од Западен Балкан. На состанокот

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои

Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои

Анализа

  Finance Think оценува дека најновите податоци за економските трендови во Македонија покажуваат понатамошни негативни последици од политичката криза врз економијата. Несомнено, политичката криза повеќестрано влијае врз македонската економија, а

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Продолжува штрајкот на пилотите од “Адрија ервејс”

Продолжува штрајкот на пилотите од “Адрија ервејс”

Свет

  Штрајкот на пилотите од словенечката авиокомпанија “Адрија ервејс” продолжува, пишува во четвртокот The Slovenia Times.   Причината за спорот се намалените плати и ограничените работнички права, кои се актуелизираа

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Koсопственикот на Novatek и Sibur е најбогат Русин во светот

Koсопственикот на Novatek и Sibur е најбогат Русин во светот

Свет

Косопственикот на рускиот производител на гас „Novatek“ и петрохемиската компанија „Sibur“, Леонид Микхелсон чие богатство е проценето на 18,4 милијарди долари, и оваа година е на највиосока позиција меѓу своите

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

На врвот по промет акцијата на Комерцијална банка

На врвот по промет акцијата на Комерцијална банка

Берзи

Акцијата на Комерцијална банка АД Скопје и во среда се најде на прво место по промет со остварени 1 милиони

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Geely отвора фабрика во Британија во која ќе се произведуваат електрични лондонски такси возила

Geely отвора фабрика во Британија во која ќе се произведуваат електрични лондонски такси возила

Компании

Кинескиот производител на автомобили Geely, сопственик на London Taxi Company (LTC), отвори во среда во Британија 300 милиони фунти вредна

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Заминува извршниот директор на Македонски Телеком

Заминува извршниот директор на Македонски Телеком

Економија

  Андреас Маиерхофер, главниот извршен директор на Македонски Телеком, заминува од компанијата и е назначен за главен извршен директор на

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Goldman Sachs пред Брегзит ќе пресели стотина работници од Англија

Goldman Sachs пред Брегзит ќе пресели стотина работници од Англија

Свет

Goldman Sachs ќе пресели неколку стотини вработени од Лондон и ќе го зголеми своето присуство на европскиот пазар и пред

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Полска ќе ја задржи својата валута

Полска ќе ја задржи својата валута

Свет

Полска ќе го задржи злотот како своја валута, соопшти премиерката Беата Шидло, воочи клучниот самит на Европската унија, кој ќе

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Динамичен трговски ден

Динамичен трговски ден

Берзи

Со промет од 23,9 милиони денари и реализирани 87 трансакции тргувањето на Македонската берза се одвиваше динамично. Во класичното тргување

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *