МАКФАКС

Анализа

Пад на активностите на приватниот сектор во еврозоната

Пад на активностите на приватниот сектор во еврозоната

Анализа

Активностите во приватниот сектор во еврозоната во март забележаа пад поголем од очекувањата, што сигнализира дека 17-члената зона повторно се движи кон рецесија, покажуваа првите проценки на лондонската агенција Маркит.

Прочитајте го целиот напис
22.03.2012

Драги: Најлошото помина

Драги: Најлошото помина

Анализа

Најлошото во должничката криза во еврозоната помина, но ризиците остануваат и останува самите владите да ги отстранат тие ризици, порача првиот човек на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги. Најлошото

Прочитајте го целиот напис
22.03.2012

ИАТА: Цената на нафтата ќе ја намали добивката на авиокомпаниите

ИАТА: Цената на нафтата ќе ја намали добивката на авиокомпаниите

Анализа

Меѓународната асоцијација за воздушен превоз ИАТА ја снижи глобалната проценка за овогодишната добивка на авиокомпаниите за 500 милиони долари, на три милијарди долари, поради растот на цената на нафтата. Меѓународната

Прочитајте го целиот напис
20.03.2012

Aкциите на Волстрит зајакнаа, но загрижува скапата нафта

Aкциите на Волстрит зајакнаа, но загрижува скапата нафта

Анализа

Берзанскиот индекс S&P 500 во четвртокот на Волстрит повторно го достигна највисокото ниво од 2008 година, благодарение на растот на цената на акциите на банките, но инвеститорите ги загрижува силниот

Прочитајте го целиот напис
02.03.2012

ОПЕК ја снизи прогнозата за раст на побарувачката за нафта

ОПЕК ја снизи прогнозата за раст на побарувачката за нафта

Анализа

Економската слабост во Европа и САД и повисоките цени на нафтата ја поттикнаа Организацијата на држави извознички на нафта (ОПЕК)

Прочитајте го целиот напис
09.02.2012

САД: Првпат по 2004-та порасна продажбата на албумите

САД: Првпат по 2004-та порасна продажбата на албумите

Анализа

Продажбата на албумите во САД во 2011 година, првпат по 2004 година се зголемила и завршила со 330.6 милиони продадени

Прочитајте го целиот напис
05.01.2012

Макфакс е-билтен

Email *